EUROBASKET

Σλοβενία - Ουκρανία 69-63

Η Σλοβενία νίκησε την Ουκρανία με 69-63 και ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ, τερματίζοντας στην 5η θέση. Οι Ουκρανοί θα πάρουν την 6η (video).

Η Σλοβενία νίκησε την Ουκρανία με 69-63 και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Οι Σλοβένοι ως οικοδεσπότες με το τέλος του αγώνα πήραν το χειροκρότημα του κόσμου τους, καθώς τερμάτισαν στην 5η θέση του τουρνουά.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στην Σλοβενία και την Ουκρανία...

Από την πλευρά τους, οι Ουκρανοί θα πάρουν την έκτη θέση και φυσικά θα αγωνιστούν του χρόνου στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γκόραν Ντράγκιτς για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός. Σημείωσε 19 πόντους με 3/3 βολές, 5/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και είχε 4 ασίστ.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι Σλοβένοι μάζεψαν 48 ριμπάουντ στην αναμέτρηση εκ των οποίων τα 20 ήταν επιθετικά.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η Σλοβενία έκανε 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου και μετέτρεψε το 16-23 σε 27-27, έπειτα από κάρφωμα του Βίντμαρ.

Οι Ουκρανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με προβάδισμα επτά πόντων για την ομάδα του Μάικ Φρατέλο (16-23), σε εκείνο το σημείο, όμως οι Σλοβένοι αντέδρασαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, ελέγχοντας τον ρυθμό στον αγώνα. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τους Σλοβένους στο +4 (40-36) με την Ουκρανία, πάντως να μειώνει με δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων.

Τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν, με τους Σλοβένους να αυξάνουν σταδιακά την διαφορά τους από την Ουκρανία. Το 30' βρήκε την ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς στο +10 (54-44) για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 69-63 υπέρ της Σλοβενίας, η οποία θα πάρει την πέμπτη θέση στο Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 40-36, 54-44, 69-63.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπαλάζιτς 3(1), Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 9(1), Μπλάζιτς 9(3), Ναχμπάρ 9(1), Γκόραν Ντράγκιτς 19(2), Ζόραν Ντράγκιτς 6, Λορμπέκ, Βιντμάρ 8, Μπέγκιτς 4.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβονόφ 3(1), Τζέτερ 12(1), Μίσουλα 4, Γκλιέμποβ 2, Γκλαντίρ 6(2), Λουπόβι 10(1), Νατζάνκο 9, Κορνιγένκο 3, Ζάιτσεφ 12(1), Πούστοβι 2.