EUROBASKET

Σλοβενία-Κροατία 74-76

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για την Κροατία που έπαιξε με ψυχή και πάθος, νικώντας τη διοργανώτρια και μέχρι πρότινος αήττητη Σλοβενία με 76-74 στην παράταση

Η Κροατία πήρε μεγάλη σε σημασία νίκη με σκορ 76-74, νικώντας την διοργανώτρια Σλοβενία και έφτασε αισίως τις 3 νίκες στην διοργάνωση, θέτοντας σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον, όλα θα κριθούν στον αγώνα της Δευτέρας με την Κροατία να θέλει πάση θυσία τη νίκη στο ματς της Δευτέρας με αντίπαλο την Τσεχία.

Ο πρωταγωνιστής

Ποιος άλλος εκτός από τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς; Ο Κροάτης ήταν εξαιρετικός, τελείωσε το ματς με 24 π[όντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κοψίματα κι ένα 1 κλέψιμο. Χαρακτηριστικό δε του πόσο μεστό παιχνίδι έκανε ήταν μόλις το ένα του λάθος σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας

Τα 103 ριμπάουντ που πήραν από κοινού Σλοβενία και Κροατία, σε ένα παιχνίδι με χαμηλά ποσοστά αλλά πολύ αμφίρροπο σε εξέλιξη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στα δύο τρίποντα του Νταμιάν Ρούντεθ ο οποίος με κρύο αίμα "πυροβόλησε" δύο φορές από τα 6.75μ. στην παράταση και έδωσε σπουδαία επιθετική ανάσα στην Κροατία.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για τη Σλοβενία που προηγήθηκε με 12-6 και 18-12, πριν οι Κροάτες μειώσουν σε 20-17 στο α' δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε στη συνέχεια, το σκορ έγινε 29-19, όμως και πάλι οι Κροάτες βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν στην επίθεση από τον Μπογκντάνοβιτς και μείωσαν στον πόντο (32-31). Ένα εξαιρετικό τρίλεπτο στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στη Σλοβενία να ξεφύγει με 50-37.

Ωστόσο, στα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα, η Κροατία έτρεξε ένα επιμέρους 20-8 και κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Νάχμπαρ αλλά το έχασε. Ένα επιμέρους 8-1 από τους Κροάτες στο ξεκίνημα της παράτασης έδωσε την ευκαιρία για προβάδισμα 7 πόντων (66-73). Παρ' ότι οι Σλοβένοι μείωσαν σε 71-73, ένα τρίποντο μαχαιριά του Ρούντεθ έγραψε το 71-76

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-35, 57-55, 65-65 (κ.α.), 74-76

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 2, Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 7(1), Μπλάζιτς, Νάχμπαρ 6(1), Γκ. Ντράγκιτς 23(2), Ζ. Ντράγκιτς 11(1), Λόρμπεκ 16(3), Βίντμαρ 4, Μπέγκιτς 3.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 11, Ντρέιπερ 2, Μπογκντάνοβιτς 24(2), Σάριτς 3(1), Ρούντεθ 8(2), Ούκιτς 10(1), Σίμον 6(1), Μάρκοτα 4, Ζόριτς 8.

"Αν δεν κερδίσουμε πάμε σπίτι μας"

"Ο στόχος μας ήταν να κόψουμε τις διεισδύσεις στα αδέρφια Ντράγκιτς και να αναγκάσουμε τη Σλοβενία να κάνει μακρινά σουτ. Στο τέλος δικαιωθήκαμε. Έχασαν ελεύθερα σουτ και πήραμε το παιχνίδι" παραδέχτηκε ο Άντε Τόμιτς, που συνέχισε λέγοντας: "το να παίζεις μπροστά από ένα τέτοιο κοινό σου δίνει έξτρα κίνητρο".

Και κατέληξε λέγοντας: "Σήμερα νιώθουμε φοβερά, αλλά αν δεν κερδίσουμε την Τσεχία τότε θα πάμε σπίτι μας".