EUROBASKET

Προβάδισμα πρόκρισης για τους Πολωνούς που κέρδισαν την Ρωσία

Σημαντική νίκη για την Πολωνία, καθώς έκανε το "2 στα 2" στον όμιλο της, κερδίζοντας τους Ρώσους με σκορ 79-82, έχοντας για κορυφαίο τον "εκτελεστή" Βασζίνσκι, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για τον πρώτο όμιλο που διεξάγεται στη Γαλλία, η Πολωνία σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο γκρουπ (είχε κερδίσει τη Βοσνία με 68-64), αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι Πολωνοί κέρδισαν με σκορ 79-82 τους Ρώσους, οι οποίοι μπαίνουν σε... φορτούνες, μετρώντας δύο σερί ήττες στη διοργάνωση.

Ο ΜVP

Ο Άνταμ Βασζίνσκι ήταν εντυπωσιακός. Ο Πολωνός σμολ-φόργουορντ "εκτέλεσε" τους Ρώσους με 23 πόντους, όντας "καυτός" από την περιφέρεια (2/3δ, 4/5τρ, 7/10β), ενώ ήταν και ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Έδωσε τεράστια επιθετική ώθηση στην ομάδα του, βοηθώντας την καταλυτικά ώστε να φτάσει στη νίκη.

To κλειδί της αναμέτρησης

Οι Πολωνοί έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και όταν έκαναν το σκορ 70-77 στο 38' πήραν προβάδισμα νίκης, "βαραίνοντας" με άγχος τους Ρώσους στην προσπάθεια τους να γυρίσουν το ματς.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι Πολωνοί είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (20/8), καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να ελέγξουν το παιχνίδι, αξιοποιώντας στην επίθεση τα λάθη των Ρώσων (πέτυχαν 18 πόντους από αυτά).

Το ματς

Οι Πολωνοί προηγήθηκαν στο σκορ με 5-10 στο 4', έχοντας για μπροστάρη τους τον Βασζίνσκι με 6 πόντους, σοτάροντας καλά από την περιφέρεια (3/4τρ), αλλά στη συνέχεια (7') οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Βοροντσέβιτς. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Κβοστόφ έδωσε προβάδισμα στους Ρώσους (21-19), με το 22-19 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Ρώσους όμως να έχουν το προβάδισμα, βρίσκοντας τον δρόμο προς το καλάθι κυρίως μέσα από την ρακέτα, αλλά οι Πολωνοί με τους δραστήριους Βασζίνσκι (έφτασε τους 15 πόντους με 4/4 τρίποντα στο πρώτο μέρος) και Καρνόφσκι προηγήθηκαν με 30-33 στο 15'. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό με το ημίχρονο να βρίσκει τους Πολωνούς να προηγούνται στο σκορ με 40-42, έχοντας για όπλο τους το καλό περιφερειακό σουτ (7/14τρ-50%).

Οι δυνατές μάχες συνεχίστηκαν και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Ζούμπκοφ να σημειώνει σερί πόντους, μειώνοντας σε 44-46 στο 23' για τους Ρώσους. Ο Μόνια ισοφάρισε σε 48-48, αλλά στη συνέχεια οι Πολωνοί απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 8-0 (48-56) στο 38', τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, αποκτώντας προβάδισμα και ψυχολογία, με τον Πονίτκα να φτάνει τους 10 πόντους. Ο Ζούμπκοφ πάλευε μόνος του, μειώνοντας τη διαφορά, φτάνοντας τους 17 πόντους στο παιχνίδι, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 56-60.

Στη τελευταία περίοδο ο Βοροντσέβιτς με νέο τρίποντο μείωσε σε 61-64 στο, αλλά ο Σλότερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στη συνέχεια, φέρνοντας στο +8 (61-69) τους Πολωνούς στο 34', οι οποίοι συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι στο ματς. Όσο η ώρα περνούσε, ο χρόνος πίεζε τους Ρώσους, με τους Πολωνούς να μην χάνουν την ψυχραιμία τους, με τον Βασζίνσκι να είναι ασταμάτητος (22π) στην επίθεση, κάνοντας το 70-77 στο σκορ δύο λεπτά πριν τη λήξη. Στα 6'' πριν το τέλος όμως, με αντεπίθεση διαρκείας, οι Ρώσοι μείωσαν το σκορ σε 79-81. Ο Βασζίνκι πήγε στις βολές, έχασε την πρώτη, αλλά έβαλε την δεύτερη, με τους Ρώσους να αστοχούν στο τελευταίο σουτ του ματς με τον Αντόνοφ, στη προσπάθεια τους να στείλουν το ματς στη παράταση. Η Πολωνία κέρδισε το παιχνίδι με σκορ 79-82.

ΡΩΣΙΑ(Πασούτιν): Ζούμπκοφ 21π , Μπαμπούριν 0π, Πάτεεβ 2π , Φριντζόν 8π, Βιάλτσεφ 7π, Αντόνοφ 2π, Μόνια 8π, Πονκρασόφ 1π, Βοροντσέβιτς 12π, Ντεσιάτνικοφ 0, Κουρμπανόφ 7π.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σζιζ, 0π Σελ 4π, Σλότερ 7π, Κούλιγκ 1π, Πονίτκα 10π, Βασζίνσκι 23π, Γκορτάτ 18π, Κόσζαρεκ 5π, Σαμοϊσκι 3π, Καρνόφσκι 8π, Γκρουσζέσκι 3π.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-42, 56-60, 79-82

Ανά δεκάλεπτο: 22-19, 18-23, 16-18, 23-22