EUROBASKET

Πρώτη νίκη με Λοτζέσκι το Βέλγιο, 84-55 την Εσθονία

Το Βέλγιο προηγήθηκε με +33 (11-44, 16'31") κι εν τέλει έφτασε στη νίκη επί της Εσθονίας με 55-84, κάνοντας... ποδαρικό στις νίκες στο Eurobasket. Πρώτος σκόρερ για τα "λιοντάρια" ο Ματ Λοτζέσκι, στο νοσοκομείο ο Ντε Ζέου.

Το Βέλγιο πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον Δ' όμιλο του Eurobasket 2015, μετά το 55-84 επί της Εσθονίας στην Arena Riga. Τα "λιοντάρια" ξεκίνησαν την αναμέτρηση με το υπέρ τους 2-22 (6'55") και δεν απειλήθηκαν ποτέ από τους Εσθονούς, οι οποίοι "έπεσαν" στο 0-2 στο γκρουπ.

Βαθμολογίες και πρόγραμμα του Eurobasket 2015

Στο μεταξύ, ο 28χρονος Βέλγος φόργουορντ Μαξίμ Ντε Ζέου διακομίστηκε στο νοσοκομείο μετά τον τραυματισμό του στον ώμο, στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Ο MVP

Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν πρώτος σκόρερ για τους Βέλγους, κόντρα στην Εσθονία. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 16 πόντους (6/7 βολές, 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ (4 αμ. - 2 επιθ.), 3 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ σε 18'24" συμμετοχής.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Οι Βέλγοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην αναμέτρηση με την Εσθονία. Προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με +20 (2-22, 6'55"), εν συνεχεία ο Ταμπού εκτόξευσε τη διαφορά στο +33 (11-44, 16'31") ενώ τα "λιοντάρια" διατήρησαν διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του αγώνα κι έφτασαν εύκολα στην πρώτη τους νίκη στο Eurobasket 2015.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το Βέλγιο τελείωσε το ματς με 50% πίσω από τα 6μ.75, ήτοι 11/22 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά, οι Εσθονοί είχαν 4/27 τρίποντα (14.8%).

Το Βέλγιο δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στους Εσθονούς, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Έντι Κάστεελς "έχτισε" από νωρίς διψήφια διαφορά κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 9-27, με τον Σαμ Βαν Ρόσομ να δίνει ρυθμό στην επίθεση, σκοράροντας 9 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Μάλιστα ο Τζόναθαν Ταμπού εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+33), κάνοντας το 11-44 με 2/2 βολές στα 3'29" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στην Arena Riga! Οι Εσθονοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, "έτρεξαν" σερί 7-0 (18-44, 17'42") κι εν συνεχεία έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με τον Κίντους να μειώνει σε 35-54 (25'21").

Παρ' όλα αυτά το Βέλγιο δεν απειλήθηκε ποτέ από τους Εσθονούς, προηγήθηκε με +27 (50-77, 34'48") με τον Μουκουμπού κι εν τέλει έφτασε στη νίκη, την πρώτη του στον Δ' όμιλο του 39ου Eurobasket, με 55-84. Από την άλλη πλευρά, η Εσθονία "έπεσε" στο 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 9-27, 18-46, 44-69, 55-84.

Εσθονία (Σοκ): Bέιντεμαν 9, Τ. Σοκ, Σ. Σοκ 8 (1), Ταλτς 4, Άρμπετ 8 (2), Κίντους 7 (1), Βένε 12, Τόομε, Κανγκούρ 2, Χαλίκ 1, Κούρμπας 4.

Βέλγιο (Κάστεελς): Μπόσκο, Βαν Ρόσομ 14 (3), Ερβέλ 7, Εμουεμά 2, Ταμπού 9 (1), Σέρον 12 (2), Μουκουμπού 7 (1), Ζιλέ 10 (2), Ντε Ζέου 4, Τούμπα 2, Σαλούμου 1, Λοτζέσκι 16 (2).