EUROBASKET

Πολωνία - Βοσνία 68-64

Η Πολωνία άντεξε την πίεση της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης κι εν τέλει επικράτησε με 68-64, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στον Α' όμιλο της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική επαναφορά (vid).

Η Πολωνία ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο 39ο Eurobasket. Επικράτησε της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης με 68-64 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στον Α' όμιλο του Μονπελιέ, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Άνταμ Βασζίνσκι (15π.)

Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ προηγήθηκε με +11 (55-44, 26'56") όμως οι Βόσνιοι αντέδρασαν, μάζεψαν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, μείωσαν σε 66-64 στα 8" για λήξη ωστόσο δεν ολοκλήρωσαν το come back. Για τους Πολωνούς, ο ΝΒΑer Μάρτσιν Γκορτάτ τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 27' ενώ ο Έι Τζέι Σλότερ είχε 10 πόντους και 3 ασίστ σε 30'35".

Η Βοσνία είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Πολωνούς, βρήκε ρυθμό στην επίθεση με την τριπλέτα των Πέρσιτς, Γκόρντιτς, Μιλόσεβιτς κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 16-18. Εν συνεχεία η Πολωνία ισορρόπησε, "έτρεξε" 7-0 σερί και μετέτρεψε το εις βάρος της 25-26 σε 32-26 στα 3'31" για τη λήξη του ημιχρόνου, με καλάθι του Βασζίνσκι. Ο Σελ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (38-28, 19'14") με 1/2 βολές για τους Πολωνούς που προηγήθηκαν 40-30 στο 20'.

Οι τυπικά γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά πόντων, με τον Γκορτάτ να διαμορφώνει το 54-42 (25'41") και τον Σλότερ να σκοράρει για το 55-44 στα 3'14" για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Παρ' όλα αυτά, οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Άλεξ Ρένφρο κράτησαν τη Βοσνία στο παιχνίδι (55-51, 28'22")! Ο Πονίτκα διαμόρφωσε το 62-57 (31'54") ενώ οι δυο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν 6', μέχρι να σκοράρει ο Γκορτάτ από τη γραμμή των βολών (63-57, 37'30").

Η Βοσνία έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, όταν ο Σουτάλο σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 66-64 στα 8" για τη λήξη. Ακολούθως ο Γκόρντιτς έκανε γρήγορο φάουλ στον Έι Τζέι Σλότερ και ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε το τελικό 68-64 με 2/2 βολές. Έτσι η Πολωνία έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο 39ο Eurobasket απέναντι στους Βόσνιους που δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ολική επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-30, 58-53, 68-64.

Πολωνία (Τέιλορ): Σζιζ, Σελ 8 (1), Σλότερ 10 (1), Κούλιγκ 4, Πονίτκα 13 (1), Βασζίνσκι 15 (2), Γκορτάτ 10, Κόσζαρεκ 2, Σαμοϊσκι 2, Καρνόφσκι 2, Γκρουσζέσκι 2.

Βοσνία-Ερζεγοβίνη (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς, Στιπάνοβιτς 20, Σουτάλο 8 (2), Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 6, Κικάνοβιτς 6, Πέρσιτς 6 (1), Μιλόσεβιτς 8, Ρένφρο 8 (2), Βράμπατς 2.