EUROBASKET

Πήρε τη ματσάρα και προκρίθηκε στα ημιτελικά η Σλοβενία

Στο πιο χορταστικό ματς του Eurobasket, η Σλοβενία των τρομερών Ντράγκιτς - Ντόντσιτς νίκησε τη Λετονία (103-97) των Πορζίνγκις - Μπέρτανς και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Αυτό το ματς, το περιμέναμε με τρομερή ανυπομονησία. Και δικαιωθήκαμε. Όπως δικαιώθηκαν όσοι επέλεξαν να αφήσουν το Champions League για να το παρακολουθήσουν. Σλοβενία και Λετονία έδωσαν μια υπέροχη μάχη, με την παρέα των Ντράγκιτς - Ντόντσιτς να κερδίζει εκείνη του Κρίσταπς Πορζίνγκις (103-97) και να προκρίνεται στα ημιτελικά του Eurobasket 2017. Ήταν ένα επικό ντέρμπι, βγαλμένο από το... μέλλον, ανάμεσα σε δυο πάρα πολύ πεινασμένες ομάδες γεμάτες νιάτα, δύναμη, ταχύτητα, πείσμα, ενέργεια, θέληση και κυρίως ταλέντο. Ήταν ένα απίθανο ματς, ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα κορυφαία όλων των εποχών.

Ο MVP

Ο Γκόραν Ντράγκιτς, στο τελευταίο του τουρνουά με τη φανέλα της Σλοβενίας, δεν σκοπεύει να πέσει χωρίς να παλέψει μέχρι το τέλος. Απέναντι στους Λετονούς έπαιξε 32 λεπτά για να σκοράρει 26 πόντους, να μαζέψει 6 ριμπάουντ, να μοιράσει 8 ασίστ και να κλέψει μία μπάλα, αν και ίσως να είναι πιο δίκαιο να μοιραστεί το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης με τον επίσης σπουδαίο Λούκα Ντόντσιτς που έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους (7/14 σουτ, 9/10 βολές) και 9 ριμπάουντ σε 37 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η επίδοση του Κρίσταπς Πορζίνγκις, η καλύτερη στο φετινό Eurobasket. Ο σούπερ σταρ της Λετονίας και των New York Knicks σκόραρε 34 πόντους με 11/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 9/11 βολές σε 32 λεπτά συμμετοχής, έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά στο τέλος έφυγε ηττημένος. Χωρίς πάντως να κατεβάσει το κεφάλι, καθώς η ομάδα του είχε κερδίσει το χειροκρότημα και είχε δείξει γιατί δεν πρέπει κανείς να την υποτιμήσει στο μέλλον.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο καλάθι του Ντράγκιτς που κράτησε τη Σλοβενία στο +5 (97-92) και δεν επέτρεψε στους Λετονούς είτε να μειώσουν στον πόντο, είτε να ισοφαρίσουν. Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, αυτό ήταν το καλάθι του αγώνα, αυτό που τον έκρινε, σε ένα χορταστικό 40λεπτο με 200 πόντους, 23 τρίποντα (!) και 41 ασίστ. Και τώρα, η Ισπανία. Οι δυο μόνες αήττητες ομάδες της διοργάνωσης θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με στόχο την πρόκριση στον Τελικό της 17ης Σεπτεμβρίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Περιμέναμε ματς με μεγάλο σκορ, με ένταση, με δυνατές μονομαχίες και ταχύτητα και το είδαμε από νωρίς. Το 10-10 στο τρίτο λεπτό διαδέχθηκε το 25-15 στο 8'. με τον Ντράγκιτς και τον Ντόντσιτς να κάνουν πράγματα και θαύματα και η πρώτη περίοδος να κλείνει στο 34-23 χάρη στους 13 πόντους του πρώτου. Ο ρυθμός ήταν πραγματικά εξουθενωτικός, τα φάουλ πολλά, όμως η Λετονία δεν φοβήθηκε όταν βρέθηκε να χάνει με 15 και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά με τους Πορζίνγκις - Μπέρτανς σε τρομερή κατάσταση πέρασε και μπροστά (51-55 στο ημίχρονο), την ώρα που ο Στρέλνιεκς είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής. Μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά, οι δυο ομάδες είχαν 14/27 τρίποντα...

Ένα γρήγορο 11-0 σε τρία λεπτά, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έβαλε τους Σλοβένους στο +7 (από το -4), με τον Ντράγκιτς να σφυροκοπά την άμυνα των Λετονών και τον Πορζίνγκις να χρεώνεται με το τέταρτο φάουλ στο 26'. Ένα τρίποντο του Ντόντσιτς (74-64) και ένα φαντασμαγορικό κάρφωμα του Βίντμαρ (76-64) έβαλαν τους παίκτες του Κοκόσκοφ σε μια απόσταση ασφαλείας, με τον Πορζίνγκις να κάνει στο φινάλε συγκλονιστική προσπάθεια, να μειώνει στον πόντο, αλλά να μην καταφέρνει να "κλέψει" τη νίκη που πήγε στην παρέα του Γκόραν Ντράγκιτς, η οποία συνεχίζει με φόντο το μετάλλιο για πρώτη φορά μετά το 2009.

Οι διαιτητές: Βάσκεζ, Λαντσαρίνι, Λεζκάνο

Τα δεκάλεπτα: 34-23, 51-55, 76-66, 103-97

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 16 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 26 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 17 (1 τρίποντο, 12/12 βολές), Μούριτς 4, Μπλάζιτς 1, Βίντμαρ 9 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ 3 (1), Ντόντσιτς 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 34 (1), Μπλουμς 3 (1), Ντάβις Μπέρτανς 23 (6), Ντάιρις Μπέρτανς 12 (2), Τίμα 9 (1), Σμιτς 10 (1), Στρέλνιεκς 4 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραζιούλις, Πέινερς 2