EUROBASKET

Ουκρανία - Σερβία 82-75

Εξαιρετική εμφάνιση για τους Ουκρανούς που νίκησαν τους Σέρβους με 82-75 και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στα προημιτελικά.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ουκρανία, η οποία επικράτησε της Σερβίας με 82-75 και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στους "8".

Οι παίκτες του Μάικ Φρατέλο δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα που γνώρισε την συντριβή από την Λετονία, έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα (video).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Κορνιγιένκο σημείωσε 21 πόντους στη νίκη της Ουκρανίας επί της Σερβίας, με 4/4β., 7/9διπ., 1/2τρ., είχε 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κοψίματα.

Ο αριθμός της ημέρας

50% στις βολές είχαν οι Σέρβοι, οι οποίοι ευστόχησαν στις 12 από τις 24 βολές που κέρδισαν.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το τρίποντο του Τζέτερ 2:38'' πριν το τέλος της αναμέτρησης έβαλε στοπ στην προσπάθεια των Σέρβων να γυρίσουν το ματς, ανεβάζοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους (75-67).

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως οι Ουκρανοί δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να αποσπαστεί στο σκορ. Παρόλα αυτά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-18 για τη Σερβία. Στην δεύτερη περίοδο, η Ουκρανία ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο οριακό προβάδισμα ενός πόντου (41-40), ενώ οι Σέρβοι είχαν ήδη χάσει 5 βολές (6/11).

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν, οι Σέρβοι συνέχισαν να είναι άστοχοι από τη γραμμή των βολών και η Ουκρανία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 63-54 για την ομάδα του Μάικ Φρατέλο. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, η Σερβία προσπάθησε να γυρίσει την εις βάρος της διαφορά, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, με την Ουκρανία να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-40, 63-54, 82-75.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβονόφ 2, Τζέτερ 20(4), Μίσουλα 6(2), Γκλαντίρ 7(1), Λουπόβι 9(1), Νατζγιάνκο 9(1), Ζαμπριτσένκο, Κορνιγιένκο 21(1), Ζάιτσεφ, Κραβτσόφ 8.

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 3(1), Μίτστιτς 6(1), Μπογκντάνοβιτς 15(4), Μπιέλιτσα 22(5), Μάρκοβιτς, Κάλινιτς 3, Γκάγκιτς 2, Κρστιτς 17, Άντουσιτς, Κάτιτς 7.

Φρατέλο: "Ξεχωριστή νίκη..."

Ο προπονητής της Ουκρανίας, Μάικ Φρατέλο είπε για τη νίκη της ομάδας του: " Παίζοντας απέναντι στη Σερβία η νίκη είναι ξεχωριστή γιατί όλοι ξέρουμε τι σημαίνει το μπάσκετ για αυτούς. Γνωρίζαμε ότι όλοι έπρεπε να παίξουμε πολύ καλά και να μην πετάξουμε καμία ευκαιρία που θα είχαμε".