EUROBASKET

Οι Τούρκοι "καθάρισαν" από νωρίς

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με +20 (11-31) στη πρώτη περίοδο και κυριάρχησαν στο ματς, με εξαίρεση την 4η περίοδο που οι Γερμανοί αντέδρασαν (32-20). Κέρδισαν όμως το παιχνίδι με σκορ 75-80.

Την δεύτερη της νίκη στη διοργάνωση σημείωσε η Τουρκία, η οποία κέρδισε την Γερμανία ευκολότερα απ' ότι δείχνει το τελικό 75-80 στο σκορ. Επόμενος αντίπαλος για τους "γείτονες" θα είναι η αήττητη Σερβία.

Η Τουρκία προηγήθηκε με +20 (11-31) στη πρώτη περίοδο, έχοντας για μπροστάρη τον τρομερό στην αναμέτρηση Ερντέν. Οι "γείτονες" είχαν το προβάδισμα από την αρχή έως και το τέλος του παιχνιδιού, με τους διοργανωτές του γκρουπ να αντιδρούν στη τελευταία περίοδο (32-20, αξιοποιώντας τον δραστήριο Σρέντερ), εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα του αντιπάλου στην άμυνα.

Ο ΜVP

Ο Σεμίχ Ερντέν πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες του εμφανίσεις με την Τουρκία. Ο 29χρονος σέντερ έκανε μεγάλη "ζημιά" στους Γερμανούς μέσα στη ρακέτα με τις επιθετικές του αρετές, όντας εξαιρετικά αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους (7/11δ), 9 ριμπάουντ αλλά και με 4 ασίστ.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Οι Τούρκοι φρόντισαν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι από τη πρώτη περίοδο. Όντας εντυπωσιακά εύστοχοι δεν άφησαν περιθώρια στους Γερμανούς. Επιβλήθηκαν μέσα στη ρακέτα, εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (11-31), έλεγξαν τον ρυθμό, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και κυριάρχησαν στο παιχνίδι. Δεν αισθάνθηκαν ιδιαίτερα τον κίνδυνο από τους οικοδεσπότες, με εξαίρεση στη τέταρτη περίοδο, εμφανίζοντας σημάδια χαλάρωσης στην άμυνα (32-20), αλλά εκεί οι "γείτονες" διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση, παίρνοντας τη νίκη.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι Τούρκοι είχαν καλό ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς, μετρώντας 45% (27/60).

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας το προβάδισμα στην αρχή στο σκορ με 0-9 και ακολούθως με 4-15 στο 5', όντας απόλυτα εύστοχοι (5/5δ, 3/3β). Με τα τρίποντα των Ιλιάσοβα και Γκιουλέρ, και τον Ερντέν να καρφώνει σε κάθε ευκαιρία, οι "γείτονες" ξέφυγαν με +18 (8-26) στο 9', έχοντας κυριαρχήσει στο παρκέ, με τον Νοβίτσκι να παίζει μόνος του για τους οικοδεσπότες. Η πρώτη περίοδος βρήκε την Τουρκία να προηγείται με σκορ 11-31.

Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για πέντε λεπτά στη δεύτερη περίοδο, με τους Γερμανούς να μειώνουν σε 17-31, με ένα σερί 6-0, έχοντας βελτιωθεί στην άμυνα. Στο 35' οι Τούρκοι κατάφεραν να βρουν και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι με τον Ερντέν (17-33), με τους διοργανωτές να τα έχουν "σπάσει" από την περιφέρεια (1/12τρ). Ο Ιλιασόβα διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους, με τους Τούρκους να προηγούνται στο σκορ με 24-41.

Στο δεύτερο μέρος, οι Γερμανοί είχαν βελτιώσει την άμυνα τους, με τον Σρέντερ να μειώνει σε 36-46 το σκορ, με τους Τούρκους να συνεχίζουν να μην έχουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, ύστερα από το καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ερντέν έδωσε... ανάσα για την ομάδα του με σερί πόντους (38-50), με τους Τούρκους στη συνέχεια να ελέγχουν το παιχνίδι, αυξάνοντας και πάλι την διαφορά (40-57 στο 28'), με το σκορ στο 30' να "γράφει" 43-60.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έδειχνε να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Γερμανοί δεν φαίνονταν να έχουν δυνάμεις να αντιδράσουν, με τους Τούρκους να προηγούνται με +18 (52-70) στο 35', ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στη συνέχεια όμως ο εξαιρετικός Σρέντερ (24π, 5ρ, 6ασ) μείωσε σε 66-73 στο 1'51'' πριν το τέλος, ανησυχώντας τους Τούρκους, οι οποίοι όμως διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση στη συνέχεια, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 75-80, με τους "γείτονες" να παρουσιάζουν σημάδια χαλάρωσης στην άμυνα στη τελευταία περίοδο (32-20).

Τα δεκάλεπτα: 11-31, 24-41, 43-60, 75-80

Ανά δεκάλεπτο: 11-31, 13-10, 19-19, 32-20

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 7π, Γκιφάι 2π, Κινγκ, Σαφάρτζικ 3π, Τάντα, Πλάις 7, Μπένζινγκ 13π, Νοβίτσκι 15π, Σρέντερ 24π, Ζίπσερ, Γκαβέλ, Βόιτμαν 4π.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Γκιουλέρ 11π, Οσμάν 17π, Ιλιασόβα 15π, Ερντέν 16π, Μαχμούτογλου 6π, Μουχάμεντ 15π, Κοκσάλ, Αλντεμίρ.