EUROBASKET

Οι Λιθουανοί το... θρίλερ και την πρωτιά

Χρειάστηκαν 45 λεπτά αγώνα για να βγει νικητής, όμως εν τέλει η Λιθουανία επικράτησε με 85-81 (69-69 κ.α.) της Τσεχίας και κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου που την φέρνει απέναντι στη Γεωργία στους "16". Με Κροατία "σταυρώνουν" οι Τσέχοι

Για ένα ημίχρονο η Τσεχία είχε το πάνω χέρι, όμως στη συνέχεια οι Λιθουανοί αφυπνίστηκαν και στην παράταση πήραν τη νίκη με 85-81 (69-69 κ.α.). Με αυτή τη νίκη η "Λιέτουβα" τερμάτισε στην πρώτη θέση του Δ' ομίλου κι έτσι θα βρει στους "16" την Γεωργία που ήταν η τέταρτη ομάδα του Γ' ομίλου, ενώ η Τσεχία όντας πλέον τρίτη θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Κροατία.

O MVP

Ο Μιντγκάουσκας Κουζμίνσκας με 18 πόντους (5/5 βολές, 5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 7 ριμπάουντ,1 ασίστ και 2 κλεψίματα παίρνει στις λεπτομέρειες τον τίτλο του MVP από τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, ο οποίος επέστρεψε στη δράση με double double (13 πόντους και 10 ριμπαούντ). Η παρουσία του ΝΒΑερ ήταν πληθωρική, όμως ίσως δεν ήταν αρκετή χωρίς την παρουσία του Κουζμίνσκας.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Η Λιθουανία κατάφερε να πάρει 44 πόντους από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο την ώρα που η Τσεχία έλαβε μόλις 24. Οι 20 πόντοι ήταν σημαντικοί γιατί έδωσε την δυνατότητα στον Καζλάουσκας να διαχειριστεί διαφορετικά ένα παιχνίδι που κράτησε 45 λεπτά. Το βάθος του λιθουανικού πάγκου ήταν τελικά αυτό που έκανε τη διαφορά.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι 15 ασίστ που έδωσε ο Τόμας Σατοράνσκι αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ. Ο Τσέχος φόργουορντ άφησε για λίγο στην άκρη το σκοράρισμα και φρόντισε να κάνει χαρούμενους πολλούς από τους συμπαίκτες του.

Το ματς

Ο αγώνας μπορεί να ξεκίνησε με σερί 7-0 από τους Τσέχους, όμως οι Λιθουανοί δεν άργησαν να βρουν τα πατήματα τους και να αρχίσουν να ασκούν πίεση στους αντιπάλους τους (13-10 στο 5'). Η είσοδος του Βαλαντσιούνας στο παρκέ έδωσε ένα σημείο αναφοράς στις λιθουανικές επιθέσεις, ενώ στην άμυνα αποτέλεσε το φόβητρο που έλεγχε το ζωγραφιστό. Η Τσεχία, όμως με τον Σίλμπ βρήκε λύσεις κι έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-12 (στο 10'). Στη δεύτερη περίοδο, όμως οι παίκτες του Γκίνζμπουργκ έδειξαν πόσο ήθελαν το παιχνίδι, καθώς όταν είδαν τους αντιπάλους τους να πλησιάζουν σε 27-25 απάντησαν με ένα σερί 10-0 ξεφεύγοντας με 37-25 (στο 18'). Η "Λιέτουβα" πλήρωσε ακριβά αυτήν την επιθετική ολιγωρία κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 37-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιθουανία μπήκε με στόχο να αλλάξει τα πάντα και να μπορέσει να καλύψει το χαμένο έδαφος. Η τετράδα των Βαλαντσιούνας, Μιλάκνις, Κουζμίνσκας και Ματσιούλις "έκοβε και έραβε" μέσα στο παρκέ με αποτέλεσμα να οδηγήσει την Λιθουανία σε ένα τρομερό επιμέρους 28-14 που τη βοήθησε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 51-55 (στο 30'). Τα πάντα πλέον ήταν ανοικτά και οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μπουν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 69-69. Μέσα στα 60 δευτερόλεπτα που απέμεναν καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σκοράρει κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η Λιθουανία "πυροβολούσε" την ώρα που η Τσεχία δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Αυτό έδωσε στην "Λιέτουβα" την ευκαιρία να μπει στο τελευταίο λεπτό με το υπέρ της 82-77. Αρχικά στα 35 δευτερόλεπτα ο Κουζμίνσκας αστόχησε σε ένα θεωρητικά εύκολο καλάθι κι έτσι στα 31'' ο Σατοράνσκι πήγε στις βολές. Ο παίκτης της Μπαρτσελόνα με 1/2 βολές μείωσε σε 78-82. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ματσιούλις να βρεθεί στη γραμμή των "φιλανθρωπίας" όπου με πολύ ψυχραιμία έκανε το 78-84. Στη συνέχεια ο Σιλμπ αστόχησε σε τρίποντο κι ο Καλνιέτις από τις βολές έκανε το 78-85. Από το ίδιο σημείο ο Χρουμπάν έκανε το 79-85, όμως ήταν αργά καθώς ο τελικός νικητής είχε κριθεί. Η Λιθουανία κέρδισε με 85-81 και κατέκτησε την κορυφή του Δ' ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 37-27, 51-55, 69-69 (κ.α.), 81-85 (α' παρ.).

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 11 (1), Αούντα, Πούμπλα 9 (1), Χρουμπάν 11 (2), Σατοράνσκι 9 (2, 15 ασίστ), Βελτς 3, Χούσκα 6, Γιέλινεκ 3 (1), Σιλμπ 18 (4), Βέσελι 8.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 14 (2), Γκαΐλιους 2, Ματσιούλις 9 (1), Σεϊμπούτις 4, Καβαλιάουσκας 5, Γιανκούνας, Γιαφτόκας, Βαλαντσιούνας 13, Κουζμίνσκας 18 (1), Μιλάκνις 13 (4), Λεκαβίτσιους.