EUROBASKET

Οι Λετονοί έβαλαν "φωτιά" στον όμιλο

Η Λετονία κέρδισε την Τσεχία με σκορ 65-72 και έβαλε "φωτιά" στον όμιλο, καθώς πλέον ισοβαθμούν τέσσερις ομάδες στην πρώτη θέση. Τους "εκτέλεσε" ο Μπλουμς με 14 πόντους και 4/6 τρίποντα.

Με σκορ 65-72 η Λετονία κέρδισε την Τσεχία και πλέον ισοβαθμούν στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου, με 2-1 νίκες, τέσσερις χώρες: Λετονία, Λιθουανία, Τσεχία και Βέλγιο. Οι συγκεκριμένες ομάδες έχουν αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης και σίγουρα θα γίνει μεγάλη για την κατάκτηση των πρώτων θέσεων. O "καυτός" Μπλουμς "εκτέλεσε" από την περιφέρεια τον αντίπαλο (14π, 4/8τρ), με τους Λετονούς να έχουν καλή ομαδική λειτουργία και τους τυπικά γηπεδούχους να στηρίζονται στους Βέσελι (17π, 11ρ) και Σατοράνσκι (22π, 5ρ, 9ασ), οι οποίοι δεν είχαν βοήθειες.

Ο ΜVP

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γιάνις Μπλουμς, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λετονών με 14 πόντους. "Εκτέλεσε" τους Τσέχους από την περιφέρεια με 4/8 τρίποντα.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Η καθοριστική αντίδραση των Λετονών λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Τσέχοι είχαν προηγηθεί με 28-22 στο 14', αλλά στη συνέχεια οι Λετονοί αντέδρασαν, πήραν προβάδισμα στο σκορ, απέκτησαν και διαφορά, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι Τσέχοι έχασαν ένα ματς στο οποίο είχαν θετικότατο πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (19/6), συν το γεγονός πως πήραν 14 (!) επιθετικά ριμπάουντ.

Οι Λετονοί στη πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 11-15, με τον Φρεϊμάνις να φτάνει τους 6 πόντους στο ματς, αλλά οι Τσέχοι απάντησαν με ένα γρήγορο 7-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (18-15), με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τον Σατοράνσκι να "γράφει" το 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τσέχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με τον Πούμπρια να διαμορφώνει το 28-22 στο 14'. Οι Λετονοί βελτιώθηκαν στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, αντέδρασαν γρήγορα, με τον Μπλουμς να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 18' (31-33), με τους τυπικά γηπεδούχους μάλιστα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας στο +7 (33-40).

Οι Λετονοί συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού στη τρίτη περίοδο, εξακολουθώντας να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Μπλουμς με τρίποντο να φτάνει τους 11 πόντους, "γράφοντας" το 37-45 στο 27'. Το δεκάλεπτο είχε μικρό σκορ (9-11), με τους Λετονούς να φέρνουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-51).

Οι Τσέχοι στη τέταρτη περίοδο δεν μπορούσαν να φτάσουν τους Λετονούς, με τον Μπλους να συνεχίζει να "πυροβολεί' από την περιφέρεια (14π), "γράφοντας" το 50-62 στο 35'. Ο Αούντα μείωσε σε 60-66, αλλά οι Λετονοί διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος, σημειώνοντας την δεύτερη τους επικράτηση στο γκρουπ, κερδίζοντας τους Τσέχους με σκορ 65-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 33-40, 39-51, 65-72

Ανά δεκάλεπτο: 22-17, 11-23, 9-11, 23-21

TΣΕΧΙΑ(Γκίνζμπουργκ): Μπέντα , Πούμπρλα 7π, Χρούμπαν , Σατοράνσκι 22π, Βελς , Ούσκα, Γιέλινεκ 2π , Σίρινα, Σιλμπ 11π , Βέσελι 17π.

ΛΕΤΟΝΙΑ(Μπαγκάτσκις): Μέγερις 2π , Φρεϊμάνις 6π, Μπλουμς 14π, Μπερτάνς 9π, Τίμα 7π, Γιανιτσένοκς 6π, Στρέλνιεκς 11π, Μπέρζινς 11π, Βετσβάγκαρς, Κάρλις, Πέινερς, Μέιερς 6π.