EUROBASKET

Ο τρομερός Χάνγκα οδήγησε στην νίκη τους Ούγγρους επί της Τσεχίας

Η ανώτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα Ουγγαρία, νίκησε την Τσεχία με 85-73, έχοντας για ηγέτη της τον τρομερό Άνταμ Χάνγκα, που τέλειωσε το ματς με 31 πόντους (6/9τρ), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Την πρώτη της και ιστορική νίκη (από το 1969) στην διοργάνωση σημείωσε η Ουγγαρία, η οποία νίκησε την Τσεχία (1-2 ρεκόρ στον όμιλο) με 85-73 στο γκρουπ της Ρουμανίας (GROUP C), όντας ανώτερη σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό. Μεγάλος της πρωταγωνιστής ο καταπληκτικός Άνταμ Χάνγκα, ο οποίος πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, τελειώνοντας το ματς με 31 πόντους (6/9τρ), αγγίζοντας το τριπλ-νταμπλ, καθώς μέτρησε 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο πρώην φόργουορντ της Μπασκόνια και νυν της Μπαρτσελόνα, ήταν καταπληκτικός. Ήταν ο ηγέτης της Ουγγαρίας και έκανε την διαφορά στο παιχνίδι, αγγίζοντας το τριπλ-νταμπλ. Τέλειωσε το ματς μετρώντας 31 πόντους, με 4/7 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 5/8 βολές, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ στους συμπαίκτες του, σε 32 λεπτά συμμετοχής. Στο σύστημα αξιολόγησης πήρε βαθμό "34", αποδεικνύοντας το γιατί αποτελεί έναν εκ των κορυφαίων φόργουορντ της Ευρώπης. Από την Τσεχία ξεχώρισε ο Τόμας Σατοράνσκι (18π, 7ρ, 4ασ).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η Ουγγαρία είχε το προβάδισμα στην αναμέτρηση από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η ομάδα του Άνταμ Χάνγκα ήταν ανώτερη σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης, διατηρώντας το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό. Στο 39' ο Σατοράνσκι μείωσε σε 79-73, αλλά στα 56'' πριν την λήξη, ο "καυτός" Βοϊβόντα με ένα μεγάλο καλάθι "έγραψε" το 81-73, "σκοτώνοντας" τους Τσέχους. Το... κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο MVP Χάνγκα με τρίποντο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι Ούγγροι είχαν 17 ασίστ και 17 λάθη στο ματς, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης.

Το ματς

Η Ουγγαρία έδειξε τις... άγριες διαθέσεις της με το καλημέρα. Με τον Περλ έφτασε στο +11 (15-4) στο 5', με την Τσεχία να δείχνει εκτός τόπου και χρόνου, αδυνατώντας να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Βοϊβόντα διαμόρφωσε το 22-10, με την παρέα του Χάνγκα να έχει βρει τρομερό ρυθμό στο ματς, με το 23-16 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο Περλ διατήρησε στο +9 (36-39) στο 16' την Ουγγαρία, με τους Τσέχους να αναλώνονται σε λάθη. Ο Βοϊβόντα με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (44-31), με το 44-33 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 22' ο Βοϊβόντα έφερε την διαφορά στο +14 (47-33) στο 22', ο Σατοράνσκι πάλευε σχεδόν μόνος του για την Τσεχία, έχοντας την συμπαράσταση των Χρούμπαν και Παλίζα, αλλά ο Χάνγκα ήταν ασταμάτητος για τους Ούγγρους (54-44 στο 25'). Ο Άουντα μείωσε σε 66-58 στο 30', με τους Τσέχους να προσπαθούν να αντιδράσουν. Στην τελευταία περίοδο, ο Χρούμπαν μείωσε σε 68-62 στο 33', αλλά ακολούθως πήρε... φωτιά ο Χάνγκα, διαμορφώντας το 75-65 στο 37' με σερί πόντους. Στο 1'17'' πριν το τέλος ο Σατοράνσκι μείωσε σε 79-73, αλλά ακολούθως ο Βοίβόντα ευστόχησε σε ένα "καυτό" σουτ, το οποίο "σκότωσε" τους Τσέχους, κάνοντας το 81-73. Στο τέλος ο Χάνγκα ευστόχησε σε τρίποντο, φτάνοντας τους 31 πόντους στο ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 85-73 στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-33, 66-58, 85-73

Τσεχία: Άουντα 15, Χρούμπαν 12, Σατοράνσκι 18 (2), Βελς, Παλίζα 18 (4), Σίρινα, Σβρντλικ, Πετέρκα 2, Μπόχατσικ 2, Κριζ 2.

Ουγγαρία: Άλεν 10, Κέλερ 6, Χάνγκα 31 (6), Βοϊβόντα 18 (2), Κόβακς, Φέρενς 3 (1), Περλ 12, Καράχοτζιτς 2, Είλινγκσφελντ 3.