EUROBASKET

Ο Πούστοβι "εκτέλεσε" την Γεωργία

Η Ουκρανία σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Eurobasket 2017, επικρατώντας της Γεωργίας με 88-81, έχοντας για πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Αρτέμ Πούστοβι (19π, 7ρ0.

Την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση σημείωσε η Ουκρανία, η οποία στον όμιλο του Τελ Αβίβ νίκησε την Γεωργία με 88-81, σοκάροντας την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία είχε νικήσει στην πρεμιέρα την Λιθουανία. Πλέον και οι δύο χώρε έχουν ρεκόρ 1-2 στο γκρουπ τους.

O ΜVP ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο Αρτέμ Πούστοβι ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο σέντερ της Ομπραντόριο ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, κάνοντας θραύση μέσα στην ρακέτα (6/8δ, 7/10β), μαζεύοντας παράλληλα και 7 ριμπάουντ, συν 2 ασίστ. Αξιοποίησε τα αθλητικά του προσόντα και έκανε την διαφορά για τους Ουκρανούς, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Λίποβι (17π) Μπομπρόφ (13π).

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι 11 ασίστ που μοίρασε στο παιχνίδι ο Ντένις Λουκασόφ, αλλά και οι 23 τελικές πάσες που μέτρησε συνολικά στο ματς η Ουκρανία, η οποία έπαιξε γρήγορο και ομαδικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα 43'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Αρτέμ Πούστοβι έκανε το σκορ 78-84, ένα καλάθι το οποίο ουσιαστικά "σκότωσε" τους Γεωργιανούς, οι οποίοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν ψύχραιμος στις βολές ο Μπομπρόφ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ουκρανία ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα, παίζοντας γρήγορο και ομαδικό μπάσκετ, φτάνοντας στο +10 (2-12) στο 5' με τον δραστήριο Λίποβι. Ο Σερμαντίνι στην συνέχεια κατάφερε να μειώσει την διαφορά, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους Ουκρανούς να προηγούνται με 20-21 στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ουκρανία βρήκε ρυθμό, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Πουστόβι να φέρνει την διαφορά στο +12 (26-38) στο 16'. Η Γεωργία προσπαθούσε να μειώσει με τα τρίποντα του Μαρκοϊσβίλι, αλλά με εκείνα των Λίποβι και Καλτσένκο, η Ουκρανία πήγε στα αποδυτήρια με +13 (38-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουκρανία με τον Ζάιτσεφ έφτασε στο +14 (42-56), ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά ακολούθως για την Γεωργία πήρε μπρος ο Σενγκέλια, ο οποίος με σερί πόντους μείωσε σε 61-64 στο 29', με το 63-37 να είναι το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ουκρανοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Λουκάσοφ να φέρνει την διαφορά στο +8 (71-79) στο 38'. Οι Γεωργιανοί με τα τρίποντα του Σανάντζε μείωσαν σε 78-82, αλλά στα 43'' πριν το τέλος, ο Πούστοβι σημείωσε ένα μεγάλο καλάθι, "σκοτώνοντας" ουσιαστικά τους Γεωργιανούς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ουκρανοί ήταν ψύχραιμοι, ο Μπομπρόφ έβαλε τις βολές και έφτασαν στην νίκη με σκορ 81-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-51, 63-67, 81-88

Ουκρανία: Πουστοζβόνοφ 8 (2), Κολτσένκο 7 (1), Λουκάσοφ 17 (3), Οτβερτσένκο, Λίποβι 17 (3), Κορνιγιένκο, Μπομπρόφ 14, Ζαίτσεφ 3 (1), Πούστοβι 19, Κόνιεφ 4, Μίσχουλα.

Γεωργία: Ντίξον 2, Πατσούλια 17, Τσιντσάντζε 6 (2), Σερμαντίνι 17, Σανάντζε 11 (3), Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Μπερισβίλι 1, Σενγκέλια 16, Λοντάριντζε.