EUROBASKET

Νίκη της Ιταλίας επί της (θριαμβεύτριας στο Ακρόπολις) Γεωργίας

Την πρώτη της νίκη στο τουρνουά "Ακρόπολις" πήρε η Ιταλία που επικράτησε της Γεωργίας (73-65.), η οποία είχε ήδη κατακτήσει την πρώτη θέση.

Με τον Ντάνιελ Χάκετ εκτός αγώνα, αλλά τον Μάρκο Μπελινέλι να επιστρέφει μετά τις ανάσες που πήρε βλέποντας τον αγώνα με την Εθνική Ελλάδας από τον πάγκο, η Ιταλία επικράτησε της Γεωργίας (73-65) στην τρίτη μέρα του τουρνουά "Ακρόπολις" που ούτως ή άλλως είχε κατακτήσει από το βράδυ της Πέμπτης η ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Αραντόρι (17π.) και Μπελινέλι (16π.) έκαναν καλή δουλειά στην επίθεση, έχτισαν από νωρίς μια καλή διαφορά για την ομάδα τους και δεν επέτρεψαν στους Γεωργιανούς που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τορνίκε Σενγκέλια να κάνει την αντεπίθεσή της στην τέταρτη περίοδο. Το 26-17 της πρώτης ήταν αποτέλεσμα των 4/17 σουτ που είχε η ομάδα του Ζούρου σε αυτό το διάστημα, με τους αθλητές του Μεσίνα να κρατούν μια απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (41-31).

Σερμαντίνι, Τσινστάτζε και Ντίξον μάζεψαν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και το έκλεισαν στο 56-55, όταν όμως προσπάθησαν και να περάσουν μπροστά ο Μπελινέλι έδειξε την σπουδαία κλάση του για να πάρει η Ιταλία την πρώτη της νίκη στο τριήμερο τουρνουά "Ακρόπολις", παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της άσο, τον Ντάνιελ Χάκετ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-31, 56-55, 73-65

ΙΤΑΛΙΑ (Μεσίνα): Μπελινέλι 16(2), Αραντόρι 17(3), Φιλόι 10(2), Μπιλίγκα, Μέλι 5(1), Πάσκολο 7, Κουζίν, Τσιντσαρίνι 8, Αμπάς, Μπερνς 2.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ντίξον 10, Γκαμκρελίτζε 4, Μπόισα, Τσιντσάτζε 11(1), Σερμαντίνι 14(9ριμπ.), Σανάτζε 6, Μαρκοϊσβίλι 3(10, Μπερισβίλι 5(10, Μπιτάτζε 7(8ριμπ.), Λονταρίτζε 5.

Photo Credits: ItalBasket (Twitter)