EUROBASKET

Νίκη-θρίλερ των Ιταλών που κατέκτησαν την 3η θέση στον όμιλο τους

Η Ιταλία νίκησε την Γεωργία (69-71) και κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλο της, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα χάρη στο καθοριστικό μπλοκ του Ντατόμε στον Σερμαντίνι. Αντίπαλος της στους "16" η Φινλανδία.

Την τρίτη θέση στον όμιλο της κατέκτησε η Ιταλία, η οποία νίκησε την Γεωργία με σκορ 69-71 και στην φάση των "16" θα αντιμετωπίσει την Φινλανδία. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έχοντας διψήφιο αριθμό στο προβάδισμα της, αλλά η Γεωργία αντέδρασε στο τέλος, φτάνοντας κοντά στην ανατροπή στα τελευταία 59 δευτερόλεπτα (68-67). Στην συνέχεια η Ιταλία πήρε πόντους από την γραμμή των βολών, ενώ ήταν "σωτήριο" και καθοριστικό για τους "μπλε" το μπλοκ του Λουίτζι Ντατόμε στον Γιόργκι Σερμαντίνι, στην εκπνοή του αγώνα, στην προσπάθεια του 28χρονου σέντερ να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Όχι μόνο επειδή με το δικό του... σωτήριο μπλοκ στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε την νίκη στην Ιταλία, αλλά και επειδή ήταν εκ των κορυφαίων της ομάδας του, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους (2/6δ, 3/7τρ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ στην αναμέτρηση.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 29 πόντοι που σημείωσε στο ματς ο Ντίξον, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι μετρώντας 6/6 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 2/3 βολές, αλλά όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία 3'' της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 68-71, ο Ντίξον έβαλε την πρώτη βολή, έχασε επίτηδες την δεύτερη, ο Σερμαντίνι με γρήγορα αντανακλαστικά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά στην προσπάθεια του να στείλει το ματς στην παράταση, ο Ντατόμε λειτούργησε επίσης γρήγορα και έγκαιρα και του μπλόκαρε το σουτ, με τους Ιταλούς να παίρνουν την νίκη.

Το ματς:

Η Ιταλία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, και με σερί τρίποντα από τον Μπελινέλι, προηγήθηκε με σκορ 2-16 στο 6', με την ομάδα του Χάκετ να παίζει εξαιρετική άμυνα. Οι Γεωργιανοί ήταν απελπιστικά άστοχοι κοντά στο καλάθι (1/8δ), με τους "μπλε" αντιθέτως να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Φιλόι να "γράφει" το 7-25 στο 9', με το 10-27 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γεωργιανοί αντέδρασαν και με ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί, μετέτρεψαν το 15-33 σε 30-33, παίρνοντας σκορ από τους Ντίξον, Πατσούλια, Σανάντζε και Σενγκέλια. Οι Ιταλοί έδειχναν... υπνωτισμένοι, αλλά στην συνέχεια βρήκαν ρυθμό, με τους Μπελινέλι και Αραντόρι να διαμορφώνουν το 30-38, το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπελινέλι, Μπιλίγκα και Ντατόνε, έφεραν τους Ιταλούς στο +13 (41-54) στο 29', με τους Ιταλούς να ελέγχουν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, με το 47-58, να είναι το σκορ στο 30'. Στην τελευταία περίοδο και συγκεκριμένα στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Γεωργία έφτασε κοντά στην μεγάλη ανατροπή. Οι Πατσούλια, Ντίξον και Σανάντζε, μετέτρεαψαν το 51-65 στο 34' σε 63-65 (12-0 σερί) στο 39', με τον "καυτό" Ντίξον, που τέλειωσε το ματς με 29 πόντους, να δίνει το προβάδισμα στην Γεωργία με τρίποντο (68-67) στα 59'' πριν το τέλος.

Το παιχνίδι πήγε στην... ρουλέτα των βολών και στα τελευταία 3'' πριν το τέλος, με το σκορ στο 68-71, ο Ντίξον έβαλε την πρώτη βολή (69-71), έχασε επίτηδες την δεύτερη, ο Σερμαντίνι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά σε προσπάθεια του να στείλει το ματς στην παράταση, ο Ντατόμε τον μπλόκαρε στον αέρα, με τους Ιταλούς να παίρνουν την νίκη και να κατακτούν παράλληλα την 3η θέση στο γκρουπ.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 30-38, 47-58, 69-71

Γεωργία:Ντίξον 29 (4), Πατσούλια 9, Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι 11, Σανάντζε 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 3 (1), Μπερισβίλι, Σενγκέλια 12.

Ιταλία:Χάκετ 7 (1), Μπελινέλι 15 (3), Αραντόρι 12 (3), Φιλόι 9 (1), Μπιλίγκα 4, Μέλι 6 (1), Κουσίν 2, Ρόσι 2, Ντατόμε 14 (3).