EUROBASKET

Νίκη-θρίλερ για την Ουκρανία

Η Ουκρανία σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Eurobasket, κερδίζοντας την Λετονία στα τελευταία δευτερόλεπτα με σκορ 74-75, χάρη στις βολές του Λιπόβι. Κορυφαίος για τους νικητές ο Φεζένκο (21π, 10ρ).

Για την τέταρτη αγωνιστική του Δ' ομίλου, η Ουκρανία σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, κερδίζοντας την Λετονία με σκορ 74-75, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ. Η Λετονία είχε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, προηγήθηκε με 72-66 στο 35', αλλά οι Ουκρανοί κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, με τον Λιπόβι να είναι ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές, με τις δύο ομάδες σε εκείνο το σημείο να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα του σκορ.

Ο ΜVP

Ο Ουκρανός σέντερ ήταν ο κορυφαίος παίκτης για τους νικητές, καθώς σε περίπου 35 λεπτά συμμετοχής έκανε νταμπλ-νταμπλ, μετρώντας 21 πόντους, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Tο κλειδί της αναμέτρησης

Οι Ουκρανοί έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Μπορεί η Λετονία να προηγήθηκε με 72-66 στο 35', αλλά ακολούθως η Ουκρανία κατάφερε να ανατρέψει υπέρ της την κατάσταση. Οι ψύχραιμες βολές του Λιπόβι στο τέλος έδωσαν τη νίκη για τους Ουκρανούς, καθώς οι Λετονοί αστόχησαν στις τελευταίες τους προσπάθειες.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι Λετονοί δοκίμασαν σε μεγάλο βαθμό το χέρι του από την περιφέρεια, καθώς μέτρησαν 8/26 τρίποντα. Οι Ουκρανοί επιχείρησαν να πάρουν σκορ κυρίως με προσπάθειες μέσα στη ρακέτα.

Οι βαθμολογίες στους ομίλους του EUROBASKET

Το ματς

Οι Λετονοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 7-0, αλλά ο Ουκρανοί μείωσαν γρήγορα σε 7-6. Με τον Μπερζίνς οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν στο +6 (14-8) στο 5', με τον Μπλουμς να "πυροβολεί" από την περιφέρεια και την Λετονία να προηγείται με 21-14 στη πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ουκρανοί αντέδρασαν, μειώνοντας σε 21-19, με τους Λετονούς να συνεχίζουν να ποντάρουν στο περιφερειακό τους σουτ, με τους Μπλους και Μπερτάνς να διαμορφώνουν το 29-24. Οι Ουκρανοί όμως παρέμεναν ανταγωνιστικοί, κέρδιζαν και την μάχη των ριμπάουντ, σκοράροντας κυρίως μέσα στη ρακέτα, μειώνοντας σε 33-30 στο 17', με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους Λετονούς να προηγούνται με 39-38 στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα επί μέρους σκορ 7-15, οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 46-53, έχοντας για μπροστάρη τον δραστήριο Ραντλ. Ο Μπλουμς έφερε το σκορ στα ίσα (57-57), με τον Γιανιτσένοκς με τρίποντο να "γράφει" το 62-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες έδιναν μάχη για τη νίκη. Ο Μπερτάνς με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +6 (69-63), η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Κορνιγιένκο, με τον Μπέρζινς να είναι και εκείνος εύστοχος από τα 6.75 μέτρα, "γράφοντας" το 72-66 στο 35'. Το ματς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, μέχρι τέλους, με τους Λετονούς να προηγούνται με 72-71 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και τις δύο χώρες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ. Ο Λιπόβι με βολές, στα 15'' πριν το τέλος, έδωσε το προβάδισμα στην Ουκρανία (74-75), με τους Γιανιτσένοκς και Στρέλνιεκς να αστοχούν στον χρόνο που απέμενε στα σουτ νίκης που δοκίμασαν. Με αυτόν τον τρόπο η Ουκρανία σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, κερδίζοντας τους Λετονούς με σκορ 74-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 39-38, 62-60, 74-75

Ανά δεκάλεπτο: 21-14, 18-24, 23-22, 12-15

ΛΕΤΟΝΙΑ(Μπαγκάτσκις): Μέγερις , Φρεϊμάνις 7, Μπλουμς 12, Μπερτάνς 17, Τίμα 7, Γιανιτσένοκς 11, Στρέλνιεκς 3, Μπέρζινς 13, Βετσβάγκαρς, Κάρλις, Πέινερς 2, Μέιερς 2.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ(Μουρζίν): Πουστοζβόνοφ 3, Ραντλ 11, Μίσουλα 6, Λουκάσοφ 2, Φεζένκο 21, Σιζόφ, Τιμοφεγιένκο, Λιπόβι 15, Κορνιγιένκο 8, Ζάιτσεφ 9, Πουστόβι, Κρούτους.