EUROBASKET

Νίκη γοήτρου για την Ρωσία που απογοήτευσε

Νίκη γοήτρου για την Ρωσία με σκορ 61-81 απέναντι στη Βοσνία, σε ένα αδιάφορο παιχνίδι, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Ξεχώρισε ο Ζούμπκοφ (17π, 7ρ).

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο, καθώς τόσο η Ρωσία, όσο και η Βοσνία, είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, η ομάδα του κόουτς Πασούτιν σημείωσε τη πρώτη και μοναδική της νίκη στη φετινή διοργάνωση, κερδίζοντας την αναμέτρηση με σκορ 61-81.

Απογοήτευσαν σε αυτό το Ευρωμπάσκετ οι Ρώσοι, μία παραδοσιακή δύναμη στον θεσμό, καθώς σε έναν όμιλο που ήταν φαβορί για μια εκ των δύο πρώτων θέσεων στο γκρουπ (μαζί με τους Γάλλους), τελικά έμειναν από νωρίς εκτός συνέχειας, μετρώντας 4 ήττες και μόλις μία επικράτηση. Η απουσίες των (σπουδαίων) Σβεντ και Μοζγκόφ δεν μπορούν να σταθούν ως δικαιολογία για την ανικανότητα τους να κερδίσουν τα παιχνίδια, μη μπορώντας να δείξουν προσωπικότητα στα κρίσιμα σημεία. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τέσσερα ματς που ηττήθηκαν έχασαν τις αναμετρήσεις με διαφορές δύο και τριών πόντων.

O MVP

Ο Ρώσος πάουερ-φόργουορντ, Αντρέι Ζούμπκοφ, ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, κυριαρχώντας μέσα στη ρακέτα, τελειώνοντας το ματς με 17 πόντους (6/7δ) και 7 ριμπάουντ.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στη τελευταία περίοδο. Από τη στιγμή που οι Ρώσοι εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-67 στο 35'), οι Βόσνιοι... παράτησαν το παιχνίδι.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι Βόσνιοι ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς έχοντας μόλις 2/17 τρίποντα (12%). Ματς λαθών και από τις δύο ομάδες, καθώς η κάθε μία έκανε από 18!

Το ματς

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με σκορ 0-5, αλλά οι Βόσνοι απάντησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 (11-5), έχοντας για μπροστάρη τον Στιπάνοβιτς. Οι Βόσνιοι έπαιζαν με διάθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +12 (21-9), έχοντας κυριαρχήσει μέσα στη ρακέτα, με το 22-12 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ρώσοι στη δεύτερη περίοδο σοβερεύτηκαν, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (22-24) στο 14', έχοντας για πρωταγωνιστή τον Βοροντσέβιτς. Οι Βόσνιοι, ύστερα από ώρα, βρήκαν ξανά ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκαν με 31-26, αλλά ο Φριτζόν με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα, με το 31-31 να είναι το σκορ του πρώτο μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, έχοντας για "εκτελεστή" τον Φριντζόν, η Ρωσία πήγε στο +6 (38-44) στο 25', αλλά ο εξαιρετικός Στιπάνοβιτς φρόντιζε να κρατάει "ζωντανή" στο παιχνίδι τη Βοσνία (50-51 στο 28'). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με 50-55 στο σκορ, οι οποίοι "πυροβολούσαν" από την περιφέρεια (10/25τρ-40%).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι κυριάρχησαν στο παρκέ, με τον Αντόνοφ να εκτοξεύει την διαφορά στο +13 (54-67) στο 35'. Κάπου εκεί οι Βόσνιοι το... παράτησαν το ματς, με την ομάδα του Πασούτιν να κερδίζει την αναμέτρηση με σκορ 61-81, μετρώντας επί μέρους σκορ 11-26 στη τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 31-31, 50-55, 61-81

Ανά δεκάλεπτο: 22-19, 9-19, 19-24, 11-20

ΒΟΣΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς , Μπούζα 3Στιπάνοβιτς 22, Σούταλο 8, Μπάβτσιτς 2, Γκόρντιτς 4, Κικάνοβιτς 14, Πέρσιτς , Μιλόσεβιτς , Ρενφρό , Βράμπατς 8, Αλμπίγιανιτς.

ΡΩΣΙΑ(Πασούτιν): Ζούμπκοφ 17π, Μπαμπούριν, Πάτεεβ , Φριντζόν 16 , Βιάλτσεφ 2, Αντόνοφ 11, Μόνια 6, Κβοστόφ 3, Πονκρασόφ 7, Βοροντσέβιτς 15, Ντεσιάτνικοφ, Κουρμπανόφ 4.