EUROBASKET

Κροατία - Πολωνία 74-70

Η Κροατία νίκησε την Πολωνία με 74-70 και διπλασίασε τις νίκες στο Ευρωμπάσκετ. Οι Πολωνοί πλέον μετρούν 0/3.

Η Κροατία έκανε τα εύκολα - δύσκολα, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης είχε διψήφια διαφορά κόντρα στους Πολωνούς, όμως πήρε τη νίκη με 74-70.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα σε τρεις αναμετρήσεις, ενώ οι Πολωνοί πλέον μετρούν 0/3.

Οι Κροάτες είχαν διαφορά μέχρι και 20 πόντων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά η Πολωνία που έπαιζε ουσιαστικά το τελευταίο της χαρτί πίεσε, μείωσε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων και παραλίγο να κάνει την ζημιά στην Κροατία.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 23 πόντους (5/7β., 6/9διπ., 2/7τρ.) για την Κροατία, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ.

Ο αριθμός της ημέρας

Οι Κροάτες είχαν 63% από τη γραμμή των βολών (17/27). Ο Τόμιτς μόνος του είχε 4/10.

Που κρίθηκε το ματς

Περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με το σκορ στο 70-67 για την Κροατία, οι Πολωνοί αστόχησαν σε τρία διαδοχικά σουτ τριών πόντων (2 ο Ιγκνέρσκι και ένα ο Κόζαρεκ) και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

Οι Κροάτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά του ματς. Αποτέλεσμα ήταν να αποσπαστούν με 24-4 για να μειώσουν οι Πολωνοί μέχρι το ημίχρονο σε 24-12. Στην δεύτερη περίοδο, η Κροατία προσπάθησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, αλλά η Πολωνία μάζεψε την διαφορά ακόμα περισσότερο, κλείνοντας το ημίχρονο στο 41-32.

Στην τρίτη περίοδο παρά τις προσπάθειες των Πολωνών, η Κροατία συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ. Με αυτόν τον τρόπο, το 30' βρήκε τις δύο ομάδες στο 62-49 για να πάρουν δύσκολα τελικά οι Κροάτες το θετικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη τους στο Ευρωμπάσκετ με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 41-32, 62-49, 74-70.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 8, Άντριτς, Ντρέιπερ, Μπογκντάνοβιτς 23(2), Σάριτς 3(1), Ρούντεζ 10(3), Ούκιτς 10, Σίμον 14(2), Μάρκοτα 5(1), Ζόριτς.

Πολωνία (Μπάουερμαν): Καρνόφσκι 1, Κελάτι 5(1), Λάμπε 6, Σζουμπάργκα 14(2), Ζαμόνσκι 6(2), Πονίτκα, Ιγκνέρσκι 22(4), Βαζνίσκι 2, Γκόρτατ 14, Κόζαρεκ.

Τόμιτς: "Σε... τροχιά πρόκρισης"

Ο παίκτης της Κροατίας, Άντε Τόμιτς μίλησε για τη νίκη της ομάδας του απέναντι στην Πολωνία: " Στο τέλος του αγώνα κάναμε ότι χρειαζόταν για να πάρουμε τη νίκη. Ήταν μία μεγάλη νίκη σήμερα και τώρα είμαστε σε... τροχιά δεύτερης φάσης, αρκεί να συνεχίσουμε να παίζουμε με τον ίδιο τρόπο".