EUROBASKET

Ισραήλ-Βέλγιο 87-69

Νίκη γοήτρου για το Βέλγιο το οποίο επικράτησε με 87-69 του Βελγίου, βάζοντας το σε περιπέτειες σχετικά με την πρόκρισή του στη β' φάση της διοργάνωσης

Αν και προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες το Ισραήλ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα που χρειαζόταν για να νικήσει με σκορ 87-69 το Βέλγιο και να πετύχει έστω κι αργά την πρώτη του νίκη στο τουρνουά.

Για το Βέλγιο ήταν η δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση, έχει όμως ελπίδες πρόκρισης και στο τελευταίο ματς με τη Γαλλία θα τα δώσει όλα για όλα. Φυσικά, πλέον έχει ελπίδες και το Ισραήλ που όμως δεν του αρκεί η νίκη επί της Γερμανίας στο τελευταίο παιχνίδι και θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Αφίκ Νισίμ τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, 5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/1 βολή. Είχε επίσης 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά αγώνα.

Ο αριθμός της ημέρας

Η ευστοχία των Ισραηλινών έξω από τα 6.75μ. ήταν παροιμιώδης. Είχαν 10/16 σουτ τριών πόντων και ποσοστό που άγγιξε το 63%! Αν μη τι άλλο ήταν εντυπωσιακό το ποσοστό τους.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο γ' δεκάλεπτο, όταν το Ισραήλ έτρεξε ένα επιμέρους 32-13 στο γ' δεκάλεπτο και το Βέλγιο δεν κατάφερε να το αποτρέψει.

Ισορροπημένο παιχνίδι έγινε στο α' δεκάλεπτο ανάμεσα στο Ισραήλ και το Βέλγιο. Μετά το 19-15 του α' δεκαλέπτου, οι Ισραηλινοί βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των Βέλγων που είχαν μεγάλο πρόβλημα. Έτσι, το α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Ισραήλ στο +9 (41-33), παίζοντας πιο ομαδικά σε άμυνα κι επίθεση.

Η ανωτερότητα του Ισραήλ ήταν ακόμα πιο εμφανής στο δ' δεκάλεπτο. Το 41-35 μετατράπηκε σε 58-39 και κάπου εκεί κάμφθηκαν οι αντιστάσεις των Βέλγων. Η ευστοχία των Ισραηλινών τους επέτρεψε να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο στο παιχνίδι και να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +27 (73-46). Από κι έπειτα το δ' δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-33, 73-46, 87-69

Ισραήλ: Λιμονάντ, Νισίμ 23 (4/5τρ., 5ασ.), Χανοσί, Ελιγιάχου 13 (6ασ.), Κασπί 2, Πνίνι 12, Οχαγιόν 8 (7ρ.), Χαλπερίν 14 (5ρ.), Κοζικάρο 8, Γκριν 7, Καντίρ.

Βέλγιο: Μουρς 9, Βαν Ρόσομ 6 (5ασ.), Μπέγκιν 6, Ερβέλ 13 (7ρ.), Μουεμά 4, Ταμπί 7, Σερόν, Μουγιά 6, Μουκουμπί 2, Ντε Ζέου 14, Μασό 2, Ντρισέν.

Χαλπερίν: "Είμαστε ακόμα ζωντανοί"

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιοτάμ Χαλπερίν που τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, σχολίασε: "Είμαστε ακόμα ζωντανοί. Βέβαια θα πρέπει να περιμένουμε τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων και να κάνουμε τη δουλειά μας απέναντι στη Γερμανία. Ίσως τελικά μετά το 0-3 στο ξεκίνημα να τα καταφέρουμε".

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ισραήλ Άρικ Σίβεκ ήταν ευχαριστημένος από την προσπάθεια της ομάδας του: "Επιθετικά αντιδράσαμε πολύ καλά στην άμυνα που έπαιζαν με παγίδες και ζώνης".