EUROBASKET

Ισπανία - Σερβία 70-80

Με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να σε ρόλο ηγέτη η Σερβία έδειξε ότι σε αυτό το Ευρωμπάσκετ έχει μεγάλες βλέψεις. Οι "αετοί" κέρδισαν με 80-70 του Ισπανούς και τους ανάγκασαν να μπουν με το... αριστερό στην πρεμιέρα

Με αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και ανατρέποντας μία διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (21-11 στο 10') η Σερβία έδειξε από την πρεμιέρα τις διαθέσεις της γι αυτό το τουρνουά. Οι "αετοί" κέρδισαν με 80-70 την Ισπανία και έβαλαν την σφραγίδα τους στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της διοργάνωσης. Οι Ισπανοί έχοντας 3/19 τρίποντα δεν μπόρεσαν στο τέλος να αναχαιτίσουν τον "σεληνιασμένο" Νεμάνια Μπιέλιτσα που τελείωσε με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Αρκετά νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στο σκορ, καθώς έπειτα από περίπου 5 λεπτά αγώνα η Σερβία ήταν μπροστά με 0-5 (στο 5'). Μπορεί να χρειάστηκε να περάσει ένα πεντάλεπτο μέχρι οι Ίβηρες να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, όμως όταν το έκαναν έτρεξαν ένα επιμέρους 9-2 παίρνοντας τα ηνία στο σκορ (9-7 στο 7'). Οι "φούριας ρόχας" ήταν να μην... πάρουν μπρος και με ηγέτες στην επίθεση τους Φερνάντες και Ρέγιες έτρεξαν συνολικά ένα επιμέρους 18-4 μετατρέποντας το 3-7 του 5ου λεπτού στο 21-11 του δεκαλέπτου.

Μόνο ως... ντεζαβού μπορεί να χαρακτηριστεί ότι έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όπως στην πρώτη περίοδο έτσι και στη δεύτερη οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ένα επιμέρους 6-2 μείωσε σε 23-17, όμως και πάλι οι Ισπανοί με τον Ρέγιες βρήκαν λύσεις και επανέκτησαν την διαφορά ασφαλείας που είχαν (29-20 στο 15'). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ήρθε το προσωπικό σόου του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος σκοράροντας 10 πόντους μέσα σε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα οδήγησε την Σερβία σε ένα επιμέρους 10-5. Με αυτόν τον τρόπο η Σέρβοι πήγαν στο ημίχρονο έχοντας κάνει το come back κι όντας στο -2 (36-34).

Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Οι Σέρβοι με τους Τεόντοσιτς, Μπιέλιτσα πέρασαν μπροστά στο σκορ την ίδια ώρα που οι Ισπανοί έβρισκαν πόντους μόνο από τους Γκασόλ και Μίροτιτς (45-46 στο 25'). Η ψυχολογία στο στρατόπεδο των "αετών" ήταν πλέον στα ύψη και με τους Μπογκντάνοβιτς, Έρτσεγκ, Μπιέλιτσα η Σερβία έτρεξε ένα επιμέρους 14-4 ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 60-49 (στο 28'). Η ψυχρολουσία των Ισπανών που καλούνταν στο τελευταίο δεκάλεπτο να ανατρέψουν μία διαφορά 10 πόντων (52-62) ήταν πλέον γεγονός.

Με 4 πόντους του Νίκολα Μίροτιτς που μείωσε σε 56-62 ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος. Αυτό ήταν το... σύνθημα της αντεπίθεσης για τους Ίβηρες που με τον Πάου Γκασόλ σε ρόλο... πολιορκητικού κριού κατάφερε να μειώσει ακόμα και σε 68-69 στο 38'. Τα πάντα πλέον ήταν ρευστά και οι δύο ομάδες χρειάζονταν μεγάλα καλάθια για να γείρουν την πλάστιγγα προς την πλευρά τους. Στο 1,5 λεπτό για το τέλος με το σκορ στο 70-71 ο Μπιέλιτσα θα πετύχει ένα μεγάλο τρίποντο κι έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 70-74. Το Σέρβικο ντεμαράζ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο στα 44 δευτερόλεπτα έκανε το 77-70 και έστειλε... στο καναβάτσο τον Σέρτζιο Σκαριόλο και τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-34, 52-62, 70-80

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 16, Φερνάντες 10, Ροντρίγκες 2, Χερνανγκόμες 2, Ρίμπας 11 (3), Ρέγιες 13, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο, Γιούλ 6, Μίροτιτς 10, Βίβες.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 12 (1), Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς, Μπογκντάνοβιτς 8 (2), Μπιέλιτσα 24 (3), Μάρκοβιτς 5, Κάλινιτς 4, Νέντοβιτς 14 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 2, Ραντούλιτσα 4, Έρτσεγκ 7 (1).