EUROBASKET

"Ηφαίστειο" η Ισπανία, άνετα στα ημιτελικά του Eurobasket

Με τον Μαρκ Γκασόλ να κάνει απίθανα πράγματα στην τρίτη περίοδο, η Ισπανία επικράτησε της Γερμανίας (84-72) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurobasket 2017 όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία ή τη Λετονία.

Στο πρώτο ημίχρονο, δεν θύμιζε τη μεγάλη Ισπανία των τελευταίων χρόνων. Ζορίστηκε, έδωσε δικαιώματα, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε το γκάζι και τελικά ποδοπάτησε τη Γερμανία (84-72) για να προκριθεί με άνεση στα ημιτελικά του Eurobasket 2017. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο στηρίχθηκε στον φοβερό και τρομερό Μαρκ Γκασόλ που έβαλε 18 πόντους (!) στην τρίτη περίοδο, την ώρα που εκείνη του Κρις Φλέμινγκ δεν μπορούσε να βρει ένα στήριγμα για τον πεισμωμένο, αλλά παντελώς μόνο Ντένις Σρέντερ. Για δέκατη σερί φορά (!!!) στην τετράδα οι Ισπανοί, που βρίσκονται σταθερά στα ημιτελικά από το 1999 κι έπειτα.

O MVP

Κάποτε είπαν ότι βρέθηκε στην Εθνική Ισπανίας χάρη στον αδελφό του. Πλέον, ο Μαρκ Γκασόλ είναι superstar του ΝΒΑ και ένας παίκτης-ηγέτης για τους Ίβηρες. Όταν όλα έδειχναν "σκούρα", όταν η Ισπανία προηγήθηκε (47-43 στο 26'), ο ψηλός των Memphis Grizzlies έκανε τρομερά πράγματα για να "καθαρίσει" για την ομάδα του. Έβαλε 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, τους 12 από το 28' έως το 30' και στο φινάλε της βραδιάς ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης με.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το stat-line του Μαρκ Γκασόλ (28 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κοψίματα, 1 μπλοκ), που έκανε ατομικό ρεκόρ στο σύστημα αξιολόγησης με τις 37 μονάδες που συγκέντρωσε στα 30 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. 26 ασίστ μοίρασαν οι Ισπανοί, με το δίδυμο Ροντρίγκεθ - Ρούμπιο να δίνει τις 15 από αυτές.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο συγκλονιστικό ξέσπασμα του Μαρκ Γκασόλ στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι Γερμανοί δεν βρήκαν τρόπο να τον σταματήσουν. Είχαν πάρει το προβάδισμα, όμως το κράτησαν για ελάχιστα δευτερόλεπτα και στην τέταρτη περίοδο δεν είχαν άλλο κουράγιο για να διεκδικήσουν τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ξεκίνημα της Γερμανίας ήταν εντυπωσιακό. Οι παίκτες του Φλέμινγκ εκμεταλλεύθηκαν τα πρώτα άστοχα σουτ των αντιπάλων τους, μόχθησαν στην επίθεση και βρέθηκαν στο +9 (11-2), όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν τους Ισπανούς σε απόσταση. Το 19-16 της πρώτης περιόδου διαδέχθηκε το 27-30 με το εύστοχο τρίποντο του Ροντρίγκεθ στο 15', πριν το 33-34 του ημιχρόνου που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς και υποσχέσεις για ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Σρέντερ από τη μία (10/2/2), Πάου Γκασόλ από την άλλη (12/3/2) ήταν οι δυο που ξεχώριζαν, την ώρα που κάθε ομάδα είχε από 3/11 τρίποντα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να μην αφήνουν τους Ισπανούς να πάρουν διαφορά, πριν περάσουν και μπροστά με τέσσερις (47-43) στο 26'. Ήταν ένα σημείο στο οποίο οι Ίβηρες ένιωσαν να απειλούνται περισσότερο από ποτέ, με αποτέλεσμα να απαντήσουν με επί μέρους 3-19 για το 50-62 που ανάγκασε τον Φλέμινγκ να καλέσει timeout. O Μαρκ Γκασόλ συνέχισε να σφυροκοπά τους αντιπάλους του και η "φούρια ρόχα" έφτασε δια περιπάτου στη νίκη που την έφερε για δέκατη συνεχόμενη φορά στην τετράδα του Eurobasket.

Οι διαιτητές: Ματσόνι, Γκλίσιτς, Αναστόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-34, 53-65, 72-84

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 9 (2), Βόιτμαν 2, Στάιγκερ 1, Τάντα, Τάις 15, Μπέντσινγκ 4, Σρέντερ 27 (12/23 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 λάθη), Ακπινάρ, Μπαρτέλ 6 (1), Τίεμαν 8, Χάρτενστάιν

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Πάου Γκασόλ 19, Ροντρίγκεθ 11 (7 ασίστ), Ναβάρο, Ρούμπιο 2 (1/8 σουτ), Μαρκ Γκασόλ 28 (4/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βίλι Ερνανγκόμεθ 7, Σάστρε 8 (2), Βίβες, Οριόλα 4, Σαν Εμετέριο 3 (1), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 2