EUROBASKET

Η Ιταλία πήρε... κούπα

Ομάδες που προετοιμάζονται για τα προκριματικά του Eurobasket 2015 βρέθηκαν στην ΠΓΔΜ, με την Ιταλία να κάνει το 3/3 και να τερματίζει πρώτη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε.

Η Ιταλία έκανε ό,τι είχε να κάνει στο τουρνουά της ΠΓΔΜ. Δηλαδή, νίκησε το Μαυροβούνιο (86-84), νίκησε τη γηπεδούχο ομάδα (56-63), νίκησε και την Πολωνία (73-65) και τερμάτισε πρώτη. Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ηγήθηκε των σκόρερ, σταματώντας στους 16π. (5/6 διπ., 2/4 τριπ.).

"Ήταν ένα πολύ θετικό τουρνουά" εξήγησε ο Σιμόνε Πιανιτζάνι, πριν προσθέσει " ο Αλεσάντρο μας έδωσε λύσεις στην τρίτη περίοδο, όταν "κολλήσαμε". Μετά δεν αντιμετωπίσαμε ξανά πρόβλημα. Μοιράσαμε το χρόνο συμμετοχής και όλοι πρόσφεραν. Στο τελείωμα της διαδρομής, πρέπει να ασχοληθούμε με τις λεπτομέρειες".

Ο Τζεντίλε χρεώθηκε και αντιαθλητικό φάουλ, στο 26'. Για την Πολωνία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαζίνσκι (15π.).

Ο Τζίτζι Ντατόμε (τελείωσε με 14π.) έκανε 114 τις συμμετοχές του και πέρασε πάνω από τους Ματέο Σοράνια και Μάσιμο Μπουλέρι (113). Κυνηγά τους Φλαμπορέα, Πίτις και Μαντσινέλι (118).