EUROBASKET

Η Σερβία με Μπογκντάνοβιτς στα ημιτελικά

Η Σερβία προκρίθηκε για 4η σερί χρονιά σε ημιτελικά μεγάλης διοργάνωσης, νικώντας την Ιταλία με 83-67, έχοντας για κορυφαίο τον Μπογκντάνοβιτς (22π, 6ρ, 4ασ). Αντίπαλος η Ρωσία την Παρασκευή (15/9, 21:30).

Μετά τις Ισπανία, Σλοβενία και Ρωσία, η Σερβία έγινε η τέταρτη ομάδα που πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (15/9-21:30) την παρέα του Αλεξέι Σβεντ με στόχο την πρόκριση στον τελικό.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς νίκησε με 83-67 την Ιταλία με και έτσι πήρε το εισιτήριο για την συνέχεια του Eurobasket 2017, έχοντας ως στόχο την επιστροφή στα μετάλλια στον θεσμό, καθώς το τελευταίο της ήταν το ασημένιο στο τουρνουά της Πολωνίας το 2009. Σε μεγάλη διοργάνωση, όμως, είναι η 4η (2014 Παγκόσμιο, 2015 Εurobasket, 2016 Ολυμπιάδα) συνεχόμενη παρουσία της στα ημιτελικά, έχοντας πάντα τον ίδιο κόουτς, δείχνοντας αξιοζήλευτη συνέπεια και διάρκεια.

O MVP

O Mπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να ήταν ιδιαίτερα άστοχος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ρυθμό και ολοκλήρωσε το ματς όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους (7/9 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 5/6 βολές). Η συνεισφορά του, όμως, ήταν πολύτιμη και σε άλλους τομείς, καθώς μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, συν 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος, σε 32 λεπτά συμμετοχής, γνωρίζοντας την αποθέωση από το σερβικό κοινό στις κερκίδες.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Σερβία κυριάρχησε στα ριμπάουντ απέναντι στην Ιταλία. Είναι χαρακτηριστικό πως η διαφορά στο ημίχρονο ήταν χαοτικήμε 22-7, ενώ στο τέλος η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς μέτρησε 44 (με τα 17 να είναι επιθετικά), απέναντι στα μόλις 19 (μόλις 11 αμυντικά) των παικτών του Ετόρε Μεσίνα, με τους Σέρβους να κυριαρχούν στους αιθέρες. Κούζμιτς και Μαριάνοβιτς μάζεψαν από 7, από 6 μέτρησαν οι Μπογκντάνοβιτς και Μάτσβαν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ιταλία ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο (17-18), αλλά η Σερβία στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε... γκάζι, φτάνοντας στο +11 (48-59) στο 20'. Στην συνέχεια, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ, δίχως να νιώσει την απειλή από τους Ιταλούς. Στο 38', με το γκολ-φάουλ που κέρδισε ο Μπογκντάνοβιτς, κάνοντας το σκορ 61-77, "σκότωσε" τους παίκτες του Ετόρε Μεσίνα, οι οποίοι ακολούθως παραδόθηκαν, εγκαταλείποντας το παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ιταλία μπήκε δυναμικά στο ματς, παίρνοντας το προβάδισμα με 7-2, με τους Σέρβους να είναι δίχως σκορ στο πρώτο τετράλεπτο. Στην συνέχεια, όμως, πήραν το προβάδισμα με τον Μίτσιτς (7-8), με τους Ιταλούς να σημειώνουν δύο σερί τρίποντα με τους Φιλόι και Μπελινέλι (16-12), με το 17-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Χάκετ με τρίποντο μείωσε σε 25-26 στο 14' (είχαν 7/17 στο πρώτο μέρος), αλλά στην συνέχεια οι Σέρβοι βρήκαν ρυθμό, πάτησαν... γκάζι και με τα τρίποντα από τους Λούτσιτς και Μάτσβαν, εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +11 (27-38) στο 18'. Οι Σέρβοι ήταν απόλυτα εύστοχοι από την γραμμή των βολών (16/16), με τον Μαριάνοβιτς να ηγείται στο σκοράρισμα με 8 πόντους, με το 33-44 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε κυριαρχήσει στα ριμπάουντ, έχοντας 22 (!) απέναντι στα μόλις 7 των παικτών του Ετόρε Μεσίνα.

Στην τρίτη περίοδο, η Σερβία έπαιρνε πόντους κυρίως από τον Κούζμιτς, φέρνοντας την διαφορά στο +11 (37-48) στο 24', με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να κυριαρχεί στο low-post, ενώ στο 25' ο Λούτσιτς έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στο +15 (37-52). Στο 28' ο Αραντόρι μείωσε σε 46-54, με το 48-59 να είναι το σκορ του αγώνα στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μιλοσάβγεβιτς έφερε την διαφορά στο +13 (52-65), ο Ντατόμε μείωσε το σκορ σε 59-67 στο 35', αλλά ακολούθως βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι οι Κούζμιτς και Μάτσβαν, με τον Μπογκντάνοβιτς με γκολ-φάουλ στο 38', να φέρνει την διαφορά στο +16 (61-77), βάζοντας τέλος στις ελπίδες των Ιταλών, με την Σερβία να φτάνει στην νίκη με 83-67, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-44, 48-59, 67-83

Ιταλία:Χάκετ 5 (1), Μπελινέλι 18 (2), Αραντόρι 4, Φιλόι 3 (1), Μπιλίγκα 4, Μέλι 7 (1), Κουζίν 2, Αμπας, Ρόσι, Μπερνς 9 (1), Ντατόμε 15 (2).

Σερβία:Μάτσβαν 13 (1), Μπογκντάνοβιτς 22 (1), Λούτσιτς 11 (1), Μιλοσάβγεβιτς 10, Μπίρτσεβιτς, Στίματς, Μίτσιτς 2, Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Κούζμιτς 9, Μαριάνοβιτς 10