EUROBASKET

Η Σερβία εύκολα το Βέλγιο με MVP τον Μαριάνοβιτς

Ένα 20-0 σερί στην 2η περίοδο ήταν αρκετό για τους Σέρβους για να φτάσουν εύκολα στην νίκη επί των Βέλγων (54-74), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς (22π, 7ρ).

Η Σερβία νίκησε το Βέλγιο με σκορ 57-74 και ολοκλήρωσε την παρουσία της στον όμιλο έχοντας ρεκόρ 4-1 (όπως και η Ρωσία) και αναμένει το αποτέλεσμα της Λετονίας (παίζει με Τουρκία) για να μάθει τόσο την θέση στην οποία θα τερματίσει, όσο και τον αντίπαλο της στην φάση των "16". Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς θα βγει πρώτη στο γκρουπ στο ενδεχόμενο που κερδίσει η Λετονία, και δεύτερη αν επικρατήσει η Τουρκία.

Ο MVP

Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ήταν καταπληκτικός, αγγίζοντας το νταμπλ-νταμπλ, κυριαρχώντας κοντά στο καλάθι. Τέλειωσε το ματς με 22 πόντους (8/12δ, 6/6β), ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, σε 21 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (15π, 9ασ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό για περίπου 13 λεπτά, μέχρι το σημείο που ο Λεκομτέ μείωσε σε 19-20. Στην συνέχεια το Βέλγιο... κατέρρευσε, με την Σερβία να βρίσκει δαιμονιώδη ρυθμό. Η παρέα του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς μέτρησε ένα εντυπωσιακό και επιβλητικό 20-0 σερί, κάνοντας το σκορ 19-40 στο 19'. Από εκείνο το σημείο και και μετά, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα, φτάνοντας εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το εντυπωσιακό 20-0 σερί (το 19-20 στο 13' έγινε 19-40 στο 19') των Σέρβων στην δεύτερη περίοδο, με τους Βέλγους να αδυνατούν να σταματήσουν την παρέα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία είχε βρει εντυπωσιακό ρυθμό στο παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τρίποντο του Λούτσιτς η Σερβία προηγήθηκε στο σκορ (7-8) στο 5', με τον Μπογκντάνοβιτς να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και τον Μάτσβαν να διαμορφώνει το 11-14 στο 8', με το 13-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Λεκομτέ με τρίποντο μείωσε σε 19-20 στο 13', έχοντας για συμπαραστάτη τον Ερβέλ, αλλά ακολούθως το Βέλγιο... κατέρρευσε. Η Σερβία μέτρησε ένα εντυπωσιακό 20-0 σερί μέσα σε 6 λεπτά, φτάνοντας το σκορ στο 19-40 (!), βγάζοντας καλές άμυνες και βρίσκοντας ρυθμό στο σκοράρισμα, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μπογκντάνοβιτς και Μαριάνοβιτς. Οι "ζαλισμένοι" Βέλγοι προσπάθησαν να συνέλθουν, μειώνοντας σε 25-42, το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, διατηρώντας το προβάδισμα τους στο σκορ. Ο Λούτσιτς με τρίποντο έστειλε την διαφορά στο +22 (25-47) στο 23', ο Στίματς βρήκε τον δρόμο κοντά στο καλάθι (32-51), με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους κυρίαρχους Σέρβους να προηγούνται με σκορ 36-56. Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Λεκομτέ μείωσε σε 43-60, ο Γκούντουριτς με μπάσιμο διαμόρφωσε το 45-67 στο 37', με τον Μπογκντάνοβιτς να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα, ευστοχώντας από το κέντρο του γηπέδου, διαμορφώνοντας το τελικό 54-74 στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 25-42, 36-56, 54-74

ΒΕΛΓΙΟ (Κάστελς): Λεκόμτ 12 (1), Βαν Ρόσομ 9 (3), Ερβέλ 10 (1), Μβέμα, Ταμπού, Σερόν 8 (2), Σαλούμου 7 (1), Ζιλέ, Ντε Ζέου, Τούμπα 6, Μπάκο 2, Κέστελουτ

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 10, Μπογκντάνοβιτς 15 (1), Λούσιτς 8 (2), Μιλοσάβλιεβιτς, Μπίρσεβιτς, Στίματς 5, Λάζιτς, Μίσιτς 1, Γκούντουριτς 6, Γιόβιτς, Κούζμιτς 7, Μαριάνοβιτς 22