EUROBASKET

Η Σερβία επέστρεψε στους τελικούς στα Eurobasket

Η ανώτερη Σερβία νίκησε την Ρωσία με 87-79 και επέστρεψε στους τελικούς στα Eurobasket, έχοντας για διακριθέντες τους Μπογκντάνοβιτς (24π) και Μαριάνοβιτς (18π). Αντίπαλος την Κυριακή (17/9) η Σλοβενία.

Η Σερβία των πολλών απουσιών (Τεόντοσιτς, Νέντοβιτς, Γιόκιτς, Μπιέλιτσα, Σιμόνοβιτς, Μιλουτίνοβ και άλλοι) έδειξε την κλάση της σε ακόμη μία διοργάνωση. Νίκησε την μαχητική Ρωσία με σκορ 79-87 , ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό, από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να διαχειριστεί σωστά τις στιγμές που ο αντίπαλος της προσπαθούσε να ανακάμψει.

Με αυτόν τον τρόπο, η Σερβία πήρε την πρόκριση στον τελικό του Eurobasket 2017, στον οποίο και επιστρέφει ύστερα από το 2009 (είχε βγει 2η), έχοντας στόχο να κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης απέναντι στην φιλόδοξη Σλοβενία, για πρώτη φορά μετά το 2001 (τότε λεγόταν Γιουγκοσλαβία, μαζί με το Μαυροβούνιο). Και το εντυπωσιακό είναι πως οι δύο φιναλίστ ήταν κάποτε μία ομάδα και μία χώρα, καθώς έως και το 1991 αγωνιζόντουσαν ως Ενωμένη Γιουγκοσλαβία (μαζί με Κροατία, Βοσνία, Μαυροβούνιο και FYROM). Ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή (17/9) το βράδυ (21:30).

Ο MVP

Για ακόμη ένα παιχνίδι η Σερβία είχε για κορυφαίο τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Ο γκαρντ των των Σακραμέντο Κινγκς ήταν ο πρώτος σκόρερ από τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, τελειώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 3/4 βολές, συν 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, σε 31 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο σέντερ Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, ο οποίος κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα με 18 πόντους (7/10), 6 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αλεξέι Σβεντ με 33 πόντους (6/15 τρ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Σερβία είχε ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ, από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης. Ξέφυγε με +16 (41-57) στο 25' με το εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα του Λούτσιτς στον αιφνιδιασμό, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η μαχητική Ρωσία αντέδρασε, μειώνοντας το σκορ σε 73-75 στο 36', ύστερα από τρίποντο του Σβεντ. Στην συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους, έβαλαν κρίσιμα σουτ ψυχολογίας, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Σερβία έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού και είχε από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ. Το γεγονός οφείλεται στον εξαιρετικό συσχετισμό που είχε στον τομέα ασίστ/λάθη. Τέλειωσε το ματς έχοντας 21 ασίστ (οι 6 από τον Γιόβιτς) και 10 λάθη, δείγμα του υψηλού βαθμού συγκέντρωσης με τον οποίο λειτούργησαν οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο και ακολούθως ο Γιόβιτς, έδωσαν το προβάδισμα στους Σέρβους (6-10) στο 5', με τον Σβεντ παράλληλα να είναι άστοχος στις πρώτες του προσπάθειες. Ο ηγέτης της ρωσικής ομάδας με σουτ από την περιφέρεια μείωσε την διαφορά (13-16), ο Βοροντσέβιτς με τον ίδιο τρόπο πλησίασε τους Σέρβους (20-21), οι οποίοι τέλειωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με σκορ 20-21.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μαριάνοβιτς με βολές έφερε την διαφορά στο +7 (20-27), ο "ζεστός" Μπογκντάνοβιτς διατήρησε το προβάδισμα για τους Σέρβους (26-30), με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να εκτοξεύει την διαφορά στο +14 (26-40) στο 15', ύστερα από πόντους των Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς και Μαριάνοβιτς, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό, αλλά και τον τομέα των ριμπάουντ (14-8). Ο εξαιρετικός Μαριάνοβιτς με ένα ακόμη καλάθι έφερε την διαφορά στο +15 (29-44 στο 17'), συνεισφέροντας σε άμυνα και δημιουργία, με την Σερβία να προηγείται στο ημίχρονο με σκορ 34-48

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κούζμιτς δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Μοζγκόφ, διατηρώντας την Σερβία στο +14 (39-53) στο 23', αλλά ακολούθως οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας την διαφορά. Από το 41-57 στο 25' με το alley-oop κάρφωμα του Λούτσιτς στον αιφνιδιασμό, το σκορ έγινε 52-57 στο 27', με τους παίκτες του Μπαζάρεβιτς να μετρούν ένα σερί 11-0, με τους Σβεντ και Φριντζόν να ευστοχούν από την περιφέρεια. Σε εκείνο το σημείο η Σερβία πήρε... ανάσα, πρώτα με το τρίποντο του Μιλοσάβγεβιτς και ακολούθως με το κάρφωμα του Μαριάνοβιτς, με τον Γιόβιτς με μπάσιμο να φέρει την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (52-64) στο 29', με το 57-66 να είναι το σκορ στο 30'.

Στο 33', η Ρωσία με τον Ζούμπκοφ μείωσε το σκορ σε 65-69, με τους Ρώσους να μπαίνουν δυναμικά ξανά στο παιχνίδι, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μπογκντάνοβιτς έφτασε τους 19 πόντους, δίνοντας και πάλι... ανάσα στην Σερβία, με τον εξαιρετικό Μαριάνοβιτς να φτάνει τους 18, φέρνοντας ξανά στο +8 (65-73) στο 34' την πατρίδα του. Οι Ρώσοι όμως δεν παρατούσαν το παιχνίδι και παρέμεναν ανταγωνιστικοί, μειώνοντας σε 73-75 στο 36', ύστερα από τρίποντο του "καυτού" Σβεντ ο οποίος έφτασε τους 30 πόντους στο ματς. Στα τελευταίο τρίλεπτο, με την μπάλα να... καίει, ο Μίτσιτς σημείωσε ένα μεγάλο τρίποντο (73-78). Στα 31'' πριν την λήξη, ο Σβεντ με τρίποντο μείωσε σε 79-83, αλλά η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έλεγξε έξυπνα το προβάδισμα της, φτάνοντας στην νίκη-πρόκριση στον τελικό με σκορ 79-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-48, 57-66, 79-87

Ρωσία (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 33 (6), Φριντζόν 3, Ιβλέφ, Αντόνοφ, Ζούμπκοφ 6, Κβοστόφ 10 (2), Μοζγκόφ 11 (9 ρ.), Βοροντσέβιτς 14 (3), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 4, Μπογκντάνοβιτς 24 (3), Λούσιτς 13 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 7 (1), Μπίρτσεβιτς 2, Στίματς, Μίσιτς 5 (1), Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 8, Κούζμιτς 3, Μαριάνοβιτς 18