EUROBASKET

Η Γαλλία διέλυσε την Ισλανδία

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην Ισλανδία, αλλά στην τρίτη περίοδο πάτησε γκάζι και... εξαφανίστηκε, πήρε μία εύκολη νίκη με 115-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-1 στην φάση των ομίλων.

Μία ημέρα μετά τη νίκη επί της Ελλάδας η Γαλλία εμφανίστηκε σοβαρή κόντρα στην - πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου - Ισλανδία, συντρίβοντάς την με 115-79. Η επίδοση των 115 πόντων είναι μάλιστα η καλύτερη των "τρικολόρ" από τότε που κάθισε ο Βενσάν Κολέ στον πάγκο της ομάδας, αλλά και η καλύτερη των τελευταίων 27 χρόνων!

Οι Ισλανδοί πάλεψαν, κράτησαν την επαφή τους με το σκορ για ένα ημίχρονο, όντες πίσω μόλις με 29-25 στη πρώτη περίοδο και 49-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν άντεξαν περισσότερο.

Στην τρίτη περίοδο οι Γάλλοι ήταν... διαστημικοί, ξέφυγαν αρχικά με 68-48 χάρη σε ένα σερί 9-0 και ακολούθως με 83-53 χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 24-5 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη με 115-79. Με αυτό τον τρόπο ζευγάρωσαν τις νίκες τους και έχουν ρεκόρ 2-1 έπειτα από τρεις αγώνες στην φάση των ομίλων.

Ο Νάντο Ντε Κολό με 16 πόντους οδήγησε στο σκοράρισμα τους Γάλλους, που είχαν άλλους πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και είδαν με ικανοποίηση τον μεν Κέβιν Σεραφέν να δειχνει ότι βρίσκει πατήματα μετά τον τραυματισμό του (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής), τον δε Αντουάν Ντιό να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στο τουρνουά και να σημειώνει 6 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ισλανδούς, που πλέον έχουν ρεκόρ 0-3 έχοντας γνωρίσει τρεις βαριές ήττες, ο Γιον Στέφανσον είχε 23 πόντους και ο Χέρμανσον 13 πόντους.

Οι διαιτητές: Κάτο, Καλπάκας, Όζολς

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 49-42, 86-56, 115-79

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 14, Ερτέλ 9 (3 τρ., 6 ασ.), Ντιό 6, Λοβέρν 13 (1), Φουρνιέ 7 (1), Ντε Κολό 16 (2 τρ., 5 κλ.), Ντιαό 2, Βέστερμαν 5, Πουαριέ, 10, Λαμπεϊρί 9, Τουπάν 10 (1), Τζάκσον 14 (2)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 13 (1), Στέιναρσον, Ακόξ 10, Μπέιρινγκσον 2, Στέφανσον 23 (2), Φρίντρικσον 3 (1), Βίλιαμσον 8 (2), Γκούναρσον 2, Ερμολίνσκι, Πάλσον 10 (2), Χλίνασον 5, Μπιόρνσον 3 (1)