EUROBASKET

Γλίτωσε το κάζο με τη Μεγάλη Βρετανία και... περιμένει η Ρωσία

Η Ρωσία τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, αλλά τελικά έκανε το αυτονόητο, κέρδισε με 82-70 και πλέον περιμένει τα αποτελέσματα των αλλων αγώνων του ομίλου της προκειμένου να μάθει σε ποια θέση θα τερματίσει.

Η Ρωσία υποτίμησε τη Μεγάλη Βρετανία και παραλίγο να το πληρώσει. Τελικά ωστόσο κατάφερε - έστω και με το ζόρι - να πάρει τη νίκη χάρη στην κλάση του Αλεξέι Σβεντ με 82-70 και πλέον... περιμένει. Οι Ρώσοι έκαναν λοιπόν το καθήκον τους , κλείνοντας την φάση των ομίλων με ρεκόρ 4-1. Δεν ξέρουν όμως ακόμα σε ποια θέση θα τερματίσουν.

Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς ουσιαστικά "κρέμεται" από τα αποτελέσματα των άλλων δύο αγώνων του ομίλου (Σερβία-Βέλγιο και Τουρκία-Λετονία), αφού ανάλογα από τα αποτελέσματα αυτών των δύο παιχνιδιών μπορεί να τερματίσουν από 1οι έως και 3οι.

Συγκεκριμένα: 1. Αν η Τουρκία κερδίσει την Λετονία οι Ρώσοι θα τερματίσουν στην 1η θέση ανεξάρτητα από το τι θα γίνει στον αγώνα της Σερβίας. 2. Αν η Λετονία κερδίσει την Τουρκία και το Βέλγιο κερδίσει την Σερβία θα τερματίσουν στην 2η θέση. 3. Αν κερδίσουν τόσο οι Σέρβοι όσο και οι Λετονοί, τότε θα κατακτήσουν την 4η θέση.

O MVP

Ο Αλεξέι Σβεντ είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες σε αυτό το τουρνουά. Και ως τέτοιος έπαιξε και κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία. Με αρκετούς συμπαίκτες του να μοιάζουν... ψηλωμένοι και να υποτιμούν τους Βρετανούς, ο άλλοτε ΝΒΑερ γκαρντ βγήκε (πάλι) μπροστά για την ομάδα του, τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους με 6/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα και "καθάρισε τη μπουγάδα".

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα δύο μεγάλα τρίποντα του Σβεντ. Με τους Βρετανούς να έχουν καταφέρει να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής και να μειώνουν σε 68-67 με σχεδόν 2 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα, ο γκαρντ της Χίμκι σημείωσε 8 σερί πόντους (2 σερί τρίποντα, το δεύτερο σε κατάσταση αιφνιδιασμού 2 εναντίον 1, και 2/2 βολές), έκανε το σκορ 76-69 και "εκοψε τα πόδια" των μαχητικών Βρετανών.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Ρώσοι τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 14/32 τρίποντα (44%(. Ακόμα πιο εντυπωσιακό ωστόσο ήταν το γεγονός ότι μοίρασαν 22 ασίστ σε 29 εύστοχα καλάθια, ενώ είχαν μόλις 10 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρωσία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ξέφυγε με 17-11 και 20-13, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 23-16. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα ήταν ακόμα καλύτερη, ανεβάζοντας κι άλλο την διαφορά, ξεφεύγοντας με 35-22, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 43-31. Κάπου εκεί όμως θα ερχόταν η... χαλάρωση.

Στην τρίτη περίοδο η Ρωσία αποφάσισε να κατεβάσει ταχύτητα. Η Μεγάλη Βρετανία λοιπόν εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός και άρχισε να ροκανίζει την διαφορά, μειώνοντας σε 54-50 και 61-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο, δε, κατάφερε κάποια στιγμή να μειώσει σε 68-67, βάζοντας "φωτιά" στο ματς! Τότε όμως ήταν που βγήκε μπροστά ο Σβεντ, ο οποίος με 8 σερί πόντους έκανε το σκορ μόνος του 76-69, με την Ρωσία να φτάνει τελικά στην αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-31, 61-54, 82-70

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 30 (6 τρ., 8 ασ.), Φριντζόν 14 (2), Αντόνοβ, Ζούμπκοβ 5 (1), Κχοστόβ 5 (1), Μόζγκοβ 11 (11 ρ.), Βοροντσέβιτς 11 (3), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 6 (1)

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Προύντι): Τζόνσον 7 (1), Μόκφορντ 2, Οκερεαφόρ 5, Κλαρκ 21 (4), Μάρεϊ 10 (2), Μπόατενγκ 2, Νέλσον 4, Αχαρα, Ολασένι 19 (9 ρ.)