EUROBASKET

Γεωργία - Ισπανία 59-83

Η Ισπανία επικράτησε χωρίς δυσκολίες της Γεωργίας με 83-59, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (video).

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Ισπανία επικράτησε της Γεωργίας με 83-59, κλείνοντας τις υποχρεώσεις της στον πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ με ρεκόρ 4-1.

Πλέον οι παίκτες του Ορένγκα θα μεταφέρουν στη β' φάση της διοργάνωσης δύο νίκες, καθώς είχαν ηττηθεί από τη Σλοβενία.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ρίκι Ρούμπιο πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι, αφού είχε 16 πόντους, 1/2 βολές, 6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντα, ενώ παράλληλα 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 18 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας

Οι Ισπανοί έφτασαν εύκολα στη νίκη κόντρα στη Γεωργία, έχοντας 40% στα τρίποντα (12/30).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το 27-26 στο 16' έγινε με το τέλος του ημιχρόνου 29-41, με επιμέρους σκορ 2-15.

Δυσκολίες αντιμετώπισε η Ισπανία στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς ο Τσιντσάτζε με δύο εύστοχες βολές έκανε το 7-5 στο 5ο λεπτό του αγώνα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-17, ύστερα από 2/2 βολές του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Στην δεύτερη περίοδο, ο Σανικίτζε με κάρφωμα μείωσε σε 29-33, αφού οι Ισπανοί είχαν περάσει μπροστά για να πάνε στο ημίχρονο οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 29-41 για την Ισπανία.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι, ξεφεύγοντας σιγά - σιγά από τη Γεωργία που δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ισπανίας. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 39-62, ενώ οι Ισπανοί έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους σε πέντε αναμετρήσεις με 83-59, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 29-41, 39-62, 59-83.

Γεωργία (Κοκόσοφ): Μετρεβέλι 4, Πχακάτζε, Σανάτζε 7(1), Μπουρανάτζε 2, Τσιντσάτζε 6, Σερμαντίνι 10, Χίκμαν 7, Πατσάτσια 3(1), Σανικίτζε 8(1), Λεζχάβα 7(1), Τσικιτισβίλι 5(1).

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 2, Ρούντι Φερνάντεθ 11(2), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 15(3), Ρέι 6, Καλντερόν 3(1), Ρούμπιο 16(1), Κλαβέρ 4, Σαν Εμετέριο 3, Γιουλ 11(3), Γκασόλ 4, Γκάμπριελ 5(1), Μουμπρού 3(1).

Ρούμπιο: "Κάναμε έναν πολύ καλό πρώτο γύρο"

Ο Ρίκι Ρούμπιο είπε για την Ισπανία που έφτασε και στη νίκη κόντρα στην Γεωργία: " Ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα και βρήκαμε εύκολα σουτ στην επίθεση. Νομίζω ότι κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα και πήραμε το παιχνίδι. Ως ομάδα μας αρέσει πάρα πολύ να τρέχουμε. Ξέρουμε ότι κάναμε έναν πολύ καλό πρώτο γύρο, με μία ήττα απέναντι στην Σλοβενία, οπότε ξέρουμε ότι πρέπει να διορθώσουμε ορισμένα πράγματα".