EUROBASKET

Γαλλία - Ελλάδα 64-56

Αν κι έκανε σπουδαίο παιχνίδι, η Εθνική ηττήθηκε στο τέλος με 64-56 από τη Γαλλία κι έτσι αποκλείστηκε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης, όντας απελπιστικά άστοχη

Μπορεί η Εθνική να έχασε όμως οι παίκτες του Ηλία Ζούρου αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κατέβαλαν για περίπου 35 λεπτά και έκαναν τους Γάλλους να φοβούνται ότι θα χάσουν και πάλι.

Η Ελλάδα έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί στους "4" της διοργάνωσης, ωστόσο στο τέλος έχασε τη συγκέντρωσή της, αστόχησε στις βολές, έκανε και κάποια λάθη που δεν της επέτρεψαν να πετύχει κάτι καλό.

Το μεγάλο πρόβλημα ήταν η μεγάλη αστοχία της ομάδας η οποία τελείωσε το ματς με 3/21 σουτ τριών πόντων. Δήμιος της Εθνικής αποδείχθηκε ο Νάντο Ντε Κολό ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους και έβαλε τις καθοριστικές βολές στα 25'' πριν τη λήξη. Μίλησε στο τέλος ο Πάρκερ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, ενώ ο Μπατούμ βοήθησε σημαντικά.

Από την ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, κάνοντας το νταμπλ νταμπλ. Τον ακολούθησε ο Φώτσης σε απόδοση με 9 πόντους.

Ο αγώνας:

Με τους Ζήση, Καλάθη, Καϊμακόγλου, Φώτση και Μπουρούση ξεκίνησε ο Ηλίας Ζούρος το ματς. Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν με σερί 7-0 που υποχρέωσε τον Βενσάν Κολέ με τη συμπλήρωση του πρώτου δίλεπτου του αγώνα να καλέσει τάιμ άουτ. Η Γαλλία είχε ξεκινήσει το ματς με τους Πάρκερ, Μπατούμ, Ζελαμπάλ, Ντιαό και Νοά. Οι δύο πρώτοι μείωσαν σε 7-4, πριν ακολουθήσει ένα καλάθι ένα γκολ φάουλ του Γιάννη Μπουρούση.

Στο 6' ο Φώτσης με τρίποντο έγραψε το 15-4, ξεσηκώνοντας τον κόσμο στην εξέδρα. Ωστόσο το ματς χρειαζόταν ψυχραιμία... Οι διεθνείς έλεγχαν τα ριμπάουντ (4-7), είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και έδειχναν να έχουν πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως η άμυνα ζώνης δεν είχε καλό αποτέλεσμα και οι "τρικολόρ" με σερί 8-0 μείωσαν σε 15-12 στο 9'. Στα 2,9'' πριν τη λήξη ο Πάρκερ έγραψε το 14-17 του δεκαλέπτου.

Καλή άμυνα και +4 στο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της β΄περιόδου η Ελλάδα ξέφυγε με 14-21 χάρη σε όμορφο καλάθι του Παπανικολάου, όμως οι "τρικολόρ" έτρεξαν ένα σερί 7-0 και ισοφάρισαν σε 21-21. Ο Νάντο Ντε Κολό έφτασε γρήγορα τους 10 πόντους και οι Γάλλοι άρχισαν να ελέγχουν τα ριμπάουντ, πηγαίνοντας συνεχώς σε δεύτερες επιθέσεις. Με τους Ζήση και Μπουρούση η Εθνική ξέφυγε με 25-21, κρατώντας τους αντιπάλους της άποντους για περίπου τεσσεράμιση λεπτά.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να μειώσουν σε 25-23 και 27-25 αλλά η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα, με όπλο την καλή της άμυνα. Ο αργός ρυθμός και το χαμηλό σκορ ήταν δύο στοιχεία που ήθελαν οι διεθνείς από το ξεκίνημα του αγώνα και το πέτυχαν, κρατώντας τελικά τη Γαλλία στους 27 πόντους. Το 31-27 του ημιχρόνου έγραψε με κάρφωμα ο Μπουρούσης έπειτα από ωραία πάσα του Βασιλειάδη.

Με όπλο τον Καϊμακόγλου

Η Εθνική ξεκίνησε και πάλι με πείσμα στην γ΄περίοδο και ξέφυγε με 27-33 και 32-37 με τον Κώστα Καϊμακόγλου να είναι αρκετά καλός στη θέση "3" και να δίνει λύσεις στην επίθεση. Μάλιστα, οι διεθνεις ξέφυγαν με 7 πόντους διαφορά (39-32), πριν οι Γάλλοι εκφράσουν τις επιθέσεις τους μέσω του Τραορέ ο οποίος μείωσε σε 34-39 και 36-40. Για λίγο η Ελλάδα έχασε τη συγκέντρωσή της και οι "τρικολόρ" ισοφάρισαν για δεύτερη φορά στον αγώνα (40-40).

Στο 29' η Εθνική με τρίποντο του Καλάθη πήρε μία βαθιά ανάσα και είχε την ευκαιρία να ξεφύγει και με 6 πόντους, αλλά οι Φώτσης και Βασιλειάδης αστόχησαν από τα 6.75μ. (είχε 3/16 η Εθνική). Το ευχάριστο πάντως ήταν ότι έλεγχαν τα ριμπάουντ και δεν άφηναν τους Γάλλους να κάνουν το παιχνίδι τους, περιορίζοντας αισθητά τον Τόνι Πάρκερ.

Είχε Πάρκερ η Γαλλία

Στο δ' δεκάλεπτο η Ελλάδα ξέφυγε με 45-40 μετά από δύο βολές του Κουφού, ωστόσο με σερί 7-0 η Γαλλία πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς (47-40). Μάλιστα, με νέο καλάθι του Πάρκερ οι "τρικολόρ" βρέθηκαν στο 32' στο +4 (49-45) υποχρεώνοντας τον Ηλία Ζούρο να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Στο 34' ο Μπατούμ έκανε το 52-47, όμως το κακό ήταν ότι είχε ξυπνήσει ο Πάρκερ ο οποίος ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση κι έγραψε το 54-49 και το 56-50 οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους "τρικολόρ".

Ο Βασιλειάδης έχασε αμαρκάριστος τρίποντο στα 3.30'' πριν τη λήξη, όμως ο Μπουρούσης με 3/4 βολές μείωσε σε 56-53. Και ο Φώτσης πήγε στις βολές, αλλά έχασε με τη σειρά του τη μία. Ο Μπατούμ με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 60-54 στο 1.12'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης και ο Ζούρος πήρε και πάλι τάιμ άουτ.

Από το χέρι του Μπουρούση η μπάλα έφυγε έξω στα 35'' και χάθηκε ουσιαστικά η ευκαιρία να μειώσει περισσότερο. Στα 25'' ο Ντε Κολό έγραψε το 62-56, όμως ο Ζήσης έχασε την μπάλα στη συνέχεια και κάπου εκεί τελείωσαν όλα... Το τελικό 64-56 έγραψε με 2/2 βολές ο Νοά στα 17,9'' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 27-31, 40-43, 64-56

Γαλλία (Κολέ): Νοά 5, Μπατούμ 15(3), Σεραφέν, Αλμπισί, Καουντί 2, Πάρκερ 18, Τραορέ 6, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 16(2), Ντιαό, Τσικαμπούντ, Ζελαμπάλ.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 17, Ζήσης 6, Βασιλειάδης, Καλάθης 7(1), Φώτσης 9(2), Παπανικολάου 4, Μπράμος 2, Κουφός 5, Καϊμακόγλου 6.