EUROBASKET

Γαλλία - Φινλανδία 97-87

Πιο δύσκολα απ ότι ενδεχομένως περίμενε επικράτησε η Γαλλία της Φινλανδίας (97-87) στην πρεμιέρα του Eurobasket. Οι "τρικολόρ" επικράτησαν στην παράταση, γλιτώνοντας το κάζο στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το ότι η Φινλανδία είναι μαχητική ομάδα το γνωρίζαμε. Μόνο που απόψε το διαπίστωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο η Γαλλία, η οποία χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίστασή της (97-87). Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν έφτασε τους "τρικολόρ" στα όριά τους, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού έμεινε από δυνάμεις στην παράταση.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Τόνι Πάρκερ (23 πόντοι), που πάντως έχασε το σουτ της νίκης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, την ώρα που για τη Φινλανδία ηγήθηκε ο Τζαμάρ Ουίλσον (21 πόντοι), με τον Πέτερι Κόπονεν (15 πόντοι, 7 ασίστ) να ακολουθεί σε απόδοση.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα στην αναμέτρηση, δίχως όμως να πατούν γερά στα πόδια τους. Βλέπετε, το +2 (24-22) του 10ου λεπτού και το +8 (45-37) του 20ου έδειχναν μεν πως η ομάδα του Βενσάν Κολέ είναι αυτή που κινεί τα νήματα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν την εξασφάλιζαν, όσον αφορά τη σιγουριά της επικράτησης.

Κάτι το ποίο κατέστη σαφές στην επανάληψη, οπότε οι Φινλανδοί έδειξαν έτοιμοι για την έκπληξη. Κι αν στο πρώτο μέρος ο Τζαμάρ Ουίλσον έμοιαζε μόνος, πλέον είχε στο πλευρό του τον Πέτερι Κόπονεν, για να "πληγώνει" τη γαλλική άμυνα. Κάπως έτσι ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο και τον Σάσου Σάλιν να "γράφει" το σκορ (81-81) που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Κι αυτό γιατί στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Τόνι Πάρκερ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες.

Η πίεση για νίκη δεν φάνηκε να επηρεάζει τη Γαλλία στο έξτρα πεντάλεπτο. Αντίθετα, οι παίκτες του Βενσάν Κολέ κατέδειξαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα έναντι των Φινλανδών και με τον Ντε Κολό να... ανοίγει τον χορό, έφτασαν στην επικράτηση (97-87), που απέτρεψε τα χειρότερα στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-37, 68-60, 81-81 (κ.α.), 97-87.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 16, Λοβέρν 13 (7 ριμπ.), Καουντί 2, Πάρκερ 23 (1), Φουρνιέ 8 (2), Πιετρούς, Ντε Κολό 16 (2 τρίπ., 7 ριμπ., 6 ασ.), Ντιό 8, Ζελαμπάλ, Γκομπέρ 11, Τζαϊτέ.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 2, Χαφ 7 (1), Λι 10, Σάλιν 14 (3), Κοτί 2, Κοπόνεν 15 (1 τρίπ., 7 ασ.), Νουούτινεν 6, Καουνίστο, Κάβεν 3 (1), Άχονεν, Ουίλσον 21 (1), Μέρφι 7 (1 τρίπ., 11 ριμπ.).