EUROBASKET

Ελλάδα - Σλοβενία 65-73

Η εθνική ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Σλοβενία, μετέτρεψε το -26 (36-62 στο 26') σε -6 (62-68) 1:30'' πριν το τέλος, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά, γνωρίζοντας την ήττα από τους Σλοβένους με 73-65. Νίκη επί της Κροατίας και ήττα της Ισπανίας από την Ιταλία για να προκριθούν οι διεθνείς.

Αποστολή στη Σλοβενία, Γιάννης Φιλέρης

Η εθνική μας ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 73-65 και πλέον οι πιθανότητες πρόκρισης της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ ελαχιστοποιούνται.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Σλοβενία...

Πλέον οι διεθνείς μας θέλουν νίκη την Δευτέρα (16/09) απέναντι στην Κροατία και παράλληλα νίκη της Ιταλίας επί της Ισπανίας για να τσεκάρουν το "εισιτήριο" τους για τους "8" της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι για 30 λεπτά βρισκόντουσαν ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού, όμως στην τέταρτη περίοδο, παίζοντας με καρδιά, δύναμη και σφίγγοντας την άμυνα τους κατάφεραν να μετατρέψουν το -26 (36-62) του 26ου λεπτού σε -6 (62-68) 1:30'' πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, η Σλοβενία, έχοντας στη σύνθεση της έναν εξαιρετικό Γκόραν Ντράγκιτς πήρε το θετικό αποτέλεσμα και πλέον βάζει... πλώρη για την πρωτιά του ομίλου που θα τη φέρει αντιμέτωπη στα προημιτελικά με έναν εκ των Ουκρανία, Λετονία.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γκόραν Ντράγκιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους, σημειώνοντας 7/9 βολές, 6/13 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι Σλοβένοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 21 επιθετικά ριμπάουντ σε σύνολο 47 και δημιούργησε αρκετά προβλήματα κάτω από το καλάθι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Κώστας Καϊμακόγλου αστόχησε 1:23'' πριν το τέλος του ματς σε σουτ τριών πόντων (62-68), χάνοντας την ευκαιρία να φέρει την εθνική στο -3. Στα 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Γκόραν Ντράγκιτς πήρε τη μπάλα, έπειτα από κλέψιμο του Μπέγκιτς στον Σπανούλη και έκανε το 62-70 για τους Σλοβένους, οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ πόντους, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Σπανούλης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έκανε το 4-2 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τους Σλοβένους, όμως έχοντα σε εξαιρετική κατάσταση τον Γκόραν Ντράγκιτς που σημείωσε 11 συνεχόμενους πόντους να ξεφεύγουν με 4-11 στο δεύτερο λεπτό του ματς. Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των διεθνών μας. Οι Σλοβένοι με σουτ τριών πόντων αύξησαν την διαφορά στο 11-19, ενώ ο Γιάκα Λάκοβιτς πέτυχε το 11-22. Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε στο 13-26, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Σλοβένου γκαρντ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπλάζιτς με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 13-29, με τον Ζόραν Ντράγκιτς να πετυχαίνει το 22-34. Ο Γκόραν Ντράγκιτς έκανε το 22-37 στο 16ο λεπτό για να κάνει ο ίδιος παίκτης το 39-22. Ο Νίκος Ζήσης μείωσε σε 24-39 και ο Πρίντεζης πέτυχε το 26-39. Ο Γιοκσίμοβιτς έκανε το 41-26, με τους Σλοβένους να έχουν 13 πόντους από αιφνιδιασμό. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-27 για τους Σλοβένους, έπειτα από καλάθι του Ζόραν Ντράγκιτς.

Τα πράγματα στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν, καθώς η Σλοβενία συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ με διαδοχικά σουτ τριών πόντων κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της ακόμα και στους 26 πόντους, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς (36-62). Παρόλα αυτά, οι διεθνείς μας αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν με τη λήξη του δεκαλέπτου σε 46-62.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι διεθνείς μας έκαναν τεράστια προσπάθεια και μπόρεσαν να μαζέψουν την διαφορά τους από τους Σλοβένους, ενώ παράλληλα "πάγωσε" ο κόσμος. Ο Αντώνης Φώτσης μείωσε σε 62-68 για να κάνει ο Ντράγκιτς το 62-70 και ουσιαστικά να τελειώσει το παιχνίδι 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Έτσι, η Σλοβενία έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 73-65 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στον ΣΤ' Όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73.

Ελλάδα (Τρινκέρι - 31/38β., 11/35διπ., 4/18τρ., 39ριμπ., 6ασ., 11λ., 4κλ., 6κ.): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13(1), Σπανούλης 21(2), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5, Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς - 21/29β., 14/43διπ., 8/22τρ., 47ριμπ., 11ασ., 11λ., 8κλ., 4κ.): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10(1), Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5(1), Μούριτς 7(1), Νάχμπαρ 5(1), Γκ. Ντράγκιτς 28(3), Ζ. Ντράγκιτς 11(1), Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3.