EUROBASKET

Μεγάλη ανατροπή του Ισραήλ και νίκη επί της Γερμανίας!

Το Ισραήλ ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων στα τελευταία οκτώ λεπτά και νίκησε τη Γερμανία 82-80! Έβγαλαν τα μάτια τους οι Γερμανοί, "μοιραίος" στο φινάλε ο Σρέντερ.

Η Γερμανία έμοιαζε να έχει τη νίκη στο τσεπάκι της με οκτώ λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ. Βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 75-59 και το Ισραήλ έμοιαζε να έχει ξεμείνει από λύσεις, από δυνάμεις. Δεν είχε "πεθάνει" όμως. Στο τέλος το Ισραήλ κατόρθωσε να κάνει την ανατροπή του Eurobasket, καθώς βρήκε τον τρόπο να νικήσει τη Γερμανία 82-80 και να σημειώσει την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

O MVP

Ο Ρίτσαρντ Χάουελ έκανε τρομερή εμφάνιση. Ο φόργουορντ της Χάποελ Ιερουσαλήμ ήταν ο κύριος λόγος που το Ισραήλ έμεινε ζωντανό στο παιχνίδι. Πέτυχε 23 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκλεψε 7 φορές τη μπάλα, οδηγώντας το Ισραήλ μαζί με τον Κάσπι (20π., 11ρ.) και τον Πνίνι (15π.), τη ψυχή της ομάδας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο μπλακ-άουτ της Γερμανίας, η οποία κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο μετά το σημείο στο οποίο προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά. Οι Γερμανοί έχασαν τελείως τη συγκέντρωσή τους, “πούλησαν” πολλές φορές τη μπάλα (έκαναν 7 λάθη στα τελευταία 9 λεπτά) και στο τέλος έχασαν και την ευκαιρία να τριτώσουν τις νίκες τους και να βάλουν υποψηφιότητα για την πρώτη θέση του ομίλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Γερμανία δεν έκανε μόνο τα 7 από τα 17 λάθη της στην τελευταία περίοδο. Έχασε 14 συνεχόμενες επιθέσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο (μέχρι να βάλει το λέι-απ ο Σρέντερ, που έκανε το σκορ 80-78) και τις 17 από τις τελευταίες 18 που επιχείρησε στο παιχνίδι! Αναλυτικά, στα τελευταία εννέα λεπτά οι Γερμανοί είχαν 7 λάθη, 0/6 τρίποντα, 0/4 δίποντα και 3/6 ελεύθερες βολές.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το Ισραήλ μπήκε με ενέργεια στο γήπεδο, έβαλε τους πρώτους έξι πόντους της αναμέτρησης και προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο 13' (33-23). Τόσο όμως διήρκεσε το καλό διάστημα των διοργανωτών του 2ου ομίλου. Οι Γερμανοί ροκάνισαν τη διαφορά από εκεί και πέρα, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 18' (38-39) και στο δεύτερο ημίχρονο άρχισαν να ρίχνουν και τα θεμέλια της νίκης. Έτσι νόμιζαν τουλάχιστον.

Ένα επιμέρους 2-10 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έκανε το σκορ 45-53 στο 23' υπέρ της “νατσιονάλμανσαφτ”, η οποία ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 31' με τρίποντο του Μπέντσινγκ (59-75). Κι όμως, το Ισραήλ δεν είχε πει ακόμα την τελευταία λέξη του. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους Γερμανούς χωρίς καλάθι στα επόμενα έξι λεπτά και με επιμέρους 19-2 κατόρθωσαν να προηγηθούν με 78-77 στο 37', με όλο το γήπεδο να σηκώνεται στο πόδι. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό.

Η Γερμανία ανέκτησε το προβάδισμα με λέι-απ του Σρέντερ 50'' πριν από τη λήξη (80-78) αλλά μετά το τάιμ άουτ του Έντελσταϊν ο Γκάι Πνίνι έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα. Και τι σουτ! Με το πόδι του να απέχει χιλιοστά από την πλάγια γραμμή και στενά μαρκαρισμένος, βρήκε την ισορροπία ώστε να σουτάρει και να ευστοχήσει, κάνοντας το σκορ 80-81! Ο Σρέντερ αστόχησε στην επόμενη φάση, ο Μέκελ έβαλε 1/2 βολές στα 12'' και στην τελευταία επίθεση ο Τάις επιχείρησε ανενόχλητος τρίποντο, χωρίς όμως να βρει στόχο...

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82

Γερμανία (Φλέμινγκ): Λο 2 (6ασ.), Βόιτμαν 13 (6/8σ.), Στάιγκερ, Τάντα 4, Τάις 15 (15ρ., 3κ.), Μπέντσινγκ 4, Σρέντερ 20 (7ασ., 3κλ.), Ακπινάρ 7, Μπαρτέλ 10, Χέκμαν 2, Χάρτενσταϊν 3.

Ισραήλ (Έντελσταϊν): Χάουελ 23 (10/15σ., 9ρ., 3ασ., 7κλ.), Ντόουσον, Μέκελ 12, Ελιγιάχου 6, Κάσπι 20 (11ρ.), Πνίνι 15, Μπλέιζερ, Τίμορ 3, Οχαγιόν 3.