Μεγάλα παιχνίδια με φόντο την άνοδο

Μεγάλα παιχνίδια με φόντο την άνοδο

Τέσσερα ντέρμπι κορυφής περιλαμβάνει το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας στις εθνικές κατηγορίες! Διαβάστε τι θα γίνει σήμερα σε Α2, Β’ και Γ’ Εθνική Ανδρών, καθώς και σε Α1 - Α2 Γυναικών.

Το αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ του Αμύντα και του Αμαρουσίου θα ολοκληρώσει σήμερα (18/3, 17:00) το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στην Α2, την ώρα που θα σερβίρεται το κυρίως πιάτο στις περισσότερες εθνικές κατηγορίες. Και τι πιάτο... Σε όλες τις κατηγορίες οι πρωτοπόροι των ομίλων είτε αναμετρώνται μεταξύ τους, είτε έχουν δύσκολες εκτός έδρας δοκιμασίες.

Στη Β’ Εθνική θα διεξαχθούν σήμερα οι 14 από τους 15 αγώνες, με την αναμέτρηση μεταξύ του Τρίτωνα και του Ιωνικού Νίκαιας να κλέβει την παράσταση στο νότιο όμιλο, την ώρα που στον Βορρά ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης θα δοκιμάζεται στη Θεσσαλονίκη απέναντι στο πολύ δυνατό στο γήπεδό του Ανατόλια.

Στην Γ’ Εθνική το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας θα γίνει στον 1ο όμιλο και συγκεκριμένα στο Ίλιον, εκεί όπου η Ένωση θα φιλοξενήσει τον πρωτοπόρο Οίακα Ναυπλίου. Ντέρμπι κορυφής θα διεξαχθεί πάντως και στον Βορρά. Στον 4ο όμιλο ο 2ος Μακεδονικός θα υποδεχτεί τον 3ο Πολύγυρο, σε ένα ματς που ενδεχομένως να κρίνει ποια ομάδα θα συνεχίσει να κυνηγάει την Ελευθερούπολη στην κούρσα της ανόδου.

Στην Α1 Γυναικών το σημαντικότερο ματς της ημέρας θα γίνει στην Πυλαία, όπου ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον Φάρο Κερατσινίου, ενώ στην Α2 οι δύο πρωτοπόροι κάθε ομίλου θα τεθούν αντιμέτωποι σήμερα στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής. Στον 1ο όμιλο η Ελευθερία Μοσχάτου θα υποδεχτεί τον Σπόρτιγκ και στον 2ο όμιλο ο Ηρακλής θα αναμετρηθεί με την Πυλαία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

Α2 ΑΝΔΡΩΝ

(19η αγωνιστική)

Υμηττού 17.00 Αμύντας-Μαρούσι (Γκόντας-Μαγκουνής-Καλογερόπουλος Φ.)

* Διαβάστε εδώ τι έγινε στους επτά αγώνες που διεξήχθησαν το Σάββατο.

Β’ ΕΘΝΙΚΗ

(22η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟΖ-ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Πόντας-Τσαχάκης)

Μάνδρας 17.00 ΓΣ Μάνδρας/Νικηφόρος-Πανερυθραϊκός (Μπίκας-Αναστασίου)

Δύο Αοράκια 17.00 Ηράκλειο-Πρωτέας Βούλας (Κωνσταντινίδου-Ρίζος)

Μετς Α’ (κ.θ.) 17.00 Παγκράτι-ΚΑΟ Κορίνθου (Μαντήλας-Ντάνος)

1ο Δ. Χαϊδαρίου 17.00 Δάφνη Δαφνίου-Πανελευσινιακός (Σκούτας-Θεοδωρόπουλος)

Γ. Παπασιδέρης 17.00 Κορωπί-Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Σκαλτσής-Δελαγραμμάτικας)

Στρέφη 17.00 Τρίτωνας-Ιωνικός Νίκαιας (Παπαθανασίου-Αντωνιάδης)

* Το Σάββατο ο Διαγόρας Δρυοπιδέων νίκησε τον Ιπποκράτη Κω 77-63.

2ος όμιλος

Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Χαρίλαος Τρικούπης (Ντούρας-Μπακάλης)

Πεύκων 17.00 Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Χαλκηδόνα (Τζίμα-Σιταρίδης)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Στρατώνι (Γερακίνης-Ξέρας)

Ομόνοιας 17.00 Ίκαροι Σερρών-Φάρσαλα (Σιμητόπουλος-Φουτζήλας)

Παλαμά 17.00 Τιτάνες Παλαμά-Γέφυρα (Κατωτικίδης-Παπανικολάου)

Χ. Χριστοδούλου 17.00 Ασπίδα Ξάνθης-Πευκοχώρι (Καλογερόπουλος Λ.-Ταρενίδης Κ.)

Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Ελίμεια (Παπαδόπουλος Χ.-Πράττος)

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

(20ή αγωνιστική)

1ος όμιλος

Β’ Κλ. Ιλίου 17.00 Ένωση Ιλίου-Οίακας Ναυπλίου (Πιτσίλκας-Δολγύρας)

Λεχαίου 17.00 Ολυμπιάδα Λ.-Ν. Ιωνία (Μαραγκάκης-Σκανδαλάκης)

Κ. Αχαΐας 17.00 Αχαγιά 82-ΕΑ Πατρών (Ελ Ανύ-Λάμπος)

Απόλλωνα 17.00 Απόλλωνας Σμύρνης-Κεραυνός Αιγίου (Κοντίλης-Νάστος)

Ακράτας 17.00 Ακράτα-Καλαμάτα 1980 (Ισιγώνης-Μελισσάρης)

Μελισσίων 17.00 Μελίσσια-Γλαύκος (Μπανασάκης-Τσιμπούρης)

Π. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-ΚΑΠ (Μαγκαφάς-Λεκατσάς)

2ος όμιλος

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17.00 ΑΕΕ Παναγίτσας-Έσπερος (Χριστινάκης-Καρανικόλα Ελ.)

Κοκκινιάς 2ο ΓΕΛ 14.00 Νίκη Αμαρουσίου-ΑΟΚ Χανιά (Τσακαλογιάννης-Μαρινάκης)

Βαρδινογιάννειο 17.00 ΟΦΗ-Βούρειος ΑΟΛ Χίου (Φραγκούλη-Καλογριάς)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πεντέλη (Μπούκας-Χρηστίδης Ηλ.)

Πετρούπολης 17.00 Άρης Πετρούπολης-Άρης Νίκαιας (Ζιώγας-Πλιάκας)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Λοκρός (Καραβίτης-Ορφανός Ι.)

3ος όμιλος

ΕΑΝΚ Ιωαννίνων 15.30 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Νικόπολη (Σταθόπουλος-Ασημακάκη)

Αγρινίου 17.00 ΓΕ Αγρινίου-Φαίακας Κέρκυρας (Κρεσταινίτης-Ασλανίδης)

Πολυκάστρου 17.00 Εύαθλος Μακ.-Φίλιππος Β. (Πετανίδου-Γρεκός)

Μπάρας Τρικάλων 17.00 Ίκαροι Τρ.-Νίκη Βόλου (Κοντογιάννης-Λελούδας)

Πτολεμαΐδας 17.00 ΑΠΣ Πτολεμαΐδας-Πρωτέας Γρ. (Τσούλης-Τζιοπάνος Γ.)

Δ. Βικέλας 17.00 Βέροια-Ιωνικός Ιων. (Καρακώστας-Γκέκας)

4ος όμιλος

Ευόσμου 18.00 Αίας Ευόσμου-Κένταυρος Καλ. (Ιορδανίδης-Χατζηκώστας)

Κομοτηνής 18.00 ΑΕ Κομοτηνής-ΧΑΝΘ (Ελευθεριάδης-Εκιζόγλου)

Ελευθερούπολης 18.00 Ελευθερούπολη-Αστέρας Σίνδου (Παπαγεωργίου-Καλέσης)

Μακεδονικού 18.00 Μακεδονικός-Πολύγυρος (Παργιανόπουλος-Τσουμαχίδης)

Καλαμαριάς 18.00 Απόλλων Καλ.-ΓΑΣ Κομοτηνή (Μελανίδης-Χρυσάφης)

Μαντουλίδη 18.00 Μαντουλίδης-Ευκαρπία (Αγραφιώτης Ιωαν.-Λουλουδιάδης)

Ν. Σκοπού Σερρών 18.00 Ορφέας Ν. Σκοπού-ΜΕΝΤ (Σαρακενίδης-Χατζημπαλίδης)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(19η αγωνιστική)

Λευκάδας 13.00 Νίκη Λευκάδας-Αθηναϊκός (Δημόπουλος-Καρακάσης)

Εσπέρου 13.00 Εσπερίδες-Παναθλητικός (Μακρής-Μαρίγλη)

ΕΑΚ Βόλου 12.00 Ολυμπιακός Β.-Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Θεοδώρου-Καρκαλέτσης)

ΠΑΟΚ 14.00 ΠΑΟΚ-Φάρος Κερατσινίου (Φακίτσας-Ζαχαρής)

* Στους αγώνες που έγιναν το Σάββατο, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο 95-56 και ο Πρωτέας Βούλας τον Παναθηναϊκό 82-49.

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(20ή αγωνιστική)

1ος όμιλος

Κλαδισού 13.00 ΟΑ Χανίων-Ανταγόρας Κω (Αυγερινός-Κομιανός)

Κοντόπευκου 12.00 Αγ. Παρασκευή-Μελίσσια (Νικολοπούλου-Τζίμης)

Μοσχάτου 12.00 Ελευθερία Μοσχ.-Σπόρτιγκ (Φασόλης-Τηγάνης)

Πετρούπολης 12.00 Άρης Πετρούπολης-Προφήτης Ηλίας (Αργυρούδης-Κούλης)

Α’ Κλ. Ηλιούπολης 12.00 Ηλιούπολη-Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Γρίβα-Μαρτινάκος)

Ζωγράφου 12.00 ΕΦΑΟΖ-Καλύβια (Λαζαρίδης-Σκουλαρίκης)

2ος όμιλος

Δ. Κραχτίδης 14.00 Τιτάνες Δράμας-Αναγέννηση Ν.Ρ. (Γιαννούλης Α.-Νέδογλου)

Καλαμαριάς 14.00 Απόλλων Καλ.-Πιερικός Αρχέλαος (Λαδάς-Θεοδωρίδης)

Ιβανώφειο 14.00 Ηρακλής-ΑΕ Πυλαίας (Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας)

Ομόνοιας 14.00 Πανσερραϊκός-Άρης (Λάλλα-Γιαννούλης Στ.)

Αγ. Θωμά Λάρισας 14.00 Ολύμπια Λ.-Ναύαρχος Βότσης (Αβραμίδου-Τσάλλας)

Χ. Χριστοδούλου 14.00 Ασπίδα Ξάνθης-Σταυρούπολη (Κανελλόπουλος-Παναγιωτίδης)

Photo credits: Ionikos Nikaias BC

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Όταν έγινα τσακωτός από ματάκηδες (δύο φορές μάλιστα)

Τι συμβαίνει όταν σου τυχαίνει το 'μη σου τύχει'. Μια αληθινή ιστορία.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24