ΕΟΚ

Προκρίθηκε η Ισπανία και "βλέπει" Ελλάδα

Η Ισπανία αν και αγχώθηκε κατάφερε να επικρατήσει με 67-60 της Αιγύπτου κι έτσι προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U19. Επόμενος αντίπαλος για τους Ίβηρες ο νικητής του Ελλάδα - Τυνησία

Η Ισπανία εξασφάλισε την είσοδο της στις 8 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U19 αφού νίκησε με σχετική δυσκολία την Αίγυπτο με 67-60 (στα προημιτελικά θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ελλάδα-Τυνησία).

Οι Ισπανοί πραγματοποίησαν την χειρότερη εμφάνιση τους στους αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κάτι που τόνισε στο τέλος και ο προπονητής τους Πράδο Μπράνας . " Παίξαμε χωρίς ένταση στην άμυνα ενώ ήμασταν και πολύ άστοχοι στην επίθεση" μονολογούσε ο Ισπανός τεχνικός.

Η Αίγυπτος από την πλευρά της έπαιξε χωρίς άγχος και εκμεταλλεύτηκε άριστα την νωθρότητα που έδειξαν οι αντίπαλοι της.

Στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 19’ το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού (29-29). Η συνέχεια όμως ανήκει στους Ίβηρες που βελτιώνοντας κυρίως την άμυνα τους κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας (55-36).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η Αίγυπτος έκανε την ύστατη προσπάθεια για να πετύχει την έκπληξη. Το μόνο όμως που κατόρθωσε ήταν να μειώσει την διαφορά (58-63).

Διαιτητές: Ομπράντοβιτς (Βοσνία), Φερνάντεθ (Κόστα Ρίκα), Νουζαΐμ (Λίβανος).

Δεκάλεπτα: 19-15, 29-36, 37-56, 60-67.

Αίγυπτος (Γιέμτς): Μοχάμεντ Μ. 2, Αμπντελκαφί, Αλιάν 4, Μετγουαλί, Μαχμούντ 5, Μοχάμεντ Τ. 17 (1), Αμπντελραχμάν 2,Μαχράν 8, Ελσαντιλί 4, Καλάφ 9, Μοχάμεντ Ι. 7 (1), Μουσταφά 2.

Ισπανία (Πράδο Μπράνας): Πέρεθ 3 (1), Σ. Γκαρθία 8 (2), Λόπεθ-Αροστέγκι 7 (1), Ορόθ 2, Μ. Γκαρθία 21 (3), Σίμα 3, Αλόνσο 5 (1), Χιμένεθ 4, Ροντρίγκεθ 2, Ντίαθ 9 (1), Βιλά 3.