ΜΠΑΣΚΕΤ

Τα τρίποντα του Στρέλνιεκς έστειλαν τον Ολυμπιακό στον τελικό

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη (49-56) στην Θεσσαλονίκη και πήρε την πρόκριση στον τελικό κόντρα στην ΑΕΚ, χάρη στο τρίποντο-ξέσπασμα του Στρέλνιεκς (11 πόντοι). Ξεχώρισε ο Μιλουτίνοβ (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να εμφανίζουν αδυναμίες στην επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε (49-56) τον Άρη στην Θεσσαλονίκη και με αυτόν τον τρόπο πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, ο οποίος θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο της Κρήτης τον ερχόμενο Φλεβάρη, επιστρέφοντας στην τελική φάση της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2013. Αντίπαλος θα είναι η ΑΕΚ που απέκλεισε νωρίτερα τον Παναθηναϊκό.

Ο MVP

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν καθοριστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας το βήμα μπροστά. Σε ένα σημείο που οι Πειραιώτες είχαν μπλοκάρει επιθετικά, ο Λετονός γκαρντ σημείωσε τρία σερί τρίποντα, φέρνοντας στο +6 (44-50) τους "ερυθρόλευκους" στο 37'. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 11 πόντους (3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), σε 24 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, πήρε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο, δίχως όμως να καταφέρει να μοιράσει ασίστ στο παιχνίδι. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ στο ματς, με 11 πόντους (4/5 δίποντα, 3/6 βολές) και 11 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες στο πρώτο ημίχρονο από την περιφέρεια. Ολοκλήρωσαν το 20λεπτο με 1/16 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός είχε 1/9 σουτ από την περιφέρεια και ο Άρης 0/7. Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν ματς έχοντας 4/22 (18%) και οι φιλοξενούμενοι με 7/22 (32%). Τόσο οι "κιτρινόμαυροι", όσο και οι Πειραιώτες, δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε έναν πόντο στον αιφνιδιασμό! Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν αν και είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (12/15).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Άρης προηγήθηκε με 40-38 στο 33', φέρνοντας τα πάνω-κάτω, αλλά ακολούθως ο Ολυμπιακός, ο οποίος νωρίτερα έλεγχε τον ρυθμό, απάντησε με 5 σερί τρίποντα, με τα 3 να είναι από τον Στρέλνιεκς, συν 1 από τους Ρόμπερτς και Μάντζαρη, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +9 (44-53) στο 38', σκοράροντας σερί φορές από την περιφέρεια. Στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι χειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Σώμος-Παναγιώτου

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι εξέδρες ήταν κατάμεστες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6 (1), Βον 15 (2), Τσαϊρέλης 3, Πουλιανίτης, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Πέτγουεϊ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 11 (11 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 1, Ρόμπερτς 6 (1), Τόμπσον 7 (1), Μακλίν 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4, Στρέλνιεκς 11 (3), Μάντζαρης 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 49 πόντοι, 18/66 σουτ (27%), 4/22 τρίποντα (18%), 9/14 βολές (64%), 34 ριμπάουντ (8-26), 10 ασίστ, 7 λά8η, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 56 πόντοι, 18/54 σουτ (33%), 7/22 τρίποντα (32%), 13/23 βολές (57%), 46 ριμπάουντ (12-34), 12 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Ολυμπιακός την Παρασκευή (10/11) θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό για την EuroLeague, ενώ ο Άρης θα αγωνιστεί κόντρα στην Μπεσίκτας την Τρίτη (7/11) στην Τουρκία, για το Champions League.