ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρόκριση για τον Κόροιβο

Ο Κόροιβος πήρε το εντός έδρας θετικό αποτέλεσμα απέναντι στα Τρίκαλα (69-64) και την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πήρε τη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα (69-64) και προκρίθηκε στην 3η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +5 (33-38).

Στην επανάληψη, πάντως ο Κόροιβος ανέβασε την απόδοση του και βρέθηκε στο 30ο λεπτό του ματς μπροστά με 53-52. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-38, 53-52, 69-64.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 10 (2), Γιαννακίδης 8 (2), Αγγελόπουλος 22 (3), Αρχιμανδρίτης, Μπατής ,Βασίλιεβτις 4 (1), Κανονίδης 10, Φιλιππάκος, Γκάρετ 15, Γαλλιώτος, Φουρνόδαυλος.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Iνγκραμ 6, Νικολόπουλος 3 (1), Κάτζι 5 (1), Μπούι 11 (1), Τσούκοβιτς 3 (1), Πάνος 13, Σπανός 1, Καμαριώτης, Δεληγιάννης 12, Ματαλόν 8, Χουχούμης, Βαρυτιμιάδης 2.