ΜΠΑΣΚΕΤ

Πανηγυρικά στους "8" ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός νίκησε τον Προμηθέα 78-58 και συμπλήρωσε την οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου τον περιμένει ο Παναθηναϊκός Superfoods.

Ένα δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για τον Κολοσσό. Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη δυσκολεύτηκε επί της ουσίας μόνο ένα ημίχρονο απέναντι στον Προμηθέα, καθώς ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με επιμέρους 28-11 και έφτασε εύκολα από εκεί και πέρα στη νίκη με το εμφατικό 78-58. Ο Κολοσσός έχει πλέον ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στον έναν από τους τέσσερις προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, ο οποίος θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη (4/10) στο Βενετόκλειο.

Ο Τι Τζέι Μπρέι πέτυχε 19 πόντους με 8/11 σουτ και ήταν ο κορυφαίος του Κολοσσού, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-32) αλλά μεταμορφώθηκε επιθετικά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, έχοντας στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα 13/16 δίποντα. Ο Μάρβιν Τζόουνς (10π.) και ο Κιθ Ράιτ (11π.) ήταν οι άλλοι δύο παίκτες που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δημιούργησαν διαφορά 15 πόντων στην τρίτη περίοδο και την επέκτειναν μέχρι το +20 στο τέλος.

Οι Μίλαν Μιλόσεβιτς (15π.) και Τρέβορ Ρέλεφορντ (12π.) ήταν πρώτοι σκόρερς από πλευράς Προμηθέα, ο οποίος κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ επί 20 λεπτά, ωστόσο ήταν αγνώριστος στην κομβικής σημασίας τρίτη περίοδο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι Πατρινοί είχαν συνολικά 8/34 σουτ, ενώ υπέπεσαν και στα οκτώ από τα 13 λάθη που έκαναν σε όλο το ματς, στατιστικά που αποτυπώνουν γλαφυρά την κατάρρευση της ομάδας του Μάκη Γιατρά στη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-32, 58-43, 78-58

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Σχίζας 9, Χάρις 5, Τζόουνς 10, Πρόστραν 4, Σταμάτης 2, Γεωργαλλής 6, Μπρέι 19, Μπιλλής 2, Αγγελάκος 2, Ράιτ 11 (6ρ.), Παπαδάκης 2.

Προμηθεάς (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Εβανς 1, Γράβας, Σκούφης, Γκίκας 6 (7ασ.), Μιλόσεβιτς 15, Γερομιχαλός 6, Φαγιέ 5, Ρέλεφορντ 12, Δημάκος 3, Λίποβι 5 (6ρ., 4ασ.), Σαλούστρος 5.