ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη για τον Απόλλωνα Πάτρας επί της Καβάλας

Απόλλων Πάτρας Κόροιβος

Τη νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Πάτρας στο κλειστό της Καβάλας κόντρα στην τοπική ομάδα και προκρίθηκε στην επόμενη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου. 61-65 το τελικό σκορ.

Στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι για τη φετινή σεζόν ο Απόλλων Πάτρας, παρά το κακό του ξεκίνημα, πήρε τη νίκη στο κλειστό της Καβάλας, "Αλεξάνδρα Δήμογλου", με αντίπαλο την τοπική ομάδα, και μαζί την πρόκριση στην δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα μπήκαν πολύ νωθρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ μέχρι και με 10 πόντους (33-23) τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο όμως οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι και "τρέχοντας" ένα σερί 23-4 έκαναν το σκορ 37-45 τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στη διατήρηση της διαφοράς στα ίδια επίπεδα, με τους Καβαλιώτες να επιχειρούν την αντεπίθεση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο τρίποντο (61-64), δεν κατάφεραν ωστόσο να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και ηττήθηκαν με τελικό σκορ 61-65.

Έτσι οι Αχαιοί πήραν την πρόκριση για τη δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης, οι αναμετρήσεις της οποίας θα γίνουν το Σάββατο (24/9).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 43-52, 61-65

Καβάλα: Μανάκας 2, Αναστασάκης 2, Ματζουρεζακ 7(2), Σαββίδης 1, Κελαϊδης 17(2), Κυριακου, Κουλελης 2, Γκέλιος 13 (1), Μουκας 5, Σκανδας 11.

Απόλλων: Τζόουνς 14(1), Μαστρογιαννόπουλος 4, Βεργίνης 11(3), Κόμπινς 7, Σλαφτσάκης 2, Τσιάρας 7, Διαμαντάκος 3, Καλινόσκι 8, Μπαβτσιτς 2, Ράσελ 7 (1).