ΜΠΑΣΚΕΤ

Η ΑΕΚ στους "4" κάνοντας περίπατο κόντρα στον Κόροιβο

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Κόροιβο, τον οποίο και νίκησε εύκολα στο ΟΑΚΑ με 98-57, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Πρώτος σκόρερ ο Ντίξον με 20 πόντους.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΚ, η οποία νίκησε εύκολα τον Κόροιβο Αμαλιάδας με σκορ 98-57, αν και αγωνίστηκε χωρίς τους Κώστας Βασιλειάδη και Γιαννούλη Λαρεντζάκη (διάστρεμμα). Πλέον, η τετράδα του Κυπέλλου αποτελείται από τους Ολυμπιακό , Παναθηναϊκό , Άρη και την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ έπαιξε ομαδικό μπάσκετ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 24 ασίστ, με τους "κιτρινόμαυρους" να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (43-25), όντας εύστοχοι και από την περιφέρεια (13/30-43%). Πρώτος σκόρερ για τους "κιτρινόμαυρους" ο τρομερός Ντίξον με 20 πόντους, ακολούθησε με 12 ο Ουίλιαμς.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ήταν εύστοχος από την περιφέρεια και μετρώντας 5/10 τρίποντα ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ, αδυνατώντας να σκοράρει μέσα στην ρακέτα. Ο Χατζηνικόλας με τρίποντο "έγραψε" το 9-9 στο 5', αλλά ακολούθως η "Ένωση" βρήκε ρυθμό και με τους Μαυροειδή και Ντίξον ξέφυγε με +9 (19-10) στο 8', με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-16.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Κόροιβος μέτρησε ένα σερί 7-0, ισοφαρίζοντας σε 23-23 στο 12', ενώ στο 15' η ΑΕΚ με τον Ούλιαμς ξέφυγε με +8 (31-23). Στην συνέχεια η "Ένωση" ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τον Ντίξον να φέρνει τους γηπεδούχους στο +14 (39-25) στο 17'. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους "κιτρινόμαυρους" να προηγούνται με 47-33.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιούρι Ζντοβτς να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και πεντάδες στο παρκέ. Η διαφορά έφτασε στο +37 (91-54) στο 38', με την "Ένωση" να παίρνει την νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου με σκορ 98-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 47-33, 75-48, 98-57

Ανά δεκάλεπτο: 23-16, 24-17, 28-15, 23-9

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10 (1), Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 8 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 20 (3), Όουενς 4, Ιβάνοβιτς 7 (1), Μωραϊτης 6 (1), Μαυροειδής 9, Σκουλίδας 11 (3), Ουίλιαμς 12 (2), Τσαλμπούρης 7 (1).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 8 (1), Χολ 4, Μιχάλογλου, Ρίτσαρντ 12 (2), Σαχπατζίδης 7, Χατζηνικόλας 10 (3), Σπυριδωνίδης 2, Μπράουν 9 (2), Μιλουτίνοβιτς, Αποστολίδης 1, Κάτζος, Μπεκρής 4.

Τα στατιστικά των δύο ομάδων στο ματς:

ΑΕΚ: 27/33 βολές, 16/27 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 43 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 τάπες, 15 λάθη.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: 9/16 βολές, 12/36 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη.