ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης - Πανιώνιος 88-79

Ο Άρης νίκησε στο Αλεξάνδρειο τον Πανιώνιο με 88-79 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου μετά από εννέα σεζόν. Την συμφωνία του με την Εφές ανακοίνωσε ο Αγγέλου!

Ο Άρης επικράτησε στον ημιτελικό του Κυπέλλου του Πανιωνίου με 88-79 και προκρίθηκε στον τελικό μετά από το 2005.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με το "εισιτήριο" για τον μεγάλο τελικό.

Αντίπαλος του Άρη στον τελικό θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Παναθηναϊκός Ολυμπιακός στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Από τους γηπεδούχους, ο Γιάννης Αθηναίου τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, έχοντας 16/17 βολές, 6/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ. Από εκεί και πέρα, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους και 9/12 βολές, 3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και έδωσε 4 ασίστ. Από τον Πανιώνιο, ο Έρικ ΜακΚόλουμ ξεχώρισε, σημειώνοντας 31 πόντους με 13/17 βολές, 9/15 δίποντα.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου με τους Βεζένκοφ, Αθηναίου πήραν το προβάδισμα από νωρίς και φρόντισαν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας από τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης. Ο Αθηναίου με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 23-6 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 26-6.

Ο Άρης συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-11 για την ομάδα του Βαγγελου Αγγέλου, έπειτα από 1/2 βολές του Κυρίτση, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ για τον Πανιώνιο. Οι Βεζένκοφ και ο Αθηναίου σημείωσαν τους 26 από τους 34 πόντους των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μιχάλης Πελεκάνος έκανε το 42-17 για να κάνει ο ίδιος παίκτης το 48-21. Ο Αθηναίου με 2/3 βολές πέτυχε το 50-24 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 50-30, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν ένα σερί 6-0.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την διαφορά τους από τον Πανιώνιο. Ο Βεζένκοφ μαζί με τον Αθηναίου βρισκόντουσαν σε εξαιρετική κατάσταση και οι Θεσσαλονικείς παρά τις προσπάθειες του ΜακΚόλουμ διατηρούσαν το προβάδισμα τους. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με70-56 για τους γηπεδούχους.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Πανιώνιος αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει μέχρι και 78-74, αλλά ο Άρης ήταν εκείνος που πήρε στο τέλος του θετικό αποτέλεσμα, το οποίο ισοδυναμεί με την πρόκριση του στον τελικό μετά το 2005. Για τους νικητές οι Βεζένκοφ, Αθηναίου ήταν εξαιρετικοί, ενώ για τον Πανιώνιο ο ΜακΚόλουμ ήταν μία ομάδα μόνος του (31π.).

Τα δεκάλεπτα: 34-11, 50-30, 70-56, 88-79.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 6, Χαντ 8(1), Μούρτος 2, Πελεκάνος 16(1), Αθηναίου 26(2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 1, Χαρίσης 3, Βεζένκοφ 24(3), Σαρικόπουλος 2.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 31, Μισέλ, Σίμτσακ, Ντούβνιακ 6(1), Κάρτερ 5(1), Μίλμπουρν 16(1), Αθανασούλας 7(1), Μπατής 2, Σκορδίλης 3, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος, Λάνγκφορντ 4.