Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Θρίαμβος για την Ελευθερούπολη

Θρίαμβος για την Ελευθερούπολη

Η Ελευθερούπολη συνέτριψε τον Μακεδονικό στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής στη Γ' Εθνική και έκανε ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου στον 4ο όμιλο. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα.

Στον 1ο όμιλο, ο Οίαξ Ναυπλίου άλωσε την έδρα του Εσπέρου Πατρών και διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης, με την Ένωση Ιλίου να βρίσκεται σε απόσταση βολής.

Στον 2ο όμιλο, ο Έσπερος Λαμίας πήρε το ντέρμπι με τον Έσπερο Καλλιθέας και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Από το αποτέλεσμα δεν κατάφερε να ευνοηθεί η Πεντέλη, που ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Νίκη Αμαρουσίου.

Στον 3ο όμιλο, ο Φίλιππος Βέροιας πήρε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα για να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας που τον χωρίζει από τη δεύτερη θέση -εκεί όπου βρίσκεται ο Φαίακας Κέρκυρας.

Στον 4ο όμιλο, η Ελευθερούπολη έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Μακεδονικό. Εκεί όπου το ντέρμπι μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τους γηπεδούχους να "αγκαλιάζουν" την κατάκτηση του τίτλου.

1ος Όμιλος - 18η αγωνιστική

Αποτελέσματα

Έσπερος Πατρών - Οίαξ Ναυπλίου 70-77

Μελίσσια - Νέα Ιωνία 66-60

Ένωση Ιλίου - ΕΑ Πατρών 76-61

Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου - Κεραυνός Αιγίου 76-94

Αχαγιά ’82 - Απόλλων Σμύρνης 82-70

ΚΑΠ - Καλαμάτα ’80 73-50

Ακράτα - Γλαύκος 67-53

Βαθμολογία

1. Οίαξ Ναυπλίου 34

2. Ένωση Ιλίου 33

3. Αχαγιά ’82 32

4. Γλαύκος 32

5. Ακράτα 30

6. Μελίσσια 29

7. Έσπερος Πατρών 28

8. ΚΑΠ 26

9. Νέα Ιωνία 25

10. Κεραυνός Αιγίου 24

11. Απόλλων Σμύρνης 23

12. ΕΑ Πατρών 21

13. Καλαμάτα ’80 19

14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 19

Επόμενη αγωνιστική (19η, 11/3)

Οίαξ Ναυπλίου - Μελίσσια

Νέα Ιωνία - Ένωση Ιλίου

ΕΑ Πατρών - Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου

Κεραυνός Αιγίου - Αχαγιά ’82

Καλαμάτα ’80 - Απόλλων Σμύρνης

Γλαύκος - Έσπερος Πατρών

ΚΑΠ – Ακράτα

2ος Όμιλος - 18η αγωνιστική

Αποτελέσματα

Έσπερος Λαμίας - Έσπερος Καλλιθέας 77-59

Άρης Πετρούπολης - ΑΟΚ Χανιά 66-62

ΑΕΕ Παναγίτσας - ΒΑΟΛ Χίου 69-64

Νίκη Αμαρουσίου - Πεντέλη 70-68

ΟΦΗ - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 74-77

Ερμής Σχηματαρίου - Άρης Νικαίας 71-64

Ρεπό: Λοκρός Αταλάντης

Βαθμολογία

1. Έσπερος Λαμίας 30

2. Έσπερος Καλλιθέας 29

3. Πεντέλη 29

4. Ερμής Σχηματαρίου 28

5. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 28

6. Λοκρός Αταλάντης 26

7. ΒΑΟΛ Χίου 25

8. ΟΦΗ 24

9. ΑΕΕ Παναγίτσας 22

10. Νίκη Αμαρουσίου 22

11. ΑΟΚ Χανιά 21

12. Άρης Νικαίας 20

13. Άρης Πετρούπολης 18

* Έχουν κάνει ρεπό Λοκρός Αταλάντης, ΟΦΗ, Άρης Νικαίας, Νίκη Αμαρουσίου, Έσπερος Καλλιθέας.

Επόμενη αγωνιστική (19η,  11/3)

Έσπερος Καλλιθέας - Άρης Πετρούπολης

ΑΟΚ Χανιά - ΑΕΕ Παναγίτσας

ΒΑΟΛ Χίου - Νίκη Αμαρουσίου

Πεντέλη - ΟΦΗ

Άρης Νικαίας - Έσπερος Λαμίας

Λοκρός Αταλάντης - Ερμής Σχηματαρίου

Ρεπό: Κρόνος Αγίου Δημητρίου

3ος Όμιλος - 18η αγωνιστική

Αποτελέσματα

ΑΟΚ Βέροιας-Νικόπολη Πρέβεζας 61-53

ΑΠΣ Πτολεμαϊδα-Φαίακας Κέρκυρας 62-72

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Φίλιππος Βέροιας 63-87

ΓΕ Αγρινίου-Νίκη Βόλου 69-80

Εύαθλος Πολυκάστρου-Ικαροι Τρικάλων 92-82

Ζέφυρος-Πρωτέας Γρεβενών 66-55

Ρεπό: Ιωνικός                  

Βαθμολογία

1. Φίλιππος Βέροιας 32 

2. Φαίακας Κέρκυρας  30

3. Νίκη Βόλου 29       

4. Ζέφυρος 27

5. ΑΓΣ Ιωαννίνων 26

6. Πρωτέας Γρεβενών 25

7. Εύαθλος Πολυκάστρου 25

8. Ικαροι Τρικάλων 24  

9. Νικόπολη Πρέβεζας 23

10. ΑΟΚ Βέροιας 23

11. Ιωνικός 21 

12. ΑΠΣ Πτολεμαΐδα 20

13. ΓΕ Αγρινίου 19        

*Πρωτέας, Εύαθλος, Νικόπολη, Ιωνικός και ΓΕ Αγρινίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Επόμενη αγωνιστική (19η, 11/3)

Νικόπολη Πρέβεζας-ΑΠΣ Πτολεμαΐδα

Φαίακας Κέρκυρας-ΑΓΣ Ιωαννίνων

Φίλιππος Βέροιας-ΓΕ Αγρινίου

Νίκη Βόλου-Εύαθλος Πολυκάστρου

Πρωτέας Γρεβενών-ΑΟΚ Βέροιας

Ιωνικός -Ζέφυρος

Ρεπό: Ικαροι Τρικάλων

4ος Όμιλος - 18η αγωνιστική

Αποτελέσματα

Ορφέας Νέου Σκοπού-Κένταυρος Καλλικράτειας  55-89

Μαντουλίδης-ΧΑΝΘ  50-59

Αίας Ευόσμου-Αστέρας Σίνδου 78-46

ΑΕ Κομοτηνής-ΑΟ Πολυγύρου  65-91

Ελευθερούπολη-Μακεδονικός  95-62

ΜΕΝΤ-ΓΑΣ Κομοτηνή  74-74(κ.α.), 84-79

Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΣ Ευκαρπίας 70-70(κ.α.), 75-77

Βαθμολογία

1. Ελευθερούπολη 35

2. Μακεδονικός 33

3. ΑΟ Πολυγύρου 32

4. ΧΑΝΘ  29

5. ΜΕΝΤ 29

6. ΠΣ Ευκαρπίας 29

7. Αίας Ευόσμου  28

8. ΓΑΣ Κομοτηνή 28 

9. Απόλλων Καλαμαριάς  27

10. Μαντουλίδης 25

11. Αστέρας Σίνδου 23

12. ΑΕ Κομοτηνής 22        

13. Κένταυρος Καλλικράτειας 20

14. Ορφέας Νέου Σκοπού 18        

Επόμενη αγωνιστική (19η, 11/3)

Κένταυρος Καλλικράτειας-Μαντουλίδης

ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου

Αστέρας Σίνδου-ΑΕ Κομοτηνής

ΑΟ Πολυγύρου-Ελευθερούπολη

ΓΑΣ Κομοτηνή-Μακεδονικός

ΠΣ Ευκαρπίας-Ορφέας Νέου Σκοπού

ΜΕΝΤ-Απόλλων Καλαμαριάς

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24