Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Εξασφάλισε την άνοδο στην Β' Εθνική ο Διαγόρας

Εξασφάλισε την άνοδο στην Β' Εθνική ο Διαγόρας

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στην Β' Εθνική από τον 2ο Ομιλο Νότου. Κοντά στην άνοδο η Δάφνη Δαφνίου στον 1ο Όμιλο του Νότου και οι Τιτάνες Παλαμά στον 1ο Όμιλο Βορρά, θρίλερ στον 2ο Όμιλο Βορρά.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων επιβλήθηκε με 93-60 του Πόλις Καλλιθέα και εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του στην Β' Εθνική από τον 2ο Όμιλο Νότου. Στον 1ο Όμιλο Νότου η Δάφνη Δαφνίου επιβλήθηκε με 78-63 του Γλαύκου και παρέμεινε μόνη πρώτη.

Στον 1ο Όμιλο Βορρά οι Τιτάνες Παλαμά πήραν ακόμα μία νίκη και παρέμειναν δύο βαθμούς μπροστά από τον ΓΣ Φαρσάλων που ακολουθεί στην 2η θέση. Στον 2ο Όμιλο Βορρά η τριάδα Ίκαροι Σερρών, Παναθλητικός και Κομοτηνή εξακολουθεί να "παλεύει" για 2 εισιτήρια, με την ομάδα των Σερρών να είναι πρώτη και τους άλλους δύο "μονομάχους" να ακολουθούν, όντες ισόβαθμοι στην δεύτερη θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος Νότου

Τα αποτελέσματα

ΚΑΟΚ-Ακράτα 69-65

Δάφνη Δαφνίου-Γλαύκος 78-63

Άρης Πετρούπολης-Ερμιονίδα 90-71

Κεραυνός Αιγίου-Ίκαρος Ν. Σμύρνης 58-74

Πορφύρας-Ένωση Ιλίου 68-74

Αχαγιά 82- Πεύκη 71-64

Έσπερος ΑΟΠΑ-Ίκαρος Καλλιθέας (10/5)

Ρεπό: Καλαμάτα

Η Βαθμολογία (σε 27 αγώνες)

1. Δάφνη Δαφνίου 47

2. Ίκαρος Ν. Σμύρνης 45

3. ΚΑΟΚ 43

4. Έσπερος ΑΟΠΑ 41

5. Ένωση Ιλίου 41

6. Ακράτα 39

7. Γλαύκος 38

8. Αχαγιά 38

9. Κεραυνός Αιγίου 35

10. Πεύκη 35

11. Άρης Πετρούπολης 34

12. Ίκαρος Καλλιθέας 33

13. Ερμιόνη 32

14. Πορφύρας 32

15. Καλαμάτα 31

* Ο Έσπερος ΑΟΠΑ  έχει δυο αγώνες λιγότερους ενώ ΚΑΟΚ, Ένωση Ιλίου, Άρης Πετρούπολης, Ίκαρος Ν. Σμύρνης, Κεραυνός Αιγίου, Ερμιόνη, Πορφύρας, Ακράτα, Αχαγιά ’82, Γλαύκος ,  Ίκαρος Καλλιθέας και Καλαμάτα έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (28η, 7/5)

Γλαύκος – ΚΑΟΚ

Καλαμάτα – Δάφνη Δαφνίου

Ακράτα – Αρης Πετρούπολης

Ερμιόνη – Κεραυνός Αιγίου

Ικαρος Ν. Σμύρνης – Πορφύρας

Ενωση Ιλίου – Αχαγιά

Πεύκη – Εσπερος ΑΟΠΑ

2ος Νότου

Τα αποτελέσματα

Λοκρός Αταλάντης – Αρης Νικαίας 63-61

Σαντορίνη – ΟΦΗ 90-80

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Πόλις Καλλιθέας 93-60

Ιπποκράτης Κω – Εσπερος Λαμίας 91-71

Νίκη Αμαρουσίου -Προμηθέας Χαλανδρίου 84-57

Πεντέλη – Κάδμος 76-65

Ρεπό: Πανναξιακός

Η Βαθμολογια (σε 23 αγώνες)

1. Διαγόρας 40

2. Ιπποκράτης 39

3. Πεντέλη 36

4. Έσπερος Λαμίας 35

5. Λοκρός Αταλάντης 35

6. ΟΦΗ 32

7. Κάδμος 32

8. Άρης Νικαίας 30

9. Σαντορίνη 30

10. Νίκη Αμαρουσίου 28

11. Πανναξιακός 26

12. Πόλις 25

13. Προμηθέας Χαλανδρίου 23

Επόμενη αγωνιστική (24η, 7/5):

ΟΦΗ – Λοκρός Αταλάντης

Πανναξιακός – Σαντορίνη

Αρης Νικαίας- Διαγόρας Δρυοπιδέων

Πόλις Καλλιθέας – Ιπποκράτης Κω

Εσπερος Λαμίας – Νίκη Αμαρουσίου

Προμηθέας Χαλανδρίου – Πεντέλη

Ρεπό: Κάδμος

1ος Βορρά

Απόλλων Καλαμαριάς - Εύαθλος Πολυκάστρου 76-80

Αριστοτέλης Φλώρινας - Βίκος Ζαγοροχώρια 75-52

ΓΑΣ Μελίκης - ΓΣ Φαρσάλων 63-71

ΓΣ Ελίμειας - Διόσκουροι Κοζάνης 64-64(κ.α.), 70-70(α΄παρ.), 77-81

Τιτάνες Παλαμά - ΠΣ Ευκαρπίας 80-66

ΑΓΣ Ιωαννίνων - Νικόπολη Πρέβεζας 78-75

Αιγινιακός - Πρωτέας Γρεβενών 79-83

Η Βαθμολογία (σε 23 αγώνες)

1. Τιτάνες Παλαμά 42*

2. ΓΣ Φαρσάλων 40

3. Διόσκουροι Κοζάνης 40

4. ΓΣ Ελίμειας 40

5. Νικόπολη Πρέβεζας 38

6. ΑΓΣ Ιωαννίνων 36

7. ΠΣ Ευκαρπίας 35

8. Εύαθλος Πολυκάστρου 34

9. Απόλλων Καλαμαριάς 33

10. Πρωτέας Γρεβενών 33

11. ΓΑΣ Μελίκης 32

12. Αριστοτέλης Φλώρινας 28

13. Βίκος Ζαγοροχώρια 26

14. Αιγινιακός 25

*Οι Τιτάνες Παλαμά ξεκίνησαν με -1 λόγω τιμωρίας από το περσινό πρωτάθλημα

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 7/5)

Βίκος Ζαγοροχώρια-Απόλλων Καλαμαριάς

ΓΣ Φαρσάλων-Αριστοτέλης Φλώρινας

Πρωτέας Γρεβενών-ΓΑΣ Μελίκης

Εύαθλος Πολυκάστρου-ΓΣ Ελίμειας

Διόσκουροι Κοζάνης-Τιτάνες Παλαμά

ΠΣ Ευκαρπίας-ΑΓΣ Ιωαννίνων

Νικόπολη Πρέβεζας-Αιγινιακός

2ος Βορρά

Τα αποτελέσματα

Μακεδονικός - Παναθλητικός Πειραματικό 54-78

Αστέρας Καβάλας - ΠΚ Νεάπολης 88-83

Ιωνικός - ΓΑΣ Κομοτηνή 66-58

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ικαροι Σερρών 68-87

ΠΟ Νέων Μουδανιών - Μαντουλίδης 53-65

Ζέφυρος - Χαλκηδόνα 50-52

ΑΕ Κομοτηνής - Αγία Βαρβάρα 78-37

Η Βαθμολογία (σε 23 αγώνες)

1. Ικαροι Σερρών 44

2. Παναθλητικός-Πειραματικό 43

3. ΑΕ Κομοτηνής 43

4. Χαλκηδόνα 41

5. Ζέφυρος 39

6. Μακεδονικός 36

7. Ιωνικός 33

8. Ορφέας Ν. Σκοπού 33

9. ΓΑΣ Κομοτηνή 33

10. Μαντουλίδης 31

11. Αστέρας Καβάλας 31

12. ΠΚ Νεάπολης 27

13. Αγία Βαρβάρα 25

14. ΠΟ Νέων Μουδανιών 24

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 7/5)

ΠΚ Νεάπολης-Μακεδονικός

ΓΑΣ Κομοτηνή-Αστέρας Καβάλας

Αγία Βαρβάρα-Ιωνικός

Παναθλητικός Πειραματικό-Ορφέας Ν. Σκοπού

Ικαροι Σερρών-ΠΟ Νέων Μουδανιών

Μαντουλίδης-Ζέφυρος

Χαλκηδόνα-ΑΕ Κομοτηνής

 
SHARE

BEST OF NETWORK

BINTEO

Αρναούτη: Ο Παντελίδης οδηγούσε. Κατάλαβα ότι πηγαίναμε στον τοίχο

Σχεδόν δύο χρόνια μετά το μοιραίο τροχαίο, στο οποίο ο Παντελής Παντελίδης έχασε τη ζωή του, η Μίνα Αρναούτη "έσπασε" τη σιωπή της στην εκπομπή "Αυτοψία"

Τον περασμένο Ιούλιο, ο Σπύρος Χρυσικόπουλος επανακαθόρισε τα ανθρώπινα όρια.

Ο Ρέμος θα κάνει τις Άλπεις Μύκονο - Συναυλία χλιδής σε σαλέ

Στη Κουρσεβέλ φτάνουν και ελληνικά ψάρια για το μεγάλο event με το κιλό να τιμάται στα 160 ευρώ

9 μεγαλύτερες γκομενοπαγίδες από το να έχεις σκύλο

Βρήκαμε τα μαθήματα που πρέπει να ξεκινήσεις για να μην μείνεις μόνος αυτή τη σεζόν.

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24