ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Στη 10η θέση οι Νεάνιδες

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε από τη Φινλανδία με 53-56 και κατέλαβε τη 10η θέση στο Eurobasket Β' κατηγορίας που διεξάγεται στο Βουκουρέστι. Η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη πλήρωσε τα "νεκρά" διαστήματα και τις άστοχες βολές.

Την 10η θέση στο Eurobasket Β' Κατηγορίας που ολοκληρώθηκε στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας κατέλαβε η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων U18 . Στον τελευταίο της αγώνα κατάταξης, ηττήθηκε με 53-56 από την Φινλανδία.

Η Εθνική Νεανίδων έχασε τον αγώνα από τα "νεκρά" διαστήματα στην επίθεση της και τις άστοχες βολές (9/16). Από την άλλη πλευρά, η Φινλανδία αξιοποίησε την ομαδικότητα της στην επίθεση (22 ασίστ) για να πετύχει την νίκη.

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα (2-9 στο 4') η Εθνική βελτίωσε την εικόνα της (18-14 στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσίασε επιθετική δυστοκία. Αν δεν είχε, μάλιστα, πετύχει 5 συνεχόμενους πόντους στα τελευταία 35", θα είχε μείνει στους 4 πόντους σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης. Τελικά πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο ισόπαλο 27-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φινλανδία συνέχισε να παίρνει μικρές διαφορές στο σκορ και η Εθνική Νεανίδων να παλεύει να κλείσει την ψαλίδα. Στο 33' προσπέρασε για τελευταία φορά με τρίποντο της Κολλάτου (45-44). Σε δύο λεπτά όμως με σερί 0-7, το σκορ έγινε 45-51. Η διαφορά έπεσε στο πόντο (53-54) στο 38'.

Στα 60" που απέμεναν οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη αστόχησαν σε τρία τρίποντα ώστε να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση. Το τελευταίο σουτ, με πίεση χρόνου, έγινε από την Ντάνου στην εκπνοή του αγώνα και έτσι το σκορ παρέμεινε στο 53-56.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 27-27, 38-42, 53-56.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 5, Στεφάνου, Αρσένογλου, Κατσαμούρη, Κολλάτου 20 (4), Ντάνου, Δημητριάδου 4, Παπαρδέλα 2, Γεροστεργίου 2, Τζιότζιου, Βιντζηλαίου 2, Δανδουλάκη 18.

Φινλανδία: Μαλί 3 (1), Μακέλα 11 (3), Ογκουστίν 4, Πίρτινεν 2, Κάρτσεν, Ντόκερι 4 (1), Λεχτοράντα 7 (1), Σαλμενκίβι, Τουλόνεν 4, Αϊγιάνεν 6, Καλίν 15, Βατάνεν.

Την άνοδο στην Α' Κατηγορία εξασφάλισε το ζευγάρι του τελικού της διοργάνωσης (Σλοβακία-Λετονία, 19:30). Την 3η προνομιούχο θέση θα διεκδικήσει το ζευγάρι Σουηδία-Τουρκία (17:15).