ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Πρώτη ήττα για την Εθνική Κορασίδων

Έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες η Εθνική ομάδα των Κορασίδων δεν τα κατάφερε απέναντι στη Δανία γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα (53-45) στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β' κατηγορίας που γίνεται στην Οραντέα

Τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελε η Εθνική Κορασίδων, η οποία "πλήρωσε" το κακό επιθετικά πρόσωπο που έδειξε στο πρώτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β' κατηγορίας που διεξάγεται στα γήπεδα της ρουμανικής Οραντέα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 53-45 κι έτσι στο Β' όμιλο έχει πλέον ρεκόρ 3-1. Επόμενος αντίπαλος για τις "γαλανόλευκες" το Λουξεμβούργο.

Πλέον η Εθνική Κορασίδων πρέπει στην αυριανή (10/8, 13.30) αναμέτρηση να πάρει την νίκη για να προκριθεί στα προημιτελικά (θέσεις 1-8) της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε άσχημα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αφού βρέθηκε να χάνει με 10-2 (5’). Με τις επιθετικές λύσεις της Ιωάννα Κριμήλη που ήταν η κορυφαία της Εθνικής, η διαφορά ροκανίστηκε, σταδιακά, και στο 12’ το ταμπλό έγραφε το ισόπαλο, 13-13. Στην ανάπαυλα η Δανία είχε το προβάδισμα (24-23).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Οι Δανές με σερί 7-0 βρέθηκαν να προηγούνται με 31-23 (26’). Και πάλι όμως η Εθνική Ομάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με όπλο την άμυνα ανέτρεψε την κατάσταση. Καταρχήν ισοφάρισε σε 36-36 και στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα (40-41) στο 33’. Ένα νέο σερί, 7-0, της Δανίας (47-41 στο 38’) έκοψε τα όνειρα για νίκη της Εθνικής Κορασίδων.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 24-23, 38-36, 53-45.

ΔΑΝΙΑ: Άξελσεν, Χάνσεν 6, Έγκεμπλαντ, Νταμ 5 (1), Χάουζ 2, Ατάρ, Ραβν 5 (1), Γκούσταβσεν 11, Πέντερσεν, Φόρμαν18 (1), Μάντσεν 3, Μπίντζους 3 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακογιώργος): Χατζηβασιλείου 2, Γασπαράτου 8 (2), Αναστασοπούλου 1, Πράπα 6, Κριμήλη 14 (1 τρίποντο, 13ρ.), Γιαννουσίου, Βαντσιούρη, Σαπαλίδου, Χατζηλεοντή 10 (8ρ.), Κούκη 4.