ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Σκόπια - Νέα Ζηλανδία 84-62

Τα Σκόπια δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στη Νέα Ζηλανδία, νίκησαν με 84-62 και εξασφάλισαν ουσιαστικά την πρόκριση τους στα προημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά.

Τα Σκόπια ξεπέρασαν την ήττα από την Αγκόλα και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Νέα Ζηλανδία με 84-62, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση τους στα προημιτελικά του Προολυμπιακού ουρνουά.

Οι νικητές επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-11 για τα Σκόπια, ενώ το ημίχρονο τους βρήκε στο +13 (44-31). Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν και η... παρέα των Πέρο Άντιτς, Μπο ΜακΚάλεμπ έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 84-62.

Ο Μπο ΜακΚάλεμπ ήταν εξαιρετικός, καθώς σημείωσε 23 πόντους, με τον Πέρο Άντιτς να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα με 16 πόντους. Την τριάδα έκλεισε ο Γκετσέφσκι που πέτυχε 16 πόντους. Από τη Νέα Ζηλανδία, η οποία προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τα Σκόπια ο Πλέτζερ είχε 11.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 44-31, 60-48, 84-62.

Σκόπια: Κοστόσκι, Σοκόλοφ, Στογιανόφσκι 9(1), Νικολόφσκι, Σαμαρτζίνσκι 4, Ιλιέφσκι 9(1), ΜακΚάλεμπ 23(2), Στογιανόφσκι 6(2), Γκετσέφσκι 16(2), Άντιτς 17(1), Γκεκόφσκι.

Νέα Ζηλανδία: Ουέμπστερ 6, Μπλόξχαμ 3(1), Χένρι 4, Πλέτζερ 11, Τάι 6, Μπάρτλερ 9(2), Κένι 2, Βούκονα 2, Άλεν 2, Τρούμαν 4, Φρανκ 5(1).