ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Οι γυναικάρες με τα μπλε, 62-58 τη Ρωσία

Η Εθνική Γυναικών νίκησε με 62-58 την Ρωσία και προκρίθηκε στους "8" του Eurobasket της Τσεχίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Τουρκία για να γράψει ιστορία. Τα higlights της αναμέτρησης!

Απίστευτο κι όμως ελληνικό, νούμερο 2. Η Εθνική γυναικών έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νίκησε τη Ρωσία με 62-58 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket γυναικών που διεξάγεται στη Ρωσία. Η φοβερή Στέλλα Καλτσίδου υπέγραψε το θρίαμβο, που φέρνει την Ελλάδα στους "8" της Ευρώπης, για πρώτη φορά μετά το 2009.

Πλέον η Εθνική θα κυνηγήσει άλλη μία υπέρβαση την Πέμπτη στις 4.00 μ.μ. κόντρα στην Τουρκία και θα προσπαθήσει να περάσει για πρώτη φορά στην ιστορία των γυναικών στην 4αδα.

MVP

Η Στέλλα Καλτσίδου ήταν συγκλονιστική. Είχε 24 πόντους με με 4/7 βολές, 7/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Και βέβαια δεν είναι μόνο αυτό. Με εξαίρεση ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου και δύο βολές της Μάλτση στο 1'', έβαλε όλους τους πόντους της Ελλάδας στην τελευταία περίοδο. Τα δύο τελευταία μάλιστα με προσωπική ενέργεια, όταν είχε αρχίσει η αντεπίθεση της Ρωσίας.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το τρίτο δεκάλεπτο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ελληνικής ομάδας. Το 22-4 υπέρ της ήταν προϊόν και της επίθεσης, αλλά κυρίως της άμυνας. Η Ρωσία είχε σε αυτό το διάστημα 2/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4 λάθη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Εθνική ήταν φανταστική στην τρίτη περίοδο, όταν και έκανε επί μέρους σκορ 22-4 γύρισε το παιχνίδι υπέρ της. Και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, η Στέλλα Καλτσίδου με δύο μεγάλα καλάθια σταμάτησε την αντεπίθεση της Ρωσίας και την οδήγησε στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρωσία προηγήθηκε με 15-9 στο 7', όμως η Εθνική με την ασταμάτητη Μάλτση και την εξαιρετική Σπανού, απάντησε με σερί 0-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 15-19. Μάλιστα η αρχηγός της Εθνικής πέτυχε τρίποντο αλά... Στεφ Κάρι στην εκπνοή, για να δώσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε το ροτέισον της ελληνικής ομάδας, που δεν είχε πλέον επιθετικές λύσεις. Κάπως έτσι στο 14' έγινε το 23-19 και στο 18' το 30-24, για να το πάρει εκ νέου προσωπικά η Μάλτση κι έτσι το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 32-28.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με την Καλτσίδου να παίρνει τη σκυτάλη και να δίνει πολύτιμες επιθετικές λύσεις. Στο 22' το σκορ έγινε 32-32 και στο 26' με δυο φοβερές κινήσεις της Σπανού έγινε το 34-40. Πάλι η Καλτσίδου έκανε το 34-42 στο 28', για να κάνει η Σπυριδοπούλου το 34-45 αμέσως μετά με τρίποντο. Πάλι η Κατσίδου ήταν εκεί για να γράψει το 34-48 με νέο τρίποντο, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 36-50. Επί μέρους σκορ, δηλαδή, στην τρίτη περίοδο, 4-22 υπέρ της Εθνικής μας.

H Σπυριδοπούλου με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντό της έκανε το 38-53 και η Καλτσίδου το 38-55 με καλάθι στον αιφνιδιασμό στο 33'. Κάπου εκεί ξύπνησε η Ρωσία, η ελληνική ομάδα κουράστηκε κι έτσι έγινε το 50-57 στο 37'. Η Βαντέεβα με 2/2 βολές έκανε και το 52-57 μόλις 2 λεπτά πριν από τη λήξη.

Η Καλτσίδου με μεγάλο καλάθι έδωσε ανάσα για την Ελλάδα (52-59) μόλις 1.09 πριν από τη λήξη, αλλά η Μάιγκα με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 56-59 στα 37''. Πάλι η Καλτσίδου με προσωπικό καλάθι έκανε το 56-61. Η Ρωσία μείωσε σε 58-61 στα 4'' και η Μάλτση με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 58-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62.

ΡΩΣΙΑ: Ζέντικ 8 (1), Μπελιάκοβα 11 (2/8 τρίπ.), Βαντέεβα 18 (21 ριμπ.), Πρινς 3 (1), Κριίλοβα, Βιέρου, Τιχονένκο 2, Μπέγκλοβα 6 (2), Μάιγκα 10 (5 ριμπ.).

ΕΛΛΑΔΑ: Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 8 (2), Μάλτση 15 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 24 (7/13 δίπ., 2/4 τρίπ., 4/7 βολ., 9 ριμπ.), Χριστινάκη, Φασούλα 2.