ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Νικηφόρα πρεμιέρα

Ήταν να μην πάρει μπροστά η Εθνική Παίδων, η οποία με καλό δεύτερο ημίχρονο κέρδισε με 80-65 το Ισραήλ και μπήκε με το δεξί στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα U16 που γίνεται στην Λιθουανία

Η Εθνική Παίδων έκανε το καλύτερο δυνατό ντεμπούτο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Κάουνας. Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα βρήκε ρυθμό και λύσεις και έφτασε στο 80-65 επί του Ισραήλ.

Για την ελληνική ομάδα ο Κώστας Βλαγκόγιας με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ κι ο Δημήτρης Μωραΐτης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα.

Το καλό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας πήγε γρήγορα στα σκουπίδια. Η Ελλάδα μπήκε στο παιχνίδι με ένα 7-2 (2’12’’) με σωστές ενέργειες και ηρεμία στο παιχνίδι της. Αυτή η ηρεμία ήταν που τη βοήθησε να αντιδράσει σε πρώτη φάση, όταν το Ισραήλ πλησίασε (12-9, 4’10’’). Ο Νίκος Τούφας είδες τους παίκτες του να πατάνε το γκάζι με αφετηρία την άμυνα και να φτάσουν σε νταμπλ σκορ (22-11, 8’50’’). Ένα τρίποντο οδήγησε στο 22-14 (9’). Δύο ακόμη τρίποντα και ένα σουτ δύο πόντων, σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης του Ισραήλ, άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 22-22 (13’), για να προσπεράσουν για πρώτη φορά οι Ισραηλινοί με 23-24 (13’50’’) και 23-16 (14’), εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία της Ελλάδας από τη γραμμή, η οποία με το τέλος του πρώτου μισού ήταν στο 37% (7/19). Οι Έλληνες παίκτες προσπαθούσαν να βρουν λύσεις μέσα από το μακρινό σουτ, αλλά τελικά πήραν περισσότερες ευκαιρίες όταν πήγε η μπάλα κοντά στο καλάθι ή μέσα από επιθετικά ριμπάουντ. Βλαγκόγιας και Μωραϊτης είχαν από ½ εύστοχες βολές στο τέλος του εικοσαλέπτου για να ξαναδώσουν το προβάδισμα στην Ελλάδα (30-29), αλλά στο φινάλε το ημιχρόνου το Ισραήλ είχε και πάλι τον πρώτο λόγο με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (30-31).

Η κατάσταση δεν φάνηκε να αλλάζει ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, το προβάδισμα άλλαζε χέρια και κάτι φάνηκε να διαφοροποιείται στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Ψάρας πήρε πρωτοβουλίες, έγραψε στο 47-46 (27’15’’) και αργότερα το 50-47 (28’) και η ψυχολογία της ελληνικής ομάδας φάνηκε να αλλάζει ακόμη περισσότερο προς το καλύτερο, όταν στη λήξη της επίθεσης ο Καλαϊτζάκης βρήκε τον Βλαγκόγια που έγραψε το 52-47 με γκολ φάουλ. Ο Δημήτρης Μωραϊτης ήταν αυτός που στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέλαβε να κάνει ένα μακρινό σουτ στον ελάχιστο χρόνο που είχε στη διάθεσή της η ελληνική ομάδα: Ο Έλληνας γκαρντ πέρασε το κέντρο, σούταρε και βρήκε το στόχο για το 56-49. Ο ίδιος είχε ήδη φτάσει στους 18 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Βλαγκόγιας είχε ήδη καταγράψει νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η τέταρτη περίοδος ήρθε ως συνέχεια αυτών των δύο τελευταίων λεπτών. Η Ελλάδα κράτησε τα ηνία, έπαιξε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση έχοντας βρει ρυθμό και πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες. Το ξέσπασμα του Ψάρα στο τρίτο δεκάλεπτο, ακολούθησε αυτό το Καλαϊτζάκη στο τέταρτο, με τους Μωραϊτη – Βλαγκόγια να παραμένουν σταθερά καλοί ως το 78-63 (38’45’’) και το τελικό 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 30-31, 56-49, 80-65.

Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 3, Μωραϊτης 22 (7ρ, 5 α), Καπρής 4, Καλαϊτζάκης 15 (2ρ, 3 α), Δημητρακάς, Ψάρας 11 (2ρ, 4 α), Φωτόπουλος, Δομπρογιάννης 2 (9ρ), Καμπουρίδης 3 (5ρ), Λιούνης, Μέλιος, Βλαγκόγιας 20 (14ρ)

Ισραήλ: Κράβιτς, Χάι 6, Σαμπάτ 5, Ποράτ 9, Λέβινσον 2, Μιχαέλι, Εμπό 21, Σους 12, Πάρκερ Αμιτάι 8, Τβίζερ 2, Ζανό

*Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Λιθουανία επιβλήθηκε της Ισπανίας 66-61. Αύριο η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 19.00 τη διοργανώτρια Λιθουανία.