ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Μεγάλη νίκη σε νεκρό χρόνο για την Εθνική Νέων Γυναικών

Η Εθνική Νέων Γυναικών πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στην Σλοβακία με 1/2 βολές της Ρένιας Καρλάφτη σε νεκρό χρόνο στην παράταση (52-51)! Απίστευτη επίδοση από τη Λία Ντάνου, που έκανε 11 (!) κλεψίματα, κρατώντας "ζωντανή" την Ελλάδα.

Μετά την ήττα στο θρίλερ με τη Γερμανία , αυτή τη φορά η Εθνική Νέων Γυναικών χαμογέλασε. Η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη αντιμετώπισε την Σλοβακία (που είχε κάνει το 2/2 μέχρι στιγμής) για την τρίτη αγωνιστική ημέρα του Πανευρωπαϊκού Β' Κατηγορίας του Ισραήλ, σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ κρίσιμο, αφού σε περίπτωση ήττας θα αποχαιρετούσε -επί της ουσίας- κάθε ελπίδα για επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία.

Σε ένα οριακό παιχνίδι, που κρίθηκε στην παράταση, αυτή που έκρινε το αποτέλεσμα, χαρίζοντας στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τη νίκη ήταν η Ρένια Καρλάφτη. Η 20χρονη φόργουορντ ευστόχησε σε μία ελεύθερη βολή σε νεκρό χρόνο (!) στο τέλος του έξτρα πενταλέπτου, για να "γράψει" το τελικό σκορ (52-51) και να αναπτερώσει τις ελπίδες της Ελλάδας για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, που φιλοξενείται στο Εϊλάτ.

Η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αφού το σουτ της Ευγενίας Κολλάτου βρήκε το σίδερο, αλλά στην παράταση είπε τον τελευταίο λόγο, για να φτάσει στη νίκη και να βάλει τέλος στο αήττητο της Σλοβακίας. Την Τρίτη (11/7) υπάρχει ρεπό για όλες τις ομάδες, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να αντιμετωπίζει πλέον την Ουκρανία την Τετάρτη (12/7, 20:30).

Η Ρένια Καρλάφτη (5π. με 2/11 σουτ και 1/2βολ.) θα μπορούσε να κερδίσει τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης χάρη στην ψυχραιμία της, όταν βρέθηκε στην γραμμή των βολών. Την ίδια ώρα όμως εντυπωσιακή δουλειά έκανε η Λία Ντάνου (10π., 5ριμπ., 6ασ., 11κλεψ.!), που είχε 11 (!) κλεψίματα, δύο εκ των οποίων στο τελευταίο λεπτό της παράτασης! Από κοντά κι η Μαριέλλα Φασούλα (20π., 8ριμπ.) με την Ευγενία Κολλάτου (10π., 5ριμπ., 9ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 24-16, 34-45, 47-47κ.α., 51-52.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Χορτάνοβα 11 (1), Ματεϊτσίκοβα 5, Χάσκοβα 3, Ντούλοβα, Λέλκες, Σεντλάκοβα 1, Κοβατσίκοβα 7 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Μιστίνοβα 9 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Νουμπένοβα 6 (2), Ρεμενάροβα 9.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 3 (1), Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 10 (4/15 σουτ, 5 ριμπ., 9 ασ.), Βιντσιλαίου 4 (13 ριμπ.), Ντάνου 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ., 6 ασ., 11 κλεψ.), Γεροστέργιου, Καρλάφτη 5, Δανδουλάκη, Φασούλα 20 (8 ριμπ.)