ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Με φόρα στα ημιτελικά η Εθνική Νέων Ανδρών

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Εθνική Νέων Ανδρών συνέτριψε (και) τη Βοσνία με +26 (77-51) και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Πανευρωπαϊκού Β' Κατηγορίας, κάνοντας το προτελευταίο βήμα για την άνοδο στην Α' Κατηγορία. Με Ισλανδία στον ημιτελικό (23/7, 18:45).

Ένα εμπόδιο έμεινε στην Εθνική Νέων Ανδρών προκειμένου να εξασφαλίσει την άνοδό της στην Α' Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέτριψε τη Βοσνία (77-51) στον προημιτελικό του Πανευρωπαϊκού Β' Κατηγορίας, πήρε το εισιτήριο για τους "4" της διοργάνωσης και πλέον χρειάζεται μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια (όποια κι αν είναι αυτά) για να καταφέρει στον σκοπό της.

Η νίκη αποδείχθηκε πάντως πύρρειος αφού ο Γιώργος Τσαλμπούρης τραυματίστηκε στη διάρκεια του προημιτελικού, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει πρόωρα από το παρκέ και να του τοποθετηθεί κολάρο. Η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία. Η αξονική τομογραφία στην οποία υποβλήθηκε ήταν καθαρή, αλλά είναι πολύ πιθανό για προληπτικούς λόγους να παραμείνει στο νοσοκομείο το βράδυ της Παρασκευής (22/7). Εξάλλου, ο Βασίλης Μουράτος δεν αγωνίστηκε αφού βρίσκεται σε νοσοκομείο της Αθήνας, με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας.

Οι διεθνείς μας ξεκίνησε τον αγώνα με 0/10 σουτ, δείγμα του εκνευρισμού και του άγχους που υπήρχε. Μόλις όμως, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (2) κι ο Νίκος Δίπλαρος (1) "έσπασαν το ρόδι", όλα έγιναν πολύ πιο απλά. Η ηρεμία επέστρεψε, τα σουτ βρήκαν τον στόχο και κάπως έτσι άρχισε να ανοίγει η ψαλίδα. Το +9 (35-26) της ανάπαυλας ήταν μόνο η αρχή, αφού στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά.

Με την άμυνα να βελτιώνεται λεπτό με το λεπτό, η Ελλάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι από το 30ο λεπτό, όταν διαμορφώθηκε το +21 (56-35). Χαρακτηριστικό της απόδοσης των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι ότι στο β' και το γ' δεκάλεπτο συνολικά δέχθηκαν λιγότερους πόντους σε σχέση με το α' (17 έναντι 18), βάζοντας έτσι τις βάσεις για τη νίκη - πρόκριση.

Πλέον, η Εθνική Νέων Ανδρών χρειάζεται μία ακόμη νίκη, είτε στον ημιτελικό του Σαββάτου (23/7, 18:45) είτε στον μικρό τελικό της Κυριακής (24/7) -σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει στους "4"- για να πετύχει τον στόχο της ανόδου στην Α' Κατηγορία. Όσο για το αυριανό εμπόδιο; Θα αντιμετωπίσει την Ισλανδία, που συνέτριψε στον προημιτελικό τη Γεωργία με +40 (94-54).

Στον άλλο ημιτελικό, θα αναμετρηθούν η Κροατία με το Μαυροβούνιο (23/7, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 35-26, 56-35, 77-51.

ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 4 (1/9 τρίπ.), Κώττας 18 (8/12 σουτ), Κόνιαρης 4, Τσαλμπούρης, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 23 (3 τρίπ., 9 ριμπ.), Δίπλαρος 7 (1), Λούντζης 11 (2 τρίπ., 8 ριμπ., 5 ασ.).

ΒΟΣΝΙΑ: Λόντσαρ 14 (12 ριμπ.), Ντούρμο, Άτιτς 2 (1/11 σουτ, 7 ασ.), Κούρεβατς 6, Λούζαϊτς 4, Μανιγκάφιτς, Πόλουτακ 8, Λάζιτς 3 (1), Καράχοντζιτς 14 (1).