ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Λιθουανία - Ελλάδα 69-51

Η Εθνική Παίδων "προσγειώθηκε" απότομα στο Πανευρωπαϊκό της Λιθουανίας, χάνοντας από τους διοργανωτές με 69-51. Για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστική η "γαλανόλευκη" που πέτυχε μόλις δύο πόντους στη β' περίοδο.

Μετά τη νικηφόρο πρεμιέρα επί του Ισραήλ, ήρθε η βαριά ήττα από τη Λιθουανία. Η Εθνική Παίδων δεν κατάφερε να αντισταθεί στις... ορέξεις των διοργανωτών γνωρίζοντας βαριά ήττα με 69-51. Η ομάδα του Νίκου Τούφα ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, αποκτώντας προβάδισμα εφτά πόντων (4-11) στα μισά της α' περιόδου. Έκτοτε όμως, όλα άλλαξαν αφού οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στο παρκέ, "τρέχοντας" επιμέρους σκορ 34-4 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ιστορία δεν ήταν πολύ διαφορετική. Βλέπετε, η "Λιέτουβα" διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού και έφτασε στη νίκη με χαρακτηριστική άνεση. Μαζί εξασφάλισε την πρόκρισή της στη β' φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η α' φάση ολοκληρώνεται με τον αγώνα απέναντι στην Ισπανία (8/8, 21:15).

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-15, 59-33, 69-51.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Πετράουσκας): Μπακούτις 5, Βαϊτσιούνας 5 (1), Ουλέτσκας 18 (4), Σαργκιούνας 5 (1), Βέλιτσκα 4, Ζίτκους, Κόζις 2, Μπαλτσιούνας 9, Κισούνας 6, Βασιλιάουσκας 8, Γουοζάιτις 4, Λαβρινοβίτσιους 3 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Τούφας): Γιανναράς 1, Μωραΐτης 19 (3 τρίπ., 8 ριμπ.), Κάπρης 8, Καλαϊτζάκης 3 (1), Δημητράκας, Ψάρας, Φωτόπουλος, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 2, Λιούνης 3, Μέλιος 6 (1), Βλαγκόγιας 9.