ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ισραήλ - Ελλάδα 69-64

Η Εθνική Νέων Ανδρών υπέστη τη δεύτερη ήττα της (από το Ισραήλ με 69-64) στο Πανευρωπαϊκό Νέων Ανδρών και χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Όλο και πιο κοντά η απειλή του υποβιβασμού!

Η ήττα από το Ισραήλ (69-64) ενδεχομένως να αποδειχθεί καταλυτική για την Εθνική Νέων Ανδρών, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α' Κατηγορία. Βλέπετε, η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να φτάσει ένα βήμα μακριά από την επόμενη φάση του Πανευρωπαϊκού της Ιταλίας. Αντί αυτού, πλέον καλείται να περιμένει ένα μικρό θαύμα για να καταφέρει. Κι όλα αυτά την φέρνουν ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Αύριο (10/7) η Ελλάδα έχει ρεπό, με τον αγώνα απέναντι στη Σερβία (11/7, 17:30) να είναι ενδεχομένως και... τυπική διαδικασία, αφού ίσως δεν φτάνει ούτε η νίκη.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για την Εθνική, δίχως να αλλάζει κάτι στην πορεία. Βλέπετε, για τριάντα αγωνιστικά λεπτά οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί μας να "χτίσουν" διψήφια διαφορά στην ανάπαυλα (36-22). Κι όταν αναφερόμαστε στα λάθη, δεν εννοούμε μόνο αυτά (22) που κατέγραψε η στατιστική, αλλά και εκείνα που είχαν να κάνουν με τις επιλογές που έκαναν οι διεθνείς σε άμυνα και επίθεση.

Αποτέλεσμα; Το Ισραήλ διατηρούνταν μπροστά στο σκορ με χαρακτηριστική άνεση, με το +15 (51-36) του 30ου λεπτού να είναι ό,τι χειρότερο για την Ελλάδα. Με δέκα λεπτά να μένουν και την εικόνα της "γαλανόλευλης" να είναι απογοητευτική τίποτα δεν έδειχνε να αλλάζει. Τουλάχιστον μέχρι τη στιγμή που ήρθε η αντεπίθεση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κυριάρχησε στο παρκέ από το 30' έως το 38' για να επιστρέψει από το -15 και να πάρει το προβάδισμα (61-62) με τρίποντο του Χριστοδούλου από τη γωνία. Πάνω που όμως η Εθνική έμοιαζε να είναι σε θέση ισχύος ήρθαν τα λάθη. Ξανά. Οι Χριστοδούλου και Σταμάτης έκαναν δύο σερί λάθη, με αποτέλεσμα το Ισραήλ να πετύχει τέσσερις ξεκούραστους πόντους. Πήρε κεφάλι στο σκορ, διατηρήθηκε σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε και το τελικό +5 (69-64) το φέρνει "αγκαλιά" με την πρόκριση.

Όσο για την Ελλάδα; Είναι ένα βήμα μακριά από τον αποκλεισμό και ό,τι αυτό συνεπάγεται (βλ. υποβιβασμός).

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-22, 51-36, 69-64.

ΙΣΡΑΗΛ (18/38 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 21/30 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες): Βέιζ 4, Σόρκιν 3, Σεγκέφ 11 (7 ριμπ.), Σαρόν 16 (2), Σούκμαν, Μορ, Λέουμι 11 (1), Σεγκάλ 7 (1), Ντανίνο, Ζάλμανσον 15 (7 ριμπ.), Ζιβ 2, Λεβί.

ΕΛΛΑΔΑ (11/35 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 15/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 22 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες): Σπυριδωνίδης 6 (2), Λιάπης 7 (1), Κώττας 8, Χριστοδούλου 15 (2), Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 14 (3), Θεοδώρου 2 (9 ριμπ.), Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης 5, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2.